Ostatnio ktoś z bliskich mi osób, zapytał mnie o listwę LED, jak to wygląda od kuchni i czy udałoby mi się taką listwę led wykonać. W pewnym momencie padło stwierdzenie, że przecież nic z tego, ponieważ trzeba by kuć miejsce na włącznik :) Czy aby na pewno? Pozwólcie, że przedstawie Wam, jak sama nazwa wskazuję - mikrowyłączniki do LED. Aby móc myśleć o załączaniu oraz wyłączaniu bądź ściemnianiu led, w niektórych przypadkach musimy wybrać typ takiego wyłącznika do profilu LED. Jego wybór będzie odpowiadał za dostęp, jaki uzyskamy do oświetlenia LED złożonego z taśmy LED. Zobaczmy więc, jak to wygląda od kuchni, a może w kuchni? :) Zapraszam na krótki artykuł.
Który z włączników do profili LED wybrać? - Rodzaje mikro wyłączników do LED
[lookbook id="4842"]
Możemy łatwo sklasyfikować takie włączniki ledowe, dzieląc je na trzy główne kategorie, no dobra... może cztery. Mowa tu głównie o dotykowych i bezdotykowych formach dostępu do źródła LED oraz autonomiczne. Na wyróżnienie zasługują również włączniki pojemnościowe.
- Włączniki dotykowe LED -
Klasyka gatunku można by rzec :) charakteryzują się niewielkim przełącznikiem zaimplementowanym w płytkę pcb urządzenia. Przełącznik ten po krótkim wciśnięciu włącza i wyłącza oświetlenie, niektóre z nich podczas przytrzymana działają jak ściemniacz LED.
- Włączniki bezdotykowe LED -
Są to włączniki LED, które posiadają dwie diody w swojej budowie - nadawcza i odbiorczą. Sterowanie w tym przypadku polega na przecięciu wiązki IR poprzez machnięcie dłonią w obrębie wspomnianych diod. Przytrzymanie dłoni w tym miejscu z kolei ściemni bądź rozjaśni źródło światła. Pracują one w trybie bistabilnym, co to oznacza? Że mają dwa stany pracy jak klasyczny włącznik ON/OFF.
- Włączniki bezdotykowe LED monostabilne -
One również mają wypuszczone dwie diody, lecz zazwyczaj są one kierowane od boku, tak by światło LED kierowane było w dół, a same diody umiejscowione z boku profilu, gdy je zasłonimy np. drzwami od szafy, oświetlenie LED wyłączy się.
- Włączniki pojemnościowe LED -
Zasada działania wyłączników pojemnościowych led opiera się na zjawisku oddziaływania pola elektrycznego z przewodnikiem, czyli ciałem ludzkim. Dłoń ludzka znajdująca się w pobliżu wyłącznika wprowadza do układu pewną pojemność, dzięki czemu układ elektroniczny wysterowuje podłączoną do niego taśmę LED. Włączniki tego typu również jako ściemniacz PWM.
- Włączniki Delay (z opóźnionym czasem wyłączania) -
Mogą występować w różnych formach dostępu. Cechą, która je wyróżnia jest bowiem płynne załączanie oraz wyłączanie podłączonej taśmy LED. Efekt ten poza walorami wizualnymi, włączniki te dobrze wpływają na kondycje naszych gałek ocznych z uwagi na brak efektu skokowego, przez co nasze oczy nie męczą się tak bardzo.
- Włączniki CCT LED -
Klasyfikowane bardziej jako sterowniki LED CCT, ponieważ umożliwiają one zmianę temperatury barwowej CCT (ang. color change temperature) Zazwyczaj działają na zasadzie pojemnościowym i mają dwa elementy sprężynowe bądź dwa przełączniki. Jeden z nich służy stricte do zmiany poziomu wartości kelwinów dla taśmy LED CCT, a drugi regulacji natężenia jasności oraz włączania/wyłączania. Proste i i skuteczne rozwiązanie dla instalacji LED ze zmienną temperaturą barwową.
- Włączniki PIR LED -
Zawarte w nich niewielkie czujniki podczerwieni, skutecznie wykrywają zmiany temperatury w swoim otoczeniu. Wykrycie takiej zmiany skutkuje załączeniem taśm LED, zazwyczaj na określony już z góry czas. Wszystko z uwagi na małą przestrzeń. Włącznik PIR do LED jest zatem całkowicie zautomatyzowany.
- Włączniki zmierzchowe LED -
To autonomiczny typ włącznika do led, który posiada fotodetektor w swojej budowie. Działanie włącznika zależy od ilości padanego światła na jego diodę. Jeśli będzie zbyt ciemno, oświetlenie załączy się, dopóki nie rozjaśni się w pomieszczeniu lub ktoś nie załączy innego źródła światła.
Osobiście uważam, że najbardziej praktyczny jest włącznik pojemnościowy LED. Dlaczego? Zachowujemy wysoką estetykę profilu aluminiowego przez fakt, iż nie naruszamy klosza do profilu, a samo sterowanie jest realizowane poprzez zbliżenie, które nie jest narażone na fałszywe wzbudzenia. Oczywiście musimy wziąć pod uwagę, że każdy włącznik ledowy ma odrębną charakterystykę. Wybór zatem należy do Was.
Jak podłączyć włącznik LED do listw LED? - Skorzystaj z niezawodnej metody
Połączenie takich wyłączników led niezależnie od dokonanego wyboru raczej powinno wyglądać tak samo. A wszystko przez bardzo zbliżoną budowę tych urządzeń niezależnie od wybranego typu włącznika do LED. Posiadają one styki z dwóch stron opisane jako wejście i wyjście. Nie zdziwcie się, jak spotkacie się z oznaczeniami typu "LED/12V" albo stykiem z jednej strony, gdzie wspólny jest minus.
Połączenie polega na lutowaniu przewodów do padów lutowniczych. Jeśli nie jesteśmy precyzyjni w lutowaniu, lepiej przygotować sobie podłączenie przed montażem (wklejeniem) do profili aluminiowych LED. Najlepiej sprawdzić jeszcze działanie samego urządzenia jeszcze przed zastosowaniem do listy profilowej LED. Przed takim połączeniem warto przyłożyć na krótką chwilę grot lutownicy i dopiero wprowadzić cynę na złącze. W przeciwnym wypadku cyna może nam nie przylegać do złącza, a wysoka temperatura może uszkodzić włącznik.
Co ważne wiele pytań jest skierowanych w umiejscowienie samego włącznika LED w instalacji. Dużo osób zastanawia się, czy można zastosować go np. w środku instalacji, jeśli mamy przerwę w postaci okapu kuchennego. Nic nie stoi na przeszkodzie, pamiętajmy jednak aby takie przedłużenia nie były zbyt długie, ponieważ wystąpią spadki napięć, przez co jedna ze stron może posiadać mniejsze natężenie jasności.
Jak zamontować wyłącznik do profili alu? - Zwróć uwagę na sam profil aluminiowy.
Należy podkreślić, że nie wszystkie profile aluminiowe będą odpowiednie dla zastosowania włączników LED. Mam tu na myśli nawet nie samą szerokość, a głębokość danego profilu aluminiowego. Do płytszych profili nadadzą się włączniki bezdotykowe z uwagi na możliwość wypuszczenia diody nadawczej i odbiorczej oraz dotykowe z uwagi na przełącznik, do którego musimy mieć dostęp. Bez obaw, dzisiejsze taśmy LED COB umożliwiają stworzenie jednolitej linii światła, nawet przy wykorzystaniu płytkich profili aluminiowych LED.
A co w przypadku głębszych profili do LED? Jeśli głębokość nie jest bardzo duża, to zawsze możemy podłożyć coś pod włącznik, a do wyjścia przylutować przewody o niewielkiej długości.
Same mikrowyłączniki LED natomiast mają taśmę dwustronnie klejącą, która jest w zupełności wystarczająca do stabilnego montażu w profilu alu. Nawet wyższe temperatury nie powodują destabilizacji kleju, co przekłada się na stabilność urządzenia. Warto jednak odtłuścić powierzchnie, aby oczyścić ją z wszelkich zabrudzeń.
Na co należy uważać podczas montażu włącznika do profilu LED? - Typowe usterki włączników do LED
Tak jak w przypadku taśm LED, dla których stworzyłem już odrębny poradnik najczęściej występujących usterek (swoją drogą od tego czasu jest zdecydowanie mniejszy odsetek reklamacji, taka dygresja) W przypadku włączników do LED, również możemy uniknąć zbędnej wysyłki na serwis. Zobaczcie, na co warto zwrócić uwagę:
- Oświetlenie nie świeci - sprawdź połączenie lutownicze:
Po włączeniu zasilania, taśma LED nie świeci wcale? Zacznij od sprawdzenia poprawności styku i polaryzacji. Bardzo prawdopodobne, że połączenie lutownicze nie zostało poprawnie wykonane i nie ma poprawnego styku zasilacza do LED bądź taśmy LED z wyłącznikiem profilowym. Przed tym możesz również zweryfikować polaryzacje połączenia. Jeśli pomylimy potencjał dodatni, to w większości przypadków po prostu nie będzie on pracować. Jeśli skutek będzie bez zmian, zweryfikowałbym napięcie na wyjściu zasilacza do led, jak i samą taśmę LED.
- Po zainstalowaniu włącznika, oświetlenie LED świeci się stale? - zwróć uwagę na podłączenie:
Jeśli twoje źródło światła, jakim jest taśma LED stale świeci po podłączeniu mikro wyłącznika LED, a sterowanie nie reaguje, to bardzo prawdopodobne, że została pomylona kolejność podłączenia. Na wejście urządzenia podłączona została taśma LED z kolei na wyjście zasilanie. Poprawa połączenia powinna rozwiązać problem.
- Włącznik stale się wzbudza? - zwróć uwagę na otoczenie:
Czasem zdarzyć się może ze w przypadku bezdotykowych bądź pojemnościowych sensorów, włącznik może sam się wzbudzać. Może się tak stać jeśli powierzchnia naprzeciwko diod, jest zdolna odbić światło. Jeśli powierzchnia odbija wiązkę podczerwieni, wróci ponownie do diody odbiorczej, przez co wzbudzi nasze oświetlenie. Z takich mniej prawdopodobnych sytuacji, to może być również jakiś duży, powolny robal - Mucha raczej nie wchodzi w grę, no chyba, że siądzie bezpośrednio na sensorach. Równie dobrze, możemy wrócić do domu bądź wstać w nocy a światło będzie zapalone. Może się stać gdy nastąpi awarii prądu z sieci energetycznej. Jeśli wyłącznik nie posiada pamięci ostatniego stanu, to będzie się tak działo. Rozwiązanie polega na zamontowaniu niewielkiego przełącznika bądź po wymianie włącznika na bardziej jakościowy.
- Mimo zmiany otoczenia nadal jest to samo? - zwróć uwagę na sensor:
Jak zerkniemy sobie na bezdotykowe włączniki LED, to dostrzeżemy dwie diody, o których pisaliśmy szerzej nieco wyżej. Problem z nimi jest taki, że gdy są ustawione w pozycji skierowanej na siebie, to wzajemnie na siebie oddziałowują, przez co fałszywie wzbudzają podłączone oświetlenie LED. Delikatnie odgięcie w przeciwnym kierunku, powinno załatwić sprawę. Pamiętajcie jednak by robić to, delikatnie by nie uszkodzić diod. Przy pojemnościowych włącznikach zwróciłbym uwagę czy coś nie powoduje oddziaływania pola elektrycznego na przewodnik, czyli sensor. Raczej mało prawopodobne lecz jeśli coś będzie miało zbliżony ładunek do naszej dłoni, to włącznik pojemnościowy może zareagować.
Gdzie stosować włączniki profilowe do taśm LED? - Przykłady zastosowań
Chyba najpopularniejszym zastosowaniem dla tego typu włączników LED jest oświetlenie kuchenne. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, szczególnie jeśli mamy zajęte bądź ubrudzone dłonie. Możemy je bowiem spotkać nad blatem roboczym w kuchni, które w większości przypadków są zamontowane w profilu kątowym LED (np. Corner10/Corner12/Corner14). Taki profil aluminiowy stwarza odpowiedni kąt, który może oświetlić nam cały blat, jednocześnie nie powodując dla naszych oczu efektu olśnienia. Naturalnie najlepiej w tym wypadku, sprawdzą się modele włączników led bezdotykowych bądź też pojemnościowych.
Różnego typu włączniki bezdotykowe monostabilne natomiast znajdą zastosowanie do szuflad czy szaf. Włączniki tego typu w momencie oddalenia czujnika od przeszkody załączają taśmę LED, dopóki przeszkoda nie zasłoni sensora, czyli drzwi od szafy czy szuflady nie dojadą do końca.
Kolejnym miejscem, jaki mi przychodzi na myśl to np. oświetlenie w garażu, tutaj możemy wykorzystać proste profile nawierzchniowe takie jak np. Surface10 czy Begton12. Myślę również że z uwagi na panujące tam warunki, polecić mogę zastosowanie włącznika dotykowego do list led z manualnym przyciskiem.
Do sypialni czy pokoju dziecka możemy zaimplementować włącznik zmierzchowy (np. twilighswitch) i stworzyć listwę z taśm LED, która będzie załączona tylko gdy w pomieszczeniu będzie panowała mała ilość światła. Warto nie przesadzać tutaj ze strumieniem świetlnym taśmy LED, no i pamiętać by raczej ją w miejscu schowanym, gdzie będzie odbijana tylko łuna światła, by światło nie podrażniało naszych oczu podczas snu, a wspomagało jedynie bezpieczeństwo dzieci czy nasze nocne wyjścia do toalety.
Dla właczników ledowych z czujką PIR, możemy znaleźć zastosowanie w garderobie czy niewielkim holu, ganku czy przedpokoju. Z uwagi na czasowe działanie, sprawdzą się idealnie do szybkieog przemieszczenia bez konieczności załączania źródła światła.