Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Jak zaprogramować sterownik LED Skydance? - Poznaj metody parowania

0
Jak zaprogramować sterownik LED Skydance? - Poznaj metody parowania

 

Przygotowałem dla Was ten artykuł ze względów na fakt iż coraz częściej spotykam się z zapytaniem jak skutecznie parować sterowniki LED Skydance. Opisze Wam dwie metody, które pozwolą Wam w łatwy i szybki sposób uzyskać dostęp do sterowania waszym źródłem LED zbudowanym właśnie na tym systemie. Zadamy sobie również pytania - Czy sterowniki LED gubią zasięg? Czy możemy sterować pilotem i panelem LED jednocześnie? Czy można źle zaprogramować sterownik LED? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć w tym artykule.

 

Kilka słów o marce Skydance

Czym jest marka sterowników LED Skydance?

Marka Skydance to producent urządzeń elektronicznych do oświetlenia LED, w których skład wchodzą głównie sterowniki. To czym, i jak będziemy sterować, odpowiada w głównej mierze typ sterownika LED i to, jakie ma on parametry wejściowe oraz wyjściowe, dlatego w ofercie producenta znaleźć możemy proste ściemniacze do taśm LED, włączniki LED po cyfrowe sterowniki LED, kończąc na zaawansowanych sterownikach DALI czy DMX512. Warto wspomnieć ze marka Skydance, nie boi się o swoją jakość produktów, dlatego też udziela na każdy produkt 5 lat gwarancji. To również jeden z powodów, dla których te produkty są często stosowane w instalacjach oświetlenia LED. 

 

Jak zaprogramować sterownik LED Skydance?

Jak zaprogramować sterownik LED Skydance?

 

Przed procedurą programowania sterowników LED Skydance, watro zapoznać się oczywiście z instrukcją dołączoną do produktu oraz nieco ze zdalną komunikacją radiową, jaka występuje w tych produktach. Łączność ta oparta jest na drodze radiowej wykorzystującej pasmo częstotliwości o wartości 2,4GHz, która wbrew niektórym opiniom nie powoduje zaburzeń łączności z innymi urządzeniami w domu, a sterowniki LED nie gubią sygnału po jakimś czasie. Sygnał komunikacji działa w obrębie 30 metrów w terenie otwartym. A jeśli sygnał jest niewystarczający?  - zawsze można wykorzystać wzmacniacz radiowy Skydance, by ustabilizować taki sygnał. Warto też wspomnieć że instalując kilka urządzeń odbiorczych to każde z nich będzie także retransmitowało sygnał do kolejnego urządzenia dzięki czemu możemy prosto rozszerzyć zasięg komunikacji radiowej w danym obiekcie. 

W tym miejscu warto także wspomnieć, że odbiorniki posiadają wbudowaną pamięć, przez co programujemy je tylko raz, a ponadto w przypadku braku zasilania, będą one pamiętać zaprogramowane nadajniki oraz swój ostatni stan w jakim się znajdowały. Również istotne jest to, że możemy zaprogramować do jednego urządzenia odbiorczego LED do 10 nadajników i nie ma tu znaczenia czy będzie to pilot led, czy panel naścienny LED.

 

 

Metoda pierwsza: Użycie przycisku nauki kodu

Naciśnij i puść przycisk "MATCH" znajdujący się na odbiorniku radiowym, do którego jest podłączone źródło światła (np. taśma LED ). Następnie naciśnij krótko i puść przycisk "ON" (dla jednostrefowych urządzeń) bądź "I" lub "1" (dla wielostrefowych) na pilocie radiowym, bądź panelu naściennym. Prawidłowa procedura parowania urządzeń potwierdzona zostanie kilkoma błyskami podłączonego źródła światła. Całą procedurę po wciśnięciu przycisku "MATCH" należy wykonać w przeciągu trzech sekund. Warto wspomnieć, że przyciski na odbiorniku/nadajniku należy nacisnąć na chwilę <2 sekund. Jeśli procedura nie powiedzie się za pierwszym razem ponowić powyższy opis programowania. Jeśli po kilku próbach nie będzie efektu należy sprawdzić poprawność podłączenia instalacji.

 

Jak zaprogramować odbiornik LED jeśli nie ma przycisku nauki kodu bądź odbiornik jest umieszczony w trudno dostępnym miejscu? Wtedy należy skorzystać z drugiej metody, która nie wymaga użycia przycisku "Match".

 

 

 

Metoda druga: Wykorzystanie sieci 230VAC

Wyłącz zasilanie odbiornika, po czym ponownie go załącz, powtórz tę procedurę jeszcze raz (dwukrotna sekwencja off/on off/on). Kolejnie krótko naciśnij i puść trzykrotnie przycisk "ON" (dla jednostrefowych urządzeń) bądź "I/1" (dla wielostrefowych) na pilocie radiowym, bądź panelu naściennym. Prawidłowa procedura łączności zasygnalizowana zostanie w postaci kilku błysków podłączonego źródła światła. Warto wspomnieć, że samo załączenie i wyłączenie urządzenia odbiorczego tylko jeden raz nie wprowadzi go w stan nauki kodu. Jest to celowe rozwiązanie, tak by uniknąć przypadkowego zaprogramowania/rozprogramowania odbiornika podczas zaniku napięcia w sieci. Jeśli procedura nie powiedzie się za pierwszym razem należy ponowić powyższy opis programowania. 

 

Czy można prościej? Oczywiście programowanie najlepiej przeprowadzić jeszcze przed montażem w docelowym miejscu - podłączając je na krótko do zasilania. Pozwoli to po pierwsze na sprawdzenie urządzenia przed montażem, wygodniejsze zaprogramowanie oraz na skuteczne rozlokowanie stref. 

 

Jak usunąć pilot z pamięci odbiornika Skydance?

Jak rozprogramować sterownik LED Skydance?

 

A co jeśli chcemy przeprowadzić odwrotną procedurę? bo np. zaprogramowaliśmy błędnie odbiornik nie pod ten kanał lub chcemy zmienić lokalizację odbiornika. Oczywiście są na to przewidziane sposoby aby dokonać takiej procedury.  W tym wypadku mamy dyspozycji trzy  metody usuwania nadajników z pamięci odbiornika.

 

Metoda pierwsza: Usuwanie wszystkich nadajników z pamięci odbiornika za pomocą przycisku nauki kodu

Naciśnij i przytrzymaj przycisk "MATCH" znajdujący się na odbiorniku radiowym przez około 5 do 20 sekund (koniecznie sprawdź szczegóły w instrukcji danego modelu odbiornika). Prawidłowa procedura usunięcia wszystkich urządzeń nadawczych potwierdzona zostanie kilkoma błyskami podłączonego źródło światła. Sekwencję czasową warto sprawdzić w instrukcji bowiem niektóre sterowniki mają również przypisane inne funkcję dla tego przycisku, które są uzależnione, właśnie od czasu przytrzymania. Z reguły najdłuższą sekwencją jest właśnie wspominany reset.

 

 

Metoda druga: Usuwanie pojedynczych nadajników z pamięci odbiornika za pomocą przycisku nauki kodu

Naciśnij na krótko przycisk "MATCH" (< 2s) na odbiorniku i w następnej kolejności naciśnij i puścić pięciokrotnie przycisk "ON" (dla jednostrefowych urządzeń) bądź "I/1" (dla wielostrefowych) na pilocie radiowym, bądź panelu naściennym.  Prawidłowa procedura usunięcia tego nadajnika potwierdzona zostanie kilkoma błyskami podłączonego źródło światła. 
 
 

 

Metoda trzecia: Usuwanie pojedynczych nadajników z pamięci odbiornika przy pomocy sieci 230V

Wyłącz zasilanie odbiornika, po czym ponownie go załącz, powtórz tę procedurę jeszcze raz (dwukrotna sekwencja off/on off/on). Następnie krótko naciśnij i puść pięciokrotnie przycisk "ON" (dla jednostrefowych urządzeń) bądź "I/1" (dla wielostrefowych) na pilocie radiowym bądź panelu naściennym który chcesz usunąć z pamięci. Prawidłowa procedura usunięcia tego nadajnika potwierdzona zostanie kilkoma błyskami podłączonego źródło światła.

 

Jak przygotować się do programowania sterowników LED Skydance?

Jak przygotować się do programowania sterowników LED Skydance?

 

Wiem, że to brzmi prozaicznie, ale warto zacząć od spojrzenia na instrukcje użytkownika, która zawsze jest dołączana w opakowaniu, bowiem zawsze są tam przekazane najważniejsze informacje dotyczące zakupionego modelu sterownika - od parametrów technicznych, po procedury konfiguracji, na schematach instalacji oświetlenia LED kończąc. Jeśli to mamy za sobą, to warto zwrócić uwagę na poniższe aspekty.

 

  1. Ustalenie trybu pracy dla kontrolera LED

 

Nieraz spotkałem się z pytaniem brzmiącym "czy sterownik LED może się źle zaprogramować?" odpowiedź brzmi - oczywiście, że nie. Ale zdarza się czasem, że działają nie tak jak powinny, bo np. ściemniają/rozjaśniają taśmy LED a temperatury barwowej dla taśm led CCT nie chcą już wysterować, ale bez obaw, nie jest to kwestia programowania. Wiele z produktów marki Skydance jest uniwersalna do równych typów instalacji np. MONO/CCT/RGB/RGB+W/RGB+CCT itp. lub też są one określane "x"w 1. Dlaczego? To nic innego jak oznaczenia do jakich instalacji LED możemy wykorzystać dany sterownik LED, wszystko z uwagi na wszechobecną uniwersalność. Warto więc przyjrzeć się, w jakim trybie znajduję jest nasz sterownik LED, by w razie konieczności dostosować go do naszej instalacji LED.

 

  1. Odpowiednie podłączenie sterownika LED

 

Warto się tu zatrzymać i zweryfikować poprawność połączenia. Wiele sterowników do oświetlenia LED, posiada dedykowane wejścia bądź wyjścia takie jak np. 0/1-10V czy bezpotencjałowe dla przycisków np. dzwonkowych lub instalacji Smart Home, a także cyfrowe jak DALI czy DMX512. Doprowadzenie napięcie w złacze nieprzeznaczone do tego (szczególnie do wejść bez-potencjałowych)  - nie tylko nie pozwoli nam zaprogramować urządzenia, ale również w ogóle nie da nam się nim nacieszyć, bo jak to mówią ponoć saper myli się tylko raz... :) Oczywiście pół żartem - pół serio. Takie podłączenia często kończą się zazwyczaj prostu uszkodzeniem urządzenia i jego "śmiercią" ;).

 

  1. Sprawdź baterie w pilocie LED

 

Myślimy sobie - tym razem nie dam się przechytrzyć... otwieram klapkę pilota do LED - jest... zamykam...no i klapa...zamknięta, dosłownie :) brzmi jak fragment scenografii filmu komediowego? Niezupełnie. Baterie jeśli już są - to zazwyczaj zabezpieczone niewielką folią przeźroczystą, by nie traciły bez celu swojej energii. Warto więc taką folię ściągnąć, a jeśli wkładamy nową baterię do pilota LED czy panelu naściennego, warto zwrócić uwagę na jej polaryzacje - wystarczy, że na odwrót włożymy baterie i zamierzonego efektu nie będzie. To samo tyczy się dla używanej baterii która, mimo iż nie była nigdzie wykorzystana - po jakimś czasie potrafi stracić swoje właściwości.

 

Dlaczego sterownik LED nie działa?

Dlaczego sterownik led po zaprogramowaniu nie działa?

 

Przyczyn tego typu stanu może być wiele i jeśli nie są one związane z powyższym opisem, to są one raczej natury technicznej - jak np. błędy w instalacji, błędna podana polaryzacja, błędy w połączeniu itd.  W tym miejscu można wymieniać wiele różnych opcji, jednakże każda z nich wymaga przyjrzeniu się i zbadaniu instalacji od początku do końca - inaczej mówiąc " po sznurku do kłębka". Pamiętajcie również że zawsze możecie się skontaktować z nami, aby spróbować ustalić przyczynę usterki, a po wykorzystaniu wszystkich dostępnych narzędzi - wysłać produkt do nas celem przeprowadzenia jego testów i weryfikacji.

 

Komentarze do wpisu (0)

Infolinia:

Telefon: (32) 445 09 84

Email: sklep@eled.pl

więcej więcej
Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium