
Co nowego w sterownikach LED Skydance?
Sterowniki Skydance większość z Was już dobrze zna, cechują się one wysoką jakością wykonania i niezawodnością w działaniu. Marka ta, postawiła szczególną uwagę na dopracowanie sprawdzonych rozwiązań w dziedzinie sterowania oświetleniem LED, co pozwoliło jej na dynamiczny wzrost na rynku oświetlenia LED. Obecnie skupiają się na bardziej sprecyzowanych produktach do LED, wspieranych przez takie systemy jak DALI, DMX512 czy Zigbee 3.0, posiadając przy tym sprawdzoną bazę produktową taką jak ściemniacze LED czy sterowniki LED, które pozwalają łatwo sterować naszym oświetleniem LED (np. taśmami LED). Nic dziwnego więc, że producent postawił na rozwój. Kwestią czasu było to, że pojawią się nowe rozwiązania dedykowane dla sterowania oświetleniem LED. Nalezało natomiast postawić pytanie, kiedy? Pozwólcie ze przedstawie Wam kilka ciekawych propozycji dla waszego oświetlenia LED.
Dla tych z kolei, którzy dopiero planują swój remont bądź są na etapie poszukiwania rozwiązań do sterowania źródłami LED w swoim domu, to sterowniki marki Skydance, są szczególnie polecane. Kompleksowa oferta pozwala na stworzenie instalacji oświetlenia LED od podstaw i sterowanie niemal dowolnym źródłem zasilanym napięciem elektrycznym czy źródłem światła. Jeśli cenicie sobie niezawodność i jakość produktu, to sterowniki Marki Skydance są dla Was. Cieszyć się należy z małych rzeczy, czemu zatem mielibyśmy nie cieszyć się światłem?
Białe piloty do LED Skydance?
Jak to mówią czarne, pasuje do wszystkiego, lecz wielu z Was się pewnie ze mną zgodzi, że ciężko jest kontrastować czernią w przypadku niektórych aranżacji wnętrz jak np. styl shabby chic. Ale bez obaw, od teraz marka Skydance, posiada w swojej ofercie białe piloty do LED. Piloty radiowe LED zostały wykonane w ten sam sposób co ich czarne wersje. Są one całe matowe, co dodaje im nieco elegancji. W niektórych seriach, takich jak dotykowe slidery do led — uchwyt magnetyczny dostępny w zestawie, również jest biały.
Co ważne, niektóre modele z dotychczasowej białej serii - otrzymały czarną wersję. A więc na chwilę obecną każdy model pilota do LED z serii Skydance, powinien posiadać dwa najbardziej popularne warianty wykończenia. Teraz już wszystko jest czarne na białym. Również w Skydance :)
Brak miejsca na montaż sterownika LED?
Co zrobić gdy chcemy sterować oświetleniem LED a nie mamy za bardzo jak poprawdzić zasilania bądź też nie dysponujemy odpowiednią przestrzenią albo nie chcemy wykonywać dodatkowego otwóru w ścianie? Myślę że Skydance ma na to sposób.
Panele naścienne LED Skydance z serii TW, to ultrapłaska gama produktów zasilana niewielką baterią 3V, która nie wymaga żadnego zasilacza dopuszkowego led czy też stałego zasilania z sieci 230V. Panele z serii TW są również uniwersalne, bowiem możemy je zastosować do każdej instalacji - do zastosowania dla taśm LED jednokolorowych, taśm LED CCT, pasków wielokolorowych RGB, wielokolorowych z dodatkową barwa białą RGB+W czy takich, które umożliwiają zarówno ściemnianie taśmy LED, zmiane jej temperatury barwowej CCT czy koloru RGB a mowa oczywiście o taśmach LED RGB+CCT. Ponadto posiadają one dwa warianty wykończenia - czarny oraz biały, więc wpasują się w każde wnętrze. No i najważniejsze - posiadają tylko 9mm głębokości.
Charakteryzują się szklanym panelem oraz ciekawym designem wraz z dotykową okrągłą tarczą pozwalającą łatwo regulować kolor RGB czy aktualną jasność. Pozostałe pola również są dotykowe, lecz imitują one małe przyciski, które mają swoje określone funkcje. W zależności od wybranego modelu, pod tarczą znajdują się cztery pola dotykowe, które służą jako wybór danej strefy bądź jako sloty do zapisu ulubionego koloru, bądź też sekwencji.
Jeśli z kolei szukacie pomysłu na zagospodarowanie wolnej puszki instalacyjnej, to taki panel naścienny LED, możecie również śmiało przytwierdzić do otworów znajdujących się w takiej puszce. Posiada on w komplecie ramkę, która umożliwia takie połączenie, a przy tym uzyskujemy dodatkowe sterowanie np. lampami LED czy paskami ledowymi.
Jak dodać tradycyjne rozwiązania do systemu sterowania Zigbee 3.0?
System zigbee 3.0 może kojarzyć się z wysoką autonomią i bezprzewodowymi rozwiązaniami i słusznie, bowiem jego niskie zużycie energii oraz możliwość przypisania dużej ilości urządzeń, to idealne środowisko dla takiego protokołu komunikacyjnego. Zatem nie dziwi fakt, ze sterowanie odbywa się za pomocą aplikacji mobilnych czy domowego panelu sterowania w formie zabudowanego tabletu. Ale co stoi na przeszkodzie, by wprowadzić trochę klasycznych rozwiązań, takich jak piloty do LED czy ściemniacze zigbee w formie paneli naściennych. Zwłaszcza gdy są one naprawdę ciekawe...
Skydance w swojej ofercie dotyczącej sterowników LED Zigbee, skupiał uwagę głównie na urządzenia końcowe, do których dostęp uzyskiwaliśmy poprzez aplikacje mobilną Tuya. Mowa głównie o sterownikach do taśm LED, włącznikach 230V czy sterownikach z zabudowanym zasilaczem.
Obecnie producent wyszedł na przekór i stworzył indywidualną serię paneli naściennych zigbee 3.0, które możemy przypisać do stworzonej już instalacji zigbee 3.0. Panele są wykonane w minimalistycznym stylu, wykończone w eleganckim stylu - matowym bądź szklanym. Są również niezmiernie praktyczne, bowiem zawarte w nich dotykowe przyciski mogą pełnić role sceny, którą możemy skonfigurować w aplikacji mobilnej Tuya. Chcemy jednocześnie wyłączyć żarówki LED, zamknąć rolety i ustawić płynne przejścia kolorów RGB dla wielokolorowej taśmy LED? Zatem Zigbee to nie tylko praktyczność, teraz to również elegancja.
Bezprzewodowe czujniki ruchu do oświetlenia LED?
Trzeba przyznać ze czujniki ruchu do oświetlenia LED, przeszły niemałą zmianę w ostatnim czasie. W dalszym ciągu, gdy myślę o tego typu urządzeniach, mam w głowie mało estetyczny czujnik ruchu 230V z przewodowym podłączeniem albo taki, który jest zabudowany w naświetlaczu LED. I oczywiście nie ma nic złego w takich czujnikach ruchu, bowiem spełniają one swoją pierwotną funkcję, a to jest najważniejsze.
Czujnik LED Skydance, możemy wykorzystać w ten sam sposób, a więc przewodowo. Natomiast producent spory nacisk położył na dodatkowe wyjścia wspierające funkcjonalność takiego urządzenia. Pierwszym z nich jest dodatkowe wyjście RF, pozwalające na przypisanie sterownika LED Skydance, bazującego na drodze radiowej o częstotliwości 2,4GHz do naszego czujnika ruchu EH. Wtedy czujnik ten, będzie działał jak ściemniacz LED czy radiowy włącznik 230V, z tą różnicą że zamiast fizycznego wyzwolenia poprzez nasz kontakt w postaci naciśnięcia przycisku, prześle on sygnał dopiero wtedy, gdy wykryje on ruch. Drugim wyjściem jest natomiast sygnał 0-10/1-10V, który możemy użyć do podłączenia np. opraw przemysłowych LED, które posiadają takie wejście. Warto wspomnieć również że taki czujnik ruchu, może mieć wsparcie protokołu zigbee 3.0
Nasuwa się bowiem pytanie, czy możemy użyć powyższe czujniki ruchu 230V bezpośrednio do niskonapięciowych taśm LED? Oczywiście. Z uwagi na fakt, iż są to bezprzewodowe czujniki ruchu, to ich sygnał może docierać do dowolnego odbiornika Skydance, do którego możemy być podłączone różne źródło światła (np. oprawa LED, taśma LED czy zasilacz do LED). Wystarczy zastosować odpowiednie sterownik LED Skydance. A to rodzi wiele możliwości. Nie musimy już łączyć przewodem czujnika ruchu do zasilacza LED, lecz nic nie stoi na przeszkodzie, by właśnie tak to wykonać. A co z ich fizyczną budową? W ofercie znajdują się za równo takie, które wykorzystują do wykrycia ruchu technologie podczerwieni PIR oraz mikrofalowe MW. Musimy jednak pamiętać o wykonaniu otworu montażowego, bowiem są one montowane wpustowo.
Dlaczego warto stosować system DALI?
Bo to prosty i sprawdzony sposób na kontrole źródeł światła LED, który przy zachowaniu dużego dystansu komunikacyjnego nie powoduje zakłóceń sygnału, a przy tym jest łatwy w obsłudze i podłączeniu oraz jest zoptymalizowany pod kątem kosztów instalacji. Wystarczy dołączyć urządzenie peryferyjne i wykorzystać sieć cyfrową składającą się z dwóch przewodów.
Warto wspomnieć również o wprowadzeniu do oferty konwerterów DALI, które skutecznie umożliwiają przejście pomiędzy różnymi systemami np. DALI -> DMX czy DALI -> 0/10V
Na jakie produkty Skydance warto zwrócić uwagę w 2024?
Jeśli mówimy o nowościach dotyczących marki Skydance, warto się również przyjrzeć poszczególnym produktom. Sterowniki do LED wymienione w powyższych akapitach bazują bardziej na całych seriach, jednak warto uwzględnić w tym zestawieniu indywidualne produkty, które posiadają swoje unikatowe cechy.
Czy da się regulować czas załączania oraz wyłączania taśmy LED? - V1-F
- Prosty ściemniacz do jednokolorowych taśm LED z potencjometrem znajdującym się na obudowie urządzenia, który umożliwia ustawienie regulacji płynności załączania oraz wyłączania dla podłączonej taśmy LED. Regulacja pozwala na ustawienie sekwencji czasu od 1 sekundy do 20 sekund. Wystarczy, że przestawimy potencjometr w odpowiednie miejsce np. z użyciem niewielkiego płaskiego śrubokręta. Podłączona taśma LED będzie płynnie startować i się wyłączać.
Okrągłe piloty do LED? - Seria RK
- Model RK4-4 to prosty, okrągły sterownik do wielokolorowych taśm LED. Pozwala on zarówno skutecznie sterować strefą, do której możemy przypisać. np. taśmę LED RGBW. Mimo kompaktowej budowy posiada cztery przyciski funkcyjne, które pozwalają na włączenie/wyłączenie oświetlenia LED, ustalenie jednego z 24 dostępnych kolorów, załączenie programów dynamicznych czy sterowanie szybkością odtwarzania oraz jasnością wielokolorowego oświetlenia LED. Nie zabrakło również przycisku dedykowanego stricte dla kanału białego. Myślę, że jego prosty i okrągły design, może sprawdzić się w wielu nowoczesnych wnętrzach. Modele pilotów do LED z serii RK, występują również do taśm jednokolorowych oraz taśm LED CCT ze zmienną temperaturą barwową.
Prosty panel Smart Home Zigbee? - TWZS1
- Jeśli korzystanie w mieszkaniu z aplikacji Tuya. To mam dla Was ciekawą pozycje w postaci inteligentego smart panelu, który pozwoli Wam na optymalne zarządzanie siecią zigbee 3.0 w domu. Możecie łatwo uzyskać dostęp do utworzonych scen czy poszczególnych sterowników LED z poziomu panelu TWZS1. Nie musicie logować sie na aplikaje Tuya czy ręcznie sterować np. włącznikiem LED. Wystarczy że użyjecie od tego dotykowy panel TWZS1. Inteligetny panel smarthome, może również służyć jako stacja pogodowa. Wiecej o możliwościach tego panelu postaram się napisać w odrębnym artykule.