Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Jak dobrać sterownik i zasilacz do taśmy LED? Skorzystaj z gotowych driverów LED.

0
Jak dobrać sterownik i zasilacz do taśmy LED? Skorzystaj z gotowych driverów LED.

 

Jeśli myślisz o instalacji taśmy LED z możliwością sterowania, to zapewne masz w planach zakup trzech - czterech produktów bez których prawidłowe działanie takiej aplikacji oświetleniowej by się nie odbyło. Oczywiście niezbędne jest samo źródło światła w postaci niskonapięciowej taśmy LED, której zasilanie musi zostać zrealizowane przez konkretne urządzenie zasilające posiadające na wyjściu stałe napięcie. Tym urządzeniem jak się zapewne domyślasz jest oczywiście zasilacz stałonapięciowy zasilacz stałonapięciowy , który potocznie, co gorsza - nazywany jest jeszcze jako " transformator do ledów ”:) Tutaj ważne aby tych dwóch pojęć nie mylić gdyż transformator jest to owszem urządzenie zasilające jednakże podające napięcie zmienne które nie jest odpowiednie do taśm LED. A to właśnie głównie odpowiedni dobór zasilacza wpływa na żywotność instalacji LED nieskonapięciowej. Trzecim z elementów do sterowania jest oczywiście sterownik do led, który w standardowych instalacjach posiada sygnał PWM na wyjściu. Opcji wyboru sterowników LED tego typu jest cała masa, to temat na który z pewnością można poświęcić cały odrębny artykuł.

 

A co gdyby tak połączyć jedno z drugim czyli zasilacz ze sterownikiem?

Drivery były i są do tej pory zazwyczaj montowane w gotowych lampach i mają one nieco inne parametry niż te które teraz omawiamy, bowiem posiadają stałoprądowe wyjście, które prawdopodobnie będzie posiadać niestandardowy prąd z uwagi na fakt iż produkowane są zazwyczaj pod konkretne modele lamp, więc znalezienie tego samego lub kompatybilnego komponentu może być niezwykle trudne. Nie ma w tym nic złego, lecz w przypadku awarii bądź chęci zastosowania osprzętu do innego źródła światła, obejdziemy się z samym zamysłem, z uwagi na brak uniwersalności, co gorsza jeśli nastąpi awaria, to raczej taka lampa jest już nieopłacalna w dalszym użytkowaniu.

W tym przypadku jest inaczej, wspomniane sterowniki z zabudowanym zasilaczem możemy dobierać wedle własnych potrzeb. A same urządzenia ze stałoprądowym wyjściem posiadają niewielkie switch'e poprzez które możemy określić potrzebny prąd na wyjściu. Stwarza to ogromne możliwości. Poniżej postaramy się Państwu bardziej przedstawić te urządzenia, aby dokonać prawidłowego wyboru. .

Pamiętaj że zasilacz z wbudowanym sterownikiem pozwala na ominięcie jednego urządzenia którym jest osobny sterownik (odbiornik). Nadal niezbędne będzie zastosowanie urządzenia / aplikacji podające sygnał do odbiornika wbudowanego w zasilaczu.

 

Jak obliczyć potrzebną moc aby użyć sterownika z zabudowanym zasilaczem ?

Bardzo prosto - potrzebujemy tylko kilku kluczowych informacji, które pomogą nam w wyborze konkretnego modelu. Musimy zacząć przede wszystkim od źródła światła i jego parametrów. wszystkie kluczowe informacje powinny być zawarte w karcie katalogowej a nawet na jego opakowaniu. Jakie to parametry?

 1. Długość zastosowanego źródła światła: Oczywiście określana indywidualnie w zależności od naszych potrzeb
 2. Moc źródła świata: Podawana w watach (oznaczenie "W") - wartość ta podana może być dla konkretnej długości (zazwyczaj 1mb) bądź całej rolki.
 3. Napięcie zasilania: Podawana w voltach (oznaczenie "V") - wartość stała, konieczna do określenia napięcia wyjścia zasilacza.
 4. Rezerwa mocy zasilacza: Gdy mamy już wyliczoną potrzebną nam moc, musimy dołożyć wartość rezerwową opiewającą o 20-30%. Zapewni to poprawną prace zasilacza bez narażania go na spadek sprawności; bądź przeciążenia.
Parametry taśmy LED na opakowaniu

Parametry potrzebne do dobrania zasilacza znajdziemy na karcie produktu bądź opakowaniu z taśmą LED 

Przykład? Proszę bardzo:

 1. Mamy taśmę LED, która na opakowaniu ma jasno uwzględniony parametr mocy 8W/mb.
 2. Kolejnym parametrem na który zwracamy uwagę jest napięcie zasilania 12V.
 3. Wiemy też ile metrów chcemy zastosować - 5m
5 metrów x 8W = 40W poboru mocy. 40W x 0.2 (20%) = 8W minimalna rezerwa mocy. Sumując sobie ten wynik wychodzi wartość 48W.
 1. Zerkamy jeszcze na wartość napięcia 12V.

Potrzebujemy zatem zasilacz w okolicach 50W na 12V.

Pamiętajmy że moc zasilacza może być wyższa (nic nie stoi na przeszkodzie), tym bardziej iż moc zasilacza (typ)nie występuje co 1 W, zazwyczaj są to przeskoki co 10-20W. Natomiast w przypadku gdy zasilacz będzie za słaby, instalacja nie będzie działała prawidłowo. Możemy spotkać się tutaj np. z tzw. "próbkowaniem zasilacza". 

W ten sposób dobieramy również moc dla samego zasilacza do LED bez wbudowanego sterownika. Kierując się powyższą zasadą można dobrać urządzenie zasilające samemu dla większości prostych instalacji opartych o technologie LED.

Dla instalacji w których zastosujemy zasilacz i sterownik odrębnie, należy pamiętać iż sterowniki mają podane maksymalne obciążenie prądowe, które musimy przekonwertować na wspomnianą moc. W przypadku zastosowania gotowych driverów - nie musimy się tym martwić.

 

Jedno urządzenie dla całej instalacji LED? To możliwe?

A co jeśli zdecydujemy się na zastosowanie takiego urządzenia w przypadku planowania naszej instalacji LED lecz potrzebujemy dodatkowych funkcji, które oferują odrębne sterowniki takie jak np. sterowanie bezprzewodowe. Obecnie producenci sterowników ledowych stają na nogach by wpleść nowe i nie koniecznie sprawdzone rozwiązania do uzyskania kontroli nad oświetleniem LED, byle by wyróżnić swój produkt na rynku, a to bezprzewodowa komunikacja z wadliwą aplikacją, zwiększenie zasięgu drogi radiowej z gubieniem komunikacji po drodze, czy inne smaczki wychodzące podczas użytkowania.

Zasilacze z zabudowanymi sterownikami w naszej ofercie posiadają sprawdzone i proste rozwiązania, bowiem umożliwiają one alternatywny dostęp do źródła światła wykorzystując przewodowe bądź bezprzewodowe rozwiązania. Klasyczne sterowanie z wykorzystywaniem napięcia 0-10V? Wykorzystaj do tego serie produktów LN. Chcesz skorzystać z przewodowego ściemniacza fazowego? Z rozwiązaniem może wyjść seria TE. A może po prostu został Ci przycisk dzwonkowy i chciałbyś go użyć? Nie ma najmniejszego problemu wraz z klasyczną seria PB / PH uda Ci się tego dokonać.

Jak widzisz, takie urządzenie jak zasilacz z zabudowanym sterownikiem może powoli sprawiać wrażenie mini-centrali. Mamy bowiem stałe zasilanie, podstawową komunikacje oraz alternatywne formy dostępu do źródła światła. Nie powinno być więc problemu z dopasowaniem takiego urządzenia do instalacji.

 

Jaki zasilacz z zabudowanym sterownikiem wybrać?

Wszystko zależy od tego w jaki sposób finalnie chcemy sterować taśmą LED. Mimo tak ergonomicznego rozwiązania, wybór tego typu urządzeń wcale nie jest mały. Ze względu na ich główne parametry (cechy) możemy je skatalogować względem:
Typ instalacji LED

 1. MONO
 2. RGB / RGBW (MONO, CCT)

Wyjściem urządzenia (odpowiadającym głownie za zasilanie podłączonego źródła):

 1. Stałoprądowe (dedykowane np. dla diod LED)
 2. Stałonapięciowe (dedykowane np. dla taśm LED)

Wejściem urządzenia (odpowiadającym za dodatkowe sterowanie):

 1. Triak (wykorzystuje ściemniacz triakowy/fazowy)
 2. 0-10V (wykorzystuje zmiany doprowadzonego napięcia) np. model LN-40-24
 3. Bezpotencjałowe (możliwość użycia np. przycisku dzwonkowego)
 4. Zwierne (pozwala sterować fazą)

Formą komunikacji urządzeniem:

 1. Przewodowa bez dodatkowej komunikacji (powyższe opcje)
 2. Komunikacja radiowa (za pomocą panelu naściennego/pilota radiowego) np. model PS-75-24
 3. Sieć WiFi (za pomocą aplikacji mobilnej Tuya)
 4. Sieć Bluetooth (za pomocą aplikacji mobilnej Tuya)
 5. Siec Zigbee (z wykorzystaniem bramki ZigBee)

Budową urządzenia:

 1. Seria klasyczna
 2. Seria ultrapłaska (szersza a płaska) np. model PH-150-24-4
 3. Seria podłużna (wąska a długa)

Jak widzicie opcji jest dosyć sporo, najważniejsze że możemy dobierać urządzenie względem tych opcji. Zazwyczaj opcje te zazębiają się tak więc możemy wybrać dla siebie dogodną konfiguracje.

 

Czy zastosowanie sterownika z zasilaczem to dobra alternatywa?

Myślę że tak, są przede wszystkim uniwersalne i dobrze przemyślane a przy tym niczym nie ustępują tradycyjnym rozwiązaniom.

Wykorzystują one najlepsze cechy zasilaczy oraz sterowników, takie jak szereg potrzebnych zabezpieczeń wykorzystywanych w zasilaczach zapewniając tym samym bezpieczeństwo oraz bezawaryjną pracę; czy wybór typu ich obudowy, pozwalający na montaż w ciężko dostępnych miejscach. Istotnym atutem jest również zsynchronizowanie sygnału radiowego wraz z jego dalszym przekazaniem do odbiorników radiowych tego samego producenta, co skutkuje trwałością takiego sygnału.

Retransmisja sygnału radiowego zwiększa możliwości instalacjiProducenci dbają również o wysokiej klasy komponenty potwierdzone pięcioletnim okresem gwarancyjnym, co znacznie wpływa na jakość urządzeń. Co równie ważne nie odstają znacznie cenowo od klasycznego rozwiązania. Po co więc komplikować sytuacje, jak można postawić na kompleksowe rozwiązanie.

Zapraszam do skorzystania z naszej oferty, którą możecie Państwo zobaczyć w poniższy linku:
Zasilacze z wbudowanym odbiornikiem

Komentarze do wpisu (0)

Infolinia:

Telefon: (32) 445 09 84

Email: sklep@eled.pl

więcej więcej
Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium