Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Jak stworzyć ciągłą linie LED stosując taśmę LED? Sprawdź gotowe rozwiązania.

0
Jak stworzyć ciągłą linie LED stosując taśmę LED? Sprawdź gotowe rozwiązania.

 

Jak stworzyć ciągłą linie LED stosując taśmę LED? Sprawdź gotowe rozwiązania.

W obecnych czasach oświetlenie LED zagościło w naszych domach już na stałe - i bardzo dobrze, ponieważ możemy czerpać z tego korzyści ekologiczne jak i ekonomiczne stosując komponenty bazujące na oświetleniu LED, bo powiedzmy sobie szczerze kto z nas jeszcze nie ma żarówek LED w swoich pomieszczeniach? Większość gospodarstw domowych, pomieszczeń biurowych czy odłam niewielkiego przemysłu korzysta już z tego rozwiązania. Przemawiają za tym normy jak i sama ekologia.

 

Trendy jednak się zmieniają i wnętrza projektowane są w nowoczesnym stylu gdzie dominują futurystyczne akcenty wraz z narastającym minimalizmem, który tworzy swój indywidualny wydźwięk wnętrza. Niestety energooszczędne żarówki LED nie są w stanie spełnić tych oczekiwań i jak jeszcze tzw. filamentowe szklane żarówki LED wychodzą na ratunek dla dekoracyjnych akcentów, tak w ostatecznym rozrachunku najlepiej sprawdzą się tytułowe taśmy LED.

 

Taśmy LED? Powiecie, przecież one mają punktowe diody SMD, które narażone na bezpośredni kontakt z naszymi oczami, tworzą efekt punktowych źródeł światła i takie rozwiązania sprawdzają się zazwyczaj w zabudowach sufitowych czy oświetleniu meblowym. (np. podblatowe oświetlenie LED). Można rzec że jest zarówno trochę prawdy jak i kłamstwa w tym stwierdzeniu, pozwólcie że przedstawię Wam kilka pomysłów i rozwiązań na to, by sprawić aby taśma LED tworzyła jednolitą poświatę światła.

 

Linia światła LED? Zacznij od taśmy LED.

W pierwszej kolejności musimy zacząć od czegoś, co nam stworzy jakąkolwiek poświatę :) a mowa o źródle światła jakim jest taśma LED. Warto się tu zastanowić nad dwoma parametrami jakimi są typ diody LED oraz gęstość umieszczenia tych wspomnianych diod LED. Kolejnym ważnym czynnikiem aczkolwiek nie dominującym jest oczywiście sam strumień świetlny taśmy LED lecz będzie on miał mniej istotne znaczenie ale o tym w dalszym ciągu artykułu. Co ważne, powyższe wartości zawsze są podawane w parametrach technicznych danego modelu a nawet w samym tytule. Zacznijmy od typu diody. Wyróżnić możemy dwa typy diod stosowanych na podkładach drukowanych taśm LED.

 

Taśmy LED SMD - Czyli najbardziej popularne taśmy LED, zawarte w nich diody SMD (ang. Surface Mount Technology LED) przeznaczone zostały do montażu na płytkach drukowanych. Charakteryzują się one cztero-cyfrowym kodem, które pozwalają określić rozmiar takiej diody np. SMD2835 sugerujący wymiar 2,8mm na 3,5mm. Warto wspomnieć że im większa dioda, tym gęstość zazwyczaj na tym cierpi i jest ich po prostu mniej. To właśnie one są odpowiedzialne za efekt widocznych punktów świetlnych z uwagi na ulokowanie ich obok siebie. Ale czy aby na pewno ten typ taśm LED jest z góry skazany na porażkę? Poniższe porównania pozwolą Państwu to o ocenić.

 

Taśmy LED COB - Na przekór technologii SMD wychodzą dostępne od kilku lat taśmy bazujące na diodach COB (ang. Chip On Board). W przypadku zastosowania tej technologii w taśmach LED, spora ilość punktów świetlnych zawarta jest na jednym podłużnym luminoforze. Tu w porównaniu do innych źródeł światła opartych na technologii LED COB sytuacja się odwróciła. To ten typ diod jest bardziej pożądany. I nie ma się czemu dziwić, już przy wyłączonej taśmie widać kluczową różnice (żółty luminofor z przebijającym się niewielkimi czarnymi punktami) Co ważne nie odstaje on jakościowo jak i technicznie, możemy bowiem ciąć taśmę taką samo jak w przypadku technologii SMD.

 

Przedstawienie taśmy LED na diodzie COB

 

Możecie być Państwo zdziwieni bądź nie, ale parametr ten ma również znaczenie w taśmach COB. Niestety nie wszyscy podają ilości zawartych punktów świetlnych dla tego typu taśm cob, no bo po co? pasek to pasek i tu możecie się Państwo naciąć. Szczególnie tyczy się to taśm LED z podejrzanie niską ceną - bierze się ona m.in z ilości diod zawartych na samym podkładzie taśmy LED jak również z samej jakości. Jeśli taka taśma LED posiada niewielką ilość takich diod. np 64/mb oraz niski strumień świetlny, to efekt finalny może być nie tyle nie spełniony, co nie zadowalający.

 

Przy taśmach SMD, gęstość ta widoczna jest gołym okiem i ma spore znaczenie. Warto wiedzieć że oznaczanie tego parametru określana jest dla całej rolki czyli pięciu metrów. Możemy natomiast sami odczytać ten parametr. Wystarczy ze policzymy ilość diod znajdujących się na sekcji taśmy i wiemy co ile taka sekcja jest cięta. Możemy to w wyczytać nawet z rysunku technicznego. Pozwoli to nam na dokonanie równania - podzielenie metra na ilość sekcji np. 100/5cm = 20 sekcji i pomnożenie diod znajdujących się na jednej z nich, a wiec 20 sekcji razy 3 diody = 60 diod/mb x 5mb daje nam parametr 300SMD. Zatem jeśli zależy nam na idealnej linii świetlnej led, musimy położyć znaczny nacisk na ilość diod. Poniżej sami zobaczą Państwo dlaczego.

 

Potrzebny nie tyle do uzyskania linii świetlnej co jej podkreśleniu. Tu za bardzo nie ma co tłumaczyć, po prostu im większy strumień świetlny tym ten efekt będzie mocniejszy i linia ta będzie jaśniejsza. Warto to mieć na uwadze w przypadku stosowania kloszy które absorbują sporą część światła np. klosze czarne czy wypukłe. Nie radze jednak upierać się przy bardzo mocnych taśmach LED oraz niskiej gęstości jeśli zależy nam na tym efekcie. Po pierwsze duża moc nam prześwietli wspomnianą linie LED i nasze oczy będą narażone na efekt olśnienia jak również odczuje to samo środowisko z naszymi portfelami włącznie.

 

Jak stworzyć ciągłą linie światła LED? Zadbaj o profil aluminiowy - Rodzaj profilu aluminiowego

 

[lookbook id="3950"]

 

Tutaj skupimy się w głównej mierze nie tyle na samym rodzaju, bo to czy profil aluminiowy do led będzie nawierzchniowy czy wpustowy, nie ma najmniejszego znaczenia a na jego wymiarach - w głównej mierze mam tu na myśli głębokość samego profilu aluminiowego. To od niego w głównej mierze zależy efekt końcowy. Pisząc o głębokości mam na myśli odległość od diod LED a samym kloszem zamontowanym w profilu aluminiowym. Z doświadczenia mogę powiedzieć ze optymalną wysokością profilu aluminiowego jest wartość 12mm (np. profil aluminiowy SMART10/SMART-IN10). Poniżej uwzględnię zdjęcie z takim profilem przy takim założeniu. Co najlepsze, taka głębokość profilu (12mm) to dobry punkt zaczepienia i optymalne rozwiązanie, dla każdego z powyższych wyborów.

 

Jako ciekawostkę mogę wspomnieć o profilu aluminiowym diagonal14, którego budowa umożliwia montaż taśmy led pod kątem 15 stopni. Jest to genialne rozwiązanie np. w oświetleniu meblowym, ponieważ nie mamy bezpośredniego kontaktu z diodami LED a zachowanie odpowiedniego kąta sprawia wrażenie takiej linii.

 

A co z kloszem do profilu aluminiowego? Tu również określić możemy rozwiązanie - optymalne, niewskazane jak i przecenione.

Najbardziej rozsądnym wyborem jak się domyślacie będzie klosz mleczny. Jest relatywnie tani, zabezpiecza nasz wzrok przed olśnieniem a przy tym nie zabiera nam za dużo światła.

Natomiast unikać powinniśmy klosza transparentnego. Nawet w przypadku zastosowania taśmy LED COB. To rozwiązanie raczej dedykowane jest do oświetlenia które nie jest bezpośrednio narażone na nasz wzrok (np. sufity, oświetlenie podłogowe)

Wystrzegać powinno się również wypukłych kloszy, co prawda źródło światła rozchodzi na się dosyć ciekawie lecz tracimy tu dużo na strumieniu świetlnym, co wymusza zastosowanie mocniejszej a zarazem droższej taśmy LED, a sam klosz również potrafi być droższy niż zastosowany profil aluminiowy.

 

Zobacz jak stworzyć linie świetlną LED bazując na powyższej wiedzy. Przykładowe wizualizacje taśm LED

 

Opisaliśmy sobie wpływ poszczególnych parametrów na końcowy efekt, sprawdźmy sobie kilka wizualizacji jak to się ma w praktyce.

 

Pierwsze ze zdjęć ujawniać będzie: - Wpływ typu diody oraz głębokości na linie światła

 

Profil aluminiowy led głęboki + taśma COB vs profil alu led płytki + taśma SMD standardowa 300 diod

 

[lookbook id="3957"]

 

Profil aluminiowy led płytki + taśma COB vs profil alumiiowy głęboki + taśma SMD standardowa 300 diod

 

[lookbook id="3955"]

 

Podsumowanie:

Jak widzicie taśma na diodach SMD została całkowicie bez szans. Natomiast co jeśli taśma SMD będzie gęściejsza i mocniejsza? Na pewno będzie dużo droższa niż zawarty w zestawieniu najsłabszy COB. Drugie zestawienie pozwoli Państwo na dokonanie analizy

 

Drugie zestawienie: - Wpływ strumienia świetlnego na linie światła.

 

Tutaj załóżmy dwa takie same profile aluminiowe oraz taką samą gęstość diod. Różnica będzie tylko w samym strumieniu świetlnym.

[lookbook id="3956"]

 

 

Trzecie zestawienie nieco zmodyfikujemy, bazując na tej taśmie LED- Wpływ typu klosza na linie światła

 

Profil średniej głębokości wraz z kloszem czarnym oraz wypukłym

 

[lookbook id="3958"]

 

Podsumowanie:

Aby uzyskać naprawdę piękny efekt linii świetlnej LED – bez zastanowienia stosujmy taśmę LED COB – moc, głębokość a nawet ilość diod, no chyba że naprawdę niskiego sortu, nie zepsuje nam efektu. Jeśli macie taśmy SMD bądź tniecie koszty – pamiętajcie o zasadzie głębokości i gęstości diod, manipulując odpowiednio strumieniem świetlnym. A zatem taśma COB jest dużo bardziej praktyczniejsza i mniej kłopotliwa w tym aspekcie, a czy przecież nie o to chodzi w życiu? Zostawiam Was z tą puentą 😊

Komentarze do wpisu (0)

Infolinia:

Telefon: (32) 445 09 84

Email: sklep@eled.pl

więcej więcej
Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium