Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Jaki profil aluminiowy LED wybrać do montażu nawierzchniowego? - Kompendium wiedzy profili LED

0
Jaki profil aluminiowy LED wybrać do montażu nawierzchniowego? - Kompendium wiedzy profili LED

 

Jaki nawierzchniowy profil aluminiowy LED wybrać?

 

Czym jest profil aluminiowy LED? To nieodłączny element składający się z aluminium, mający na celu odprowadzić gromadzącą się temperaturę powstałą w wyniku pracy taśmy LED. Obecnie profile aluminiowe LED, są również wykorzystywane w celu zwiększenia atrakcyjności naszych wnętrz poprzez wykorzystanie ich do stworzenia nietuzinkowych wizualizacji.

 

Kompendium wiedzy o profilach LED, to seria artykułów, w której wyjaśniamy i opisujemy konkretną grupę profili LED, które zostały sklasyfikowane według zastosowania. Skupimy się w nich szczególnie na danej kategorii profili do taśm LED, a nie na docelowych modelach, które stale rotują w ofercie producentów. Pozwoli wam to nieco szerzej spojrzeć na profile aluminiowe LED i wybrać dla siebie najkorzystniejszy model albo zainspiruje Was on do wejścia w świat oświetlenia LED. Tym razem przyjrzymy się profilom LED o nawierzchniowej charakterystyce.

 

W artykule tym znajdziecie przykłady natynkowych listw LED oraz to na co warto zwracać uwagę przy ich doborze. Postaramy się również wyjaśnić jak profil LED zamontować i zainspirować Was do wykorzystania go w swoich własnych instalacjach LED. 

 

Co to są profile nawierzchniowe LED?

Czym są profile nawierzchniowe LED? - Blog ELED

 

Zacznijmy może od podstaw, a więc wyjaśnieniem czym są i jakie cechy przejawiają nawierzchniowe profile LED. To grupa profili, cechująca się odkrytą budową, która przy przytwierdzeniu do stałej powierzchni (np. drewno, płyta g-k, tynk) - nie będzie w żaden sposób schowana, przez co profil LED będzie widoczny. W związku z tym profile natynkowe LED nie posiadają specjalnych "skrzydełek" czy kołnierzy, które wspierają osadzenie profilu LED. Często również posiadają specjalne wytłoczenia na bocznych krawędziach, które pozwalają, na zatrzaśniecie się uchwytu montażowego. Nie jest to jednak regułą, ponieważ są i takie, których cała powierzchnia jest gładka.

 

Cechą przewodnią profili nawierzchniowych jest prostota montażu, bowiem nie potrzebujemy wykonywać frezu czy wykańczać ściany gipsem. Wystarczy zatwierdzić taki profil do ściany bądź innej stałej powierzchni — najlepiej przy użyciu dedykowanych uchwytów do profili LED czy dwustronnych taśm klejących. A jak zamontować taki profil nawierzchniowy? O tym nieco niżej.

 

Jakie są więc najważniejsze cechy nawierzchniowych profili LED?
  1. Przystępna cena
  2. Prosty montaż
  3. Praktyczne wykorzystanie

 

Jak profil LED do montażu nawierzchniowego LED wybrać?

 

Jak profil LED do montażu nawierzchniowego LED wybrać?

 

 

Aby zaznajomić się nieco z gamą modelową nawierzchniowych profili LED, przedstawie wam kilka propozycji, jakie oferują nam renomowani producenci profili aluminiowych LED. Są to pozycje, które stale rotują w ofercie producenta marki Kluś oraz Topmet i są powszechnie używane do różnych aranżacji.

 

 

Profile nawierzchniowe LED Kluś

 

  1. Profil aluminiowy LED Piko — to najmniejsza pozycja dostępna w ofercie producenta Kluś. Do profilu aluminiowego LED Piko, polecamy naszą taśmę LED na diodach COB o szerokości 5mm. Warto wspomnieć że jest kilka wersji tego profilu - "Piko-ZM" z dodatkowym zamkiem na akcesiorum oraz okrągła wersja "Piko-O". Jeśli z kolei szukacie prostego rozwiązania, to wspomniany model "Piko" będzie dla was najkorzystniejszy. Idealnie sprawdzi się w aranżacjach architektonicznych.

 

  1. Profil aluminiowy LED Tost — to propozycja profilu nawierzchniowego z większą przestrzenią na wklejenie taśmy LED, bowiem wewnętrzna szerokość pozwala na zastosowanie taśmy LED o maksymalnej szerokości 13mm. Rozwiązanie to sprawia, iż możemy z powodzeniem użyć wielokolorowej taśmy LED z możliwością zmiany temperatury barwowej RGB+CCT. Jest również płytki i lekko zaokrąglony, przez co idealnie sprawdzi się w widocznych przestrzeniach. Możemy go z powodzeniem wykorzystać w mieszkalnych pomieszczeniach.

 

  1. Profil aluminiowy LED Triada — to pozycja godna uwagi. Jej specjalne wytłoczenia pozwolą wkleić taśmę LED, tak by światło LED się równomiernie rozprowadzało. Ma lekko zagięte kołnierze, co nadaje jej łagodny ton bez ostrych krawędzi. Pozycja ta idealnie sprawdzi się jako lampa LED, zwłaszcza przy zastosowaniu mocnych taśm LED. Posiada również górny zamek, który pozwala na podwieszenie profilu led czy zastosowanie opcjonalnych akcesorii takich jak np. uchwyty do profili LED. Warto wspomnieć, że posiada trzy dedykowane miejsca na zamontowanie taśmy LED.

 

Profile nawierzchniowe LED Topmet

 

 

  1. Profil aluminiowy LED Slim8 — jeden z pierwszych profili led producenta Topmet, jaki pojawił się w ofercie, jest on w sumie bardzo często polecany do stosowania w dekoracyjnym oświetleniu LED. Atutem tego profilu jest mały rozmiar oraz przystępna cena. Poza bardzo niewielką szerokością rzędu 12,2mm, posiada on przestrzeń na zamocowanie taśmy LED o szerokości 8mm. Bardzo często wykorzystywany w oświetleniu schodowym LED.

 

  1. Profil aluminiowy LED Vario30-01 — Vario30 to w zasadzie system umożliwiający stworzenie różnych wariantów opartych na listwach LED z serii Vario30. Ciekawą kombinacją jest połączenie profilu LED vario30-01 z obudową zasilacza Vario30-08, tworząc tym samym miejsce na schowanie wąskich zasilaczy LED. Do profilu Vario30-01 z powodzeniem możemy zastosować dwa paski LED. Z uwagi na niską głębokość warto rozważyć zastosowanie jednolitych taśm led COB.

 

  1. Profil aluminiowy LED Phil53.v2 — to jeden z największych modeli natynkowych dostępnych w ofercie producenta Topmet. Co ciekawe jest to druga wersja tego produktu stąd, która została nieco zredukowana z nadmiaru materiału, przez co profil aluminiowy stał się tańszy, zachowując te same właściwości i wymiary. Z uwagi na gabaryt można go wykorzystać do budowy lampy ścienne. Przy zastosowaniu odpowiedniego klosza istnieje możliwość uzyskania niskiego współczynnika olśnienia uzyskania UGR<19.

 

Jeśli chcecie zobaczyć więcej modeli profili do LED, warto udać się bezpośrednio do kategorii produktowej przeznaczonej dla nawierzchniowych profili LED. Znajdziecie tam całą gamę produktów wraz ze wszystkimi potrzebnymi informacjami. 

 

Jak zamontować profil nawierzchniowy LED?

Jak zamontować profil nawierzchniowy LED? - Blog ELED

 

Aby zamocować nawierzchniowy profil LED, najlepiej wykorzystać dedykowane elementy, takie jak uchwyty montażowe do profili LED bądź dwustronne taśmy klejące. Można co prawda, nie używać żadnych akcesoriów do profili LED i wykonać sobie stożkowy otwór na wkręt by łebek się zlicował z wewnętrznym podłożem profilu LED, ale po co sobie komplikować życie. Dedykowany uchwyt posiada już specjalnie wyżłobienie na wkręt, a jego specjalna konstrukcja pozwala na, skutecznie zatrzaśniecie w nim krawędzi profilu LED. 

 

Jak dobrać odpowiedni uchwyt do profilu LED?

 

Najskuteczniejszym sposobem będzie weryfikacja karty katalogowej danego profilu LED. Jest ona zawsze dołączania w plikach do pobrania, które znajdują się na karcie produktu. Zawsze możemy skorzystać z katalogu produktowego danego producenta. 

Wyróżnić możemy kilka rodzaji uchwytów — uchwyty stałe, uchwyty sprężyste, uchwyty boczne, uchwyty z możliwością regulacji kąta świecenia oraz uchwyty magnetyczne gdzie w łatwy sposób możemy przytwierdzić oprawę do metalowej powierzchni np. ekspozycji sklepowej. Dodatkowo opcją na montaż, są zawiesia do podwieszenia profili LED, to jednak temat na osobny artykuł.

 

Rodzaje mocowań do profili nawierzchniowych LED? - Blog ELED

 

Ile uchwytów do profili led zastosować? Zakłada się dwie do czterech sztuk na metr bieżący. Jeśli mamy większy i cięższy profil, zastosujmy zdecydowanie tą większą wartość. Warto wspomnieć ze uchwyty zakupujemy osobno, nie są one dostarczane wraz z zakupem samego produktu. 

  

Jak wygląda montaż oświetlenia LED z wykorzystaniem nawierzchniowego profilu LED?

 

Jak wygląda montaż oświetlenia LED z wykorzystaniem nawierzchniowego profila LED? - Blog ELED

 

Od powyższej teorii, w której uwzględnialiśmy sposoby mocowań nawierzchniowego profilu LED oraz akcesoria, jakie możemy do tego użyć — najlepiej byłoby przejść do praktyki. W tym celu wykorzystam film poglądowy producenta marki Kluś, który ukazuje pełne zastosowanie takiego profilu LED wraz ze wklejeniem taśmy LED.

 

Przykładowy montaż profilu nawierzchniowego - Profil aluminiowy PIKO

 

Gdzie stosować nawierzchniowe profile LED?

Gdzie stosować nawierzchniowe profile LED?

 

Korytka nawierzchniowe to jedne z najpopularniejszych grup profili aluminiowych, jakie możemy spotkać, bowiem przy odpowiednim montażu — jesteśmy w stanie wykorzystać niemal wszędzie — wystarczy nam równa i prosta powierzchnia i kawałek kleju bądź kilka wkrętów. Gdzie zatem najlepiej stosować nawierzchniowe profile aluminiowe LED?

 

  1. Oświetlenie schodowe — Co prawda do oświetlenia schodowego LED są dedykowane schodowe profile aluminiowe, które mają specjalne skrzydło nachodzące na stopień schodowy, lecz istnieje również bardzo popularna alternatywa. Zastosowanie wąskiego profilu SLIM8 pozwala na skuteczne oświetlenie przestrzeni pod stopniami, by móc bezpiecznie poruszać się po schodach gdy panuje noc. Co ważne, ogranicza również on koszty związane z taką instalacją z uwagi na niewielki rozmiar. Profil ten zamontować możemy na dwa sposoby — frezując wąski otwór i wklejając tam profil LED bądź montując go bezpośrednio pod stopniem.
  1. Branża meblarska — Producenci mebli bardzo cenią sobie proste profile aluminiowe LED. Cenione sa tu przede wszystkim wąskie i płytkie profile LED jak np. BEGTON12 czy PIKO. Są one wykorzystywane do podświetlenia wnętrza witryn czy szuflad, a także montowane pod lub za takim meblem. Przy zastosowaniu taśmie LED o niskim strumieniu świetlnym uzyskujemy akcentowe podświetlenie LED. Dużym plusem jest cena takiego profilu. Sam ostatnio wykorzystywałem biały profil SURFACE14 do podświetlenia szafki na buty — spasował idealnie.

 

  1. Oprawy architektoniczne LED — Ze względu na swoją prostą budowę, często są wykorzystywane również do lamp bazujących na taśmach LED. Do tego typu rozwiązań sprawdzić się może świeżo co sprawdzony do oferty profil aluminiowy HOOD14 lub PIKO-ZM z dodatkowym małym zamkiem na opcjonalne akcesoria. Z uwagi na swoją budowę są wykorzystywane często do podwieszania.

 

  1. Kieszenie sufitów podwieszanych — A mam na myśli przestrzeń, która jest wolna na krawędziach sufitu. To właśnie tam możemy umiejscowić taki profil nawierzchniowy. Plusem takiego rozwiązania jest prostota montażu, bowiem profilu nawierzchniowego LED nie musimy nawet przytwierdzać, wystarczy go położyć luzem. Do takiego rozwiązania sprawdzą się wielokolorowe taśmy LED ze zmienną temperaturą barwową. W tym celu polecane są nieco szersze i płytsze profile LED np. profil aluminiowy LED SURFACE14.

 

  1. Szynoprzewody LED na profilach LED — Ciekawą opcją, na którą decydują się klienci, jest również stworzenie oświetlenia LED bazującego na głębokich i szerokich profilach aluminiowych LED. Duża przestrzeń pozwala na montaż wszystkich potrzebnych elementów takich jak zasilacz do LED czy sterowniki LED we wnętrzu profilu LED. Dostępną osłoną możemy rozdzielić poszczególne punkty świetlne stworzone na taśmie LED, a białe czy czarne wykończenie idealnie pasuje się do większości wnętrz. Modelem, który możemy wykorzystać jest profil aluminiowy LED PHIL53 bądź mniejszy LINEA20.

 

Przykładowe wykorzystanie profili nawierzchniowych LED

Wizualizacja oświetlenia LED z użyciem nawierzchniowych profili do LED - profil ARC12 oraz GIZA-LL

 

Warto wspomnieć, że nawierzchniowe profile LED, posiadają również wybór koloru pomiędzy srebrną anodą, czarnym czy białym kolorem. Jeśli macie z kolei większą inwestycję, możecie skorzystać z oferty wykonania profili aluminiowych LED w dowolnym kolorze RAL czy kolorze premium NCS. W tym celu należy skontaktować się z naszym działem handlowym dostępnym pod adresem sklep@eled.pl

 

Pamiętajmy, jednak że jeśli decydujemy się na montaż profilu nawierzchniowego w widocznym przez nas miejscu warto sprawdzić jego głębokość oraz to jakie ma boczne krawędzie. Większość z naściennych korytek LED posiada wytłoczone rowki na bocznych ścianach, które są stworzone specjalnie dla uchwytów montażowych.

 

Komentarze do wpisu (0)

Infolinia:

Telefon: (32) 445 09 84

Email: sklep@eled.pl

więcej więcej
Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium