Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

Czy moc światła można porównać do jego natężenia jasności? - Wyjaśniamy pojęcia

0
Czy moc światła można porównać do jego natężenia jasności? - Wyjaśniamy pojęcia

 

Wyjaśniamy pojęcia - Czy moc światła można porównać do jego natężenia jasności?

Zacznijmy niestandardowo, bez wstępnego akapitu:
Do dziś, spotykam się z następującym dialogiem:

- Poproszę najmocniejszą żarówkę na gwint E27.
- Mogę Państwu zaproponować model 15W.
- Ale my chcemy tę mocniejszą 20W, bo będzie dawać więcej światła.

 

No i teraz możemy oficjalnie zacząć… 😊

W tym artykule skupimy się na popularnym przekonaniu, które krąży od wielu lat. A mianowicie czy większa moc źródła światła zawsze przekłada się na to jak mocno będzie ono świecić? Skąd się to wzięło? Gdy byłem jeszcze dzieckiem, w domu gościły żarówki wolframowe - charakterystyczne żółte światło otoczone mocno wygenerowanym ciepłem przez żarnik. Jak dla mnie, jedno ze wspomnień dzieciństwa. Utarło się wtedy przekonanie że większa moc żarówki = większa ilość światła i to się sprawdzało. Co by nie mówić o ekologii, to było przytulne. Czyżby tak działała magia dzieciństwa?

 

Nie do końca, z oświetleniem LED jak z analogią życia - dorastamy, przez to wszystko staje się bardziej skomplikowane. Niestety technologia LED rządzi się innymi prawami, nie wystarczy "dorzucić do pieca" aby światło jaśniej świeciło, bowiem nie mamy w diodach LED wspomnianych żarników, które rozgrzewamy pod wpływem temperatury.

 

Pułapka mocy - czy większa moc równa się więcej światła?

czy większa moc równa się więcej światła?

 

No właśnie, określiliśmy sobie w szybki sposób na czym polega różnica oświetlenia starego typu z oświetleniem LED. Nie wystarczy zwiększenie mocy. W pierwszej fazie technologii LED, gdzie rynek był znacznie mniejszy - wybór tego typu źródeł światła był naprawdę znikomy. Dlatego przyjęło się że większa moc równa się więcej światła. Dlaczego? a no dlatego że diody LED były konstruowane jednakowo przez co strumień świetlny generowany z jednego wata był raczej stały, nie było za dużego wyboru. Dziś sytuacja zmieniła się znaczne, bowiem dioda LED może generować 80lm/W a druga 160lm/W. Drugą kwestią jest zły tok myślenia wynikający ze starych przekonań dotyczących tradycyjnego oświetlenia, zatem wrócimy jeszcze do starych wolframowych żarówek, a konkretniej mówiąc do wspomnianej mocy.

 

Co to jest moc?
  1. Moc LED to całkowity ilość poboru energii elektrycznej. Oznacza to że wszystkie komponenty zawarte w tym źródle światła składają się na tę wartość. Dlaczego się to sprawdzało w starych żarówkach? a bo tam głównym i jedynym czynnikiem jasności był rozrzażony żarnik, a więc więcej mocy = więcej światła.

 
A zatem co? Co odpowiada za natężenie jasności w oświetleniu LED? - Strumień świetlny

Co to jest strumień świetlny?
  1. Jest to wartość wyrażana w lumenach, wskazująca na ilość emitowanego światła przez źródło światła. np. taśmę LED. A wiec mamy parametr sticte odpowiedzialny za "jasność" źródła LED wychodzący przed szereg różnych parametrów. Konkretniej rzecz ujmując powinienem wyjaśnić jeszcze kwestie luxów oraz samą budowę diod LED, lecz skupmy się na tytułowym pytaniu.

 

Na czym więc polega wspomniana pułapka mocy? Popatrzcie na poniższe zestawienie naświetlaczy LED. Zwrócicie uwagę na moc naświetlaczy oraz ich strumień świetlny :) Seria naświetlaczy LED evolution, zapewnia aż 160lm strumienia świetlnego z wata mocy. Tak skonstruowane diody nie dosyć ze odpowiadają "klasycznemu" naświetlaczowi LED o mocy 100W, to jeszcze generuje dwa razy mniejsze koszty związane z eksploatacją z uwagi na mniejszy pobór mocy. A co z żywotnością? bez obaw - odpowiednie komponenty wraz z skutecznym odprowadzaniem ciepła zapewniają pięcioletnią gwarancje.

 

[lookbook id="4159"]

 

 

A ile to na stare? - czyli porównajmy "starą" moc do oświetlenia LED

A ile to na stare? - czyli porównajmy

 

Takie porównanie ma sens tylko w jednym przypadku.
Mianowicie gdzie mówimy o wymianie starego typu źródeł światła na oświetlenie LED. Tyczy się to głównie żarówek LED, naświetlaczy do LED czy lamp ulicznych LED, chociaż tutaj jest to bardziej umowne. Dlaczego? zerknijcie raz jeszcze na powyższe zestawienie naświetlaczy. Przyjęło się że 10W odpowiada ~90lm, co ciekawe przy większych mocach strumień świetlny jest większy.

 

Moc tradycyjnego oświetlenia Odpowiednik w oświetleniu LED Przybliżony strumień świetlny Przeliczenie lm/W
10W 1W ~90lm 90lm/W
25W 2-3W ~249lm 83lm/W - 124lm/W
40W 4-5W ~470lm 94lm/W - 117lm/W
60W 6-7W ~806lm 115lm/W - 134lm/W
75W 8-10W ~1055lm 105lm/W - 131lm/W
100W 11-15W ~1521lm 101lm/W - 138lm/W
150W 17-25W ~2452lm 98lm/W - 144lm/W

 

Podsumowując:
  1. NIE porównujemy mocy źródeł światła LED do jasności (strumienia świetlnego)
  2. TAK dla porównania starych halogenowych źródeł światła jako wyznacznik oświetlenia LED

 

Jak zatem dobrać natężenie jasności do pomieszczeń? Skorzystaj z gotowego zestawienia.

 

Jak zatem dobrać natężenie jasności do pomieszczeń? Skorzystaj z gotowego zestawienia.

 

Myślę że znacie już różnice wynikającą z tych dwóch parametrów. Dobrym pomysłem było by przedstawienie Państwu charakterystycznej tabeli z ilością potrzebnego strumienia świetlnego. Pomoże ona w doborze źródła LED względem ilość lumenów do waszych pomieszczeń. Proszę ją jednak potraktować z przymrużeniem oka, bowiem ilość powinniśmy wyliczyć względem luxów oraz ogólnej charakterystyki naszych pomieszczeń (w tym np. wymiarów). W przypadku nowych pomieszczeń ilość zapotrzebowania wyliczana jest poprzez wprowadzenie danych do programu. Nie każdy jednak jest skłonny na taki zabieg, dlatego można skorzystać z ogólno przyjętych warunków

 

Więc są to wartości umowne, ponadto każdy z nas indywidualnie odbiera natężenie światła, a nasze pomieszczenia mają różne kształty czy krzywizny. Ostatnie cztery pomieszczenia zostawiam puste w tabeli, spróbujcie na podstawie przekazanych danych dobrać w komentarzu odpowiednią ilość światła wraz z nazwą produktu (względnie Wam tylko linki do kategorii produktów) Dla najlepszej propozycji proponuje kupon rabatowy :)

 

Pomieszczenie Wartość lumenów na m2 Wzorcowe pomieszczenie Ilość lumenów dla pomieszczenia Przykładowe źródło światła LED
WC 150-180 lm 5m2 750-900lm Plafon LED 12W 840lm x 1szt.
Spiżarnia/Garderoba 180-300 lm 7m2 1260-2100lm Żarówka LED E27 15W x1
Korytarz 100-200 lm 16m2 1600-3200lm Żarówka LED GU10 8W x 4szt.
Sypialnia 100-300 lm 20m2 2000-6000lm Taśma LED 4,8W 480lm/metr x5mb
Salon 200-400 lm 40m2 8000-16000lm Lampa wisząca RING 60W 4200lm x2 + GU10 5W 400lm x8
Biuro 300-500 lm 30m2 9000-15000lm Panel LED 40W 4000lm x 3szt.
Łazienka 300-500 lm Załóż przykładowy metraż w komentarzu Wylicz w komentarzu Dobierz oprawę/y - Oprawy łazienkowe
Pokój dziecka 300-500 lm Załóż przykładowy metraż w komentarzu Wylicz w komentarzu Dobierz lampę/y - Oprawy domowe i biurowe
Kuchnia 200-400 lm Załóż przykładowy metraż w komentarzu Wylicz w komentarzu Dobierz oprawę/y - Oprawy sufitowe do żarówek
Garaż z warsztatem 500lm Załóż przykładowy metraż w komentarzu Wylicz w komentarzu Dobierz oprawę/y - Oprawy przemysłowe

 

 

Skąd mam wiedzieć ile lumenów ma dana oprawa? - Parametr ten możemy pozyskać na kilka sposobów.
Skąd mam wiedzieć ile lumenów ma dana oprawa? - Parametr ten możemy pozyskać na kilka sposobów.

 

 

  1. 1. W przypadku zakupów internetowych, wystarczy zerknąć na tytuł interesującego nas źródła światła. Nasze produkty posiadają od razu widoczny ten parametr, co znacznie ułatwia dobór interesującej nas lampy LED.
  2. 2. Jeśli robimy zakupy stacjonarnie, możemy wykorzystać opakowanie źródła światła. Parametr ten podany jest zazwyczaj dla całości.
  3. 3. W opisie produktu zawsze znajdziemy ten parametr, dla uwiarygodnienia można również pobrać oryginalna kartę katalogową źródła LED (również znajdującą się na naszych produktach).

 

Czy temperatura barwowa wpływa na natężenie jasności?

Czy temperatura barwowa wpływa na natężenie jasności?

 

Pomijając fakt że niektórzy posługują się temperaturą barwową jako wyznacznik natężenia jasności (spotkałem się nawet z osobami z branży, co jest kuriozalne) to zdarzyć się może ze klienci decydują się na barwę zimną, bo "mocniejsza" i w zasadzie... można się doszukać tu sensu... ale dlaczego?

 

Przyjęło się że barwa zimna w oświetleniu LED jest mocniejsza - i tak owszem, zgodzę się jeśli porównamy np. taśmy LED w różnych barwach, to zazwyczaj kilka lumenów z wata uzyskujemy więcej, wynika to po prostu z większego strumienia świetlnego. Aczkolwiek w przypadku np. naświetlaczy LED wartość ta już jest stała, jak w zasadzie w większości produktów oświetlenia LED. Drugą sprawą jest fakt iż te odchylenia strumienia świetlnego dla serii produktów są naprawdę małe, co skutkuje raczej mało zauważalną zmianą. Oczywiście mówię tu o produktach dobrej jakości renomowanych producentów.

 

Osobiście uważam że jest to w tym przypadku wizualne odczucie ze względu na charakterystykę zimnej barwy światła, która jest drażniąca dla naszych oczu, przez co może powodować efekt chwilowego olśnienia. To przekonanie mogło się również wiązać z początkami wdrażania tej technologii do naszych domostw. Znowu wrócę do tego że wybór był znikomy, a więc tym którym zależało na jak największym natężeniu światła, wybierali po prostu barwę zimną.

 

Teraz generacji diod LED jest cała masa, więc na pewno z doborem odpowiedniej jasności nie będziemy mieli problemu, nawet zachowując przy tym odpowiednia ekonomię mocy, bowiem diody LED są już tak wysterowane że posiadają nawet parametr 180lm/W jak np. seria naświetlaczy LED evolution, zachowując przy tym wysoką trwałość ze względu na skuteczne odprowadzenia temperatury. To by było na tyle w dzisiejszym artykule.

 

Komentarze do wpisu (0)

Infolinia:

Telefon: (32) 445 09 84

Email: sklep@eled.pl

więcej więcej
Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium