Przygotowałem dla Was ten artykuł ze względów na fakt iż coraz częściej spotykam się z zapytaniem jak skutecznie parować sterowniki LED Skydance. Opisze Wam dwie metody, które pozwolą Wam w łatwy i szybki sposób uzyskać dostęp do sterowania waszym źródłem LED zbudowanym właśnie na tym systemie. Zadamy sobie również pytania - Czy sterowniki LED gubią zasięg? Czy możemy sterować pilotem i panelem LED jednocześnie? Czy można źle zaprogramować sterownik LED? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć w tym artykule.
Co to jest marka Skydance?
Zacznijmy może od wyjaśnienia czym właściwie jest marka Skydance? Jest to producent urządzeń elektronicznych, w których skład wchodzą głównie sterowniki dedykowane do oświetlenia LED. To czym, i jak będziemy sterować, odpowiada w głównej mierze typ sterownika LED i to, jakie ma on parametry wejściowe oraz wyjściowe, dlatego w ofercie producenta znaleźć możemy proste ściemniacze do taśm LED, włączniki LED po cyfrowe sterowniki LED, kończąc na zaawansowanych sterownikach DALI czy DMX512. Bardzo często spotykanym i zarazem wygodnym rozwiązaniem, zwłaszcza w codziennym domowym użytkowaniu, są natomiast kontrolery do taśm LED, które są obsługiwane za pomocą różnych pilotów radiowych LED czy zdalnych paneli naściennych LED.Warto wspomnieć ze marka Skydance, nie boi się o swoją jakość produktów, dlatego również udzielają oni na każdy produkt pięcioletni okres gwarancyjny. To również jeden z powodów, dla których my — polecamy te produkty Wam w waszych instalacjach oświetlenia LED. A jeśli mówimy o zdalnych formach sterowania Skydance. To warto postawić pytanie...
Jak zaprogramować sterownik LED Skydance?
Przed procedurą programowania sterowników LED Skydance, watro zapoznać się nieco ze zdalną komunikacją radiową, jaka występuje w tych produktach. Łączność ta oparta jest na drodze radiowej wykorzystującej pasmo częstotliwości o wartości 2,4GHz, która wbrew niektórym opiniom nie powoduje zaburzeń łączności z innymi urządzeniami w domu, a kontrolery LED nie gubią sygnału po jakimś czasie. Sygnał komunikacji działa w obrębie 30 metrów w normalnych domowych warunkach. A jeśli sygnał niedomaga, zawsze można wykorzystać wzmacniacz radiowy Skydance, by ustabilizować taki sygnał radiowy, chociaż wystarczy w pobliżu wspomnianego zasięgu zainstalować dodatkowe źródło światła podłączone do kolejnego odbiornika Skydance (np. taśma LED ze ściemniaczem LED) aby rozszerzyć dodatkowo zasięg komunikacji.
Warto wspomnieć, że posiadają one również wbudowaną pamięć, przez co jak wspomniałem wyżej-, programujemy je tylko raz, a ponadto przy braku zasilania, będą one pamiętać swój ostatni stan i nie załączą oświetlenia LED np. taśmy LED bez potrzeby. Również istotne jest to, że możemy zaprogramować do jednego urządzenia odbiorczego LED aż 10 nadajników. Nie ma znaczenia czy będzie to pilot ledowy, czy panel naścienny LED.
Metoda pierwsza: Użycie przycisku nauki kodu
Naciśnij i puść przycisk "MATCH" znajdujący się na odbiorniku radiowym, do którego jest podłączone źródło światła (np. taśma LED ). Następnie naciśnij krótko i puść przycisk "ON" (dla jednostrefowych urządzeń) bądź "I" lub "1" (dla wielostrefowych) na pilocie radiowym, bądź panelu naściennym. Prawidłowa procedura parowania urządzeń potwierdzona zostanie kilkoma błyskami podłączonego źródła światła. Całą procedurę po naciśnięciu i puszczeniu przycisku "MATCH" należy wykonać w przeciągu trzech sekund. Warto wspomnieć, że przyciski na odbiorniku/nadajniku należy naciskać krótko (poniżej dwóch sekund). Jeśli procedura nie powiedzie się za pierwszym razem ponowić powyższy opis programowania. Jeśli po kilku próbach nie będzie efektu — sprawdzić poprawność podłączenia instalacji oraz stan techniczny urządzeń.
Jak zaprogramować sterownik LED Skydance jeśli nie ma przycisku nauki kodu bądź zabudowaliśmy sterownik LED w ścianie? Wtedy należy skorzystać z drugiej metody, która nie wymaga użycia przycisku.
Metoda druga: Wykorzystanie sieci 230VAC
Wyłącz zasilanie odbiornika, po czym ponownie go załącz, powtórz tę procedurę jeszcze raz (dwukrotna sekwencja off/on off/on). Następnie krótko naciśnij i puść trzykrotnie przycisk "ON" (dla jednostrefowych urządzeń) bądź "I/1" (dla wielostrefowych) na pilocie radiowym, bądź panelu naściennym. Prawidłowa procedura łączności ukaże się w postaci kilku błysków podłączonego źródła światła. Warto wspomnieć, że samo załączenie i wyłączenie urządzenia odbiorczego tylko jeden raz nie wprowadzi go w stan nauki kodu. Jest to celowe rozwiązanie, tak by uniknąć przypadkowego zaprogramowania/rozprogramowania odbiornika podczas zaniku napięcia z sieci. Jeśli procedura nie powiedzie się za pierwszym razem ponowić powyższy opis programowania. Jeśli po kilku próbach nie będzie efektu — sprawdzić poprawność podłączenia instalacji oraz stan techniczny urządzeń.
Przekaże Wam jednak jedną radę — programujcie sterowniki LED po kolei, najlepiej przed montażem — spinając je na krótko do zasilania. Pozwoli to po pierwsze na sprawdzenie urządzenia przed montażem oraz pozwoli na skuteczne rozlokowanie stref. A co jeśli zaprogramowaliśmy wszystkie sterowniki LED na raz? Postaram się na to odpowiedzieć w poniższym akapicie...
Jak rozprogramować sterownik LED Skydance?
A co jeśli chcemy przeprowadzić odwrotną procedurę? bo np. zaprogramowaliśmy wszystkie sterowniki LED na raz :) albo dokonaliśmy przeprowadzki i planujemy wykorzystać oświetlenie LED w całkiem różnych miejscach. Jest na to rada — należy wówczas rozprogramować dotychczasową konfigurację sterowników LED. Tu również są do dyspozycji dwie metody.
Metoda pierwsza: Użycie przycisku nauki kodu
Naciśnij i przytrzymaj przycisk "MATCH" znajdujący się na odbiorniku radiowym przez około 5-20 sekund (sprawdź w instrukcji użytkownika) Prawidłowa procedura rozprogramowania urządzeń potwierdzona zostanie kilkoma błyskami podłączonego źródło światła. Możesz również krótko nacisnąć i puścić pięciokrotnie przycisk "ON" (dla jednostrefowych urządzeń) bądź "I/1" (dla wielostrefowych) na pilocie radiowym, bądź panelu naściennym, oczywiście zaraz po naciśnięciu krótko przycisku "MATCH" Sekwencję czasową warto sprawdzić w instrukcji bowiem niektóre sterowniki mają również przypisane inne funkcję dla tego przycisku, które są uzależnione, właśnie od czasu przytrzymania. Z reguły najdłuższą sekwencją jest właśnie wspominany reset.
Metoda druga: Wykorzystanie sieci 230VAC
Wyłącz zasilanie odbiornika, po czym ponownie go załącz, powtórz tę procedurę jeszcze raz (dwukrotna sekwencja off/on off/on). Następnie krótko naciśnij i puść pięciokrotnie przycisk "ON" (dla jednostrefowych urządzeń) bądź "I/1" (dla wielostrefowych) na pilocie radiowym bądź panelu naściennym. Prawidłowa procedura rozprogramowania ukaże się w postaci kilku błysków podłączonego źródła światła.
Jak przygotować się do programowania sterowników LED Skydance?
Wiem, że to brzmi prozaicznie, ale warto zacząć od spojrzenia na instrukcje użytkownika, która zawsze jest dołączana w opakowaniu, bowiem zawsze są tam przekazane najważniejsze informacje dotyczące zakupionego sterownika LED — od parametrów technicznych, po procedury konfiguracji, na schematach instalacji oświetlenia LED kończąc. Jeśli to mamy za sobą, to warto zwrócić uwagę na poniższe aspekty.
- Ustalenie trybu pracy dla kontrolera LED
Nieraz spotkałem się z pytaniem brzmiącym ,,czy sterownik LED może się źle zaprogramować?" odpowiedź brzmi — oczywiście, że nie. Ale zdarza się czasem, że działają nie tak jak powinny, bo np. ściemniają/rozjaśniają taśmy LED a temperatury barwowej dla taśm led CCT nie chcą już wysterować, ale bez obaw, nie jest to kwestia programowania. Wiele z produktów Skydance posiada w tytule nazwę NONO/CCT/RGB/RGB+W/RGB+CCT itp. albo są one określane "x"w 1. Dlaczego? To nic innego jak oznaczenia do jakich instalacji LED możemy wykorzystać dany sterownik LED, wszystko z uwagi na wszechobecną uniwersalność. Zauważcie, że nawet w motoryzacji powstają modele, które mają pełnić jednakowo funkcje samochodu miejskiego, terenowego czy nawet sportowego przy topowych silnikach. Ma to na celu zminimalizowanie kosztów produkcji czy poprawienie sytuacji ekologicznej na świecie, przynajmniej na papierze... Warto więc przyjrzeć się, w jakim trybie znajduję jest nasz sterownik LED, by w razie konieczności dostosować go do obecnej instalacji LED.
- Odpowiednie podłączenie sterownika LED
Warto się tu zatrzymać i zweryfikować poprawność połączenia. Wiele sterowników do oświetlenia LED, posiada dedykowane wejścia bądź wyjścia takie jak np. 0/1-10V czy bezpotencjałowe dla przycisków dzwonkowych lub cyfrowe jak DALI czy DMX512. Doprowadzenie napięcia do takich wejść/wyjść — nie tylko nie pozwoli nam zaprogramować urządzenia, ale również w ogóle nie da nam się nim nacieszyć, bo jak to mówią ponoć saper myli się tylko raz... :) Oczywiście pół żartem — pół serio. Czasem po prostu uszkadzamy sterownik led, nie mając nawet tej świadomości.
- Sprawdź baterie w pilocie LED
Myślimy sobie — tym razem nie dam się przechytrzyć... otwieram klapkę pilota do LED — jest... zamykam...no i klapa...zamknięta, dosłownie :) brzmi jak fragment scenografii filmu komediowego? Niezupełnie. Baterie jeśli już są — to zazwyczaj zabezpieczone niewielką folią przeźroczystą, by nie traciły bez celu swojej energii. Warto więc taką folię ściągnąć, a jeśli wkładamy nową baterię do pilota LED czy panela naściennego do LED, warto zwrócić uwagę na jej polaryzacje — wystarczy, że na odwrót włożymy baterie i zamierzonego efektu nie będzie. To samo tyczy się dla używanej baterii która, mimo iż nie była nigdzie wykorzystana — po jakimś czasie potrafi stracić swoje właściwości. Pamiętacie jak wspominałem o czytaniu instrukcji użytkownika i parametrach, które są tam opisane? Znajdziecie tam również oznaczenie baterii, która jest potrzebna do zasilenia konkretnego sterownika LED.
Dlaczego sterownik led po zaprogramowaniu nie działa?
Przyczyn tego typu stanu może być wiele i jeśli nie są one związane z powyższym opisem, to są one raczej natury technicznej. Bardzo rzadko się zdarza ze antena (kawałek drutu miedzianego) jest po prostu uszkodzona. Mogło się to wydarzyć podczas transportu bądź powstać jako wada fabryczna albo w trakcie użytkowania np. podczas upadku pilota LED na podłogę. Może się również okazać, że sam zasięg radiowy wynosi nie 30 metrowy a np. 10 metrowy (zazwyczaj ma to miejsce przy panelach naściennych do LED zasilanych napięciem 230V), stąd powstała niestabilność w komunikacji. Sprawdźcie również pozostałe komponenty w instalacji LED takie jak zasilacz LED czy samo źródło światła, być może one są przyczyną.
Większość przypadków natomiast da się rozwiązać poprzez przekazane wyżej rady. Pamiętajcie również że zawsze możecie się skontaktować z nami, aby spróbować ustalić przyczynę usterki, a po wykorzystaniu wszystkich dostępnych rad — wysłać produkt do nas na serwis. Zostanie on nie tylko sprawdzony pod kątem usterki, ale również zaprogramowany (jeśli to oczywiście możliwe).
Warto wspomnieć, że powyższe informacje przeznaczone są do produktów marki Skydance, lecz większość tego typu urządzeń konfiguruje się w bardzo podobny sposób, warto o tym pamiętać gdy będziemy mieli styczność z komunikacją radiową. Tym samym do następnego.