Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

Jak stworzyć falę świetlną LED? - Podświetlenie stopnic w oświetleniu schodowym LED

0
Jak stworzyć fale świetlną LED? - Poswietlenie stopnic w oświetleniu schodowym LED

 

Jak obecnie wyglądają instalacje LED oparte na oświetleniu schodowym LED? - Kilka słów o oświetleniu schodowym.

 

Oświetlenie schodowe LED w obecnych czasach przeszło nie małą modernizacje. Mam tu na myśli głównie zmianę trendów jakie możemy zauważyć w obecnych gospodarstwach domowych czy sektorze rozrywkowym. Ówczesne podświetlanie schodów skłaniało się raczej do jednego źródła światła zawieszonego nad schodami, które załączane było za pomocą klasycznych włączników schodowych, ot cała instalacja oświetlenia LED :)

 

W obecnej dobie, bardzo często oświetlamy każdą stopnice z osobna. Jest to o tyle dobre rozwiązanie, że powoduje zwiększenie bezpieczeństwa na takich powierzchniach, ponieważ każdy trep może być mocno doświetlony przez co nasze kroki są dużo pewniejsze. W jaki sposób są one oświetlane?

 

W jaki sposób oświetla się teraz schody? - Zestawienie

 

 1. Za pomocą opraw schodowych LED - Wydawać by się mogło że era na oprawy schodowe LED się skończyła lecz niektórzy się decydujący na to rozwiązanie. Obecnie na rynku znajduje się naprawdę ogromny wybór tego typu oświetlenia led. Od wariantu wykończenia, wzoru wykonania, metody montażu czy zasilania jak i szeregu dodatkowych funkcji usprawniających taką instalacje schodową LED. Prym w tym kontekście wiodą dwie polskie marki - oświetlenie schodowe marki Skoff oraz Zamel. Niektórzy producenci stawiają również na modele zabezpieczone przed warunkami atmosferycznymi, dosyć często spotykam takie rozwiązanie na domowych ogrodzeniach czy miejskich murkach. W kontekście fali świetlnej LED idealnie sprawdzą się modele niskonapięciowe, które możemy zastosować do sterownika schodowego LED.

 2. Za pomocą listw LED stworzonych z profili aluminiowych - Wiele z obecnych trepów schodowych jest podświetlana za pomocą taśm LED montowanych w profilach aluminiowych LED. W zależności od budowy schodów, montowane mogą być wpustowo bądź nawierzchniowo lecz ten pierwszy sposób jest dużo bardziej spotykany. Coraz częściej klienci decydują się na zabudowę profilu aluminiowego przeznaczonego do szpachlowania w ścianie tworząc jednolitą linie światła LED. Rozwiązanie to idealnie sprawdzi się do nowoczesnych wnętrz czy futurystycznych wystrojów.

 

A jak sprawdzić by takie instalacje schodowe LED prócz bezpieczeństwa, były również ciekawie zaprojektowane oraz ekonomiczne? Stwórzmy fale świetlną LED.

 

O co chodzi z falą świetlną LED? - Ekstrawaganckie podświetlenie schodów

Fala świetlna LED

 

Co to jest fala świetlna LED? Najprościej ujmując jest są to płynne przejścia jednego źródła światła w drugie. W momencie załączenia następnego, to poprzednie już się przygotowuje do wyłączenia, co tworzy efekt tytułowej fali LED. Zastanawiacie się pewnie że coś musi tym sterować i słusznie, macie racje - odpowiada za to cyfrowy sterownik schodowy. Jak działa taka fala świetlna LED? Sprawdźcie sami efekt uzyskany na sterowniku schodowym w poniższym filmie.

 

To jak taka fala LED ma wyglądać zależeć będzie od ustawień sterownika schodowego LED. Aby móc stworzyć ciekawy efekt - sterownik do schodów powinien mieć trzy pierwsze parametry do konfiguracji przedstawione poniżej. Pozostałe są formą dopełnienia naszej instalacji schodowej LED. Pytanie tylko czy taką spersonalizowaną sekwencję możemy nazwać falą świetlną LED? :)

 

 1. Płynność - płynność rozjaśniania/ściemniania lamp LED. Parametr ten decyduje o efekcie wizualnym
 2. rozjaśniania/gaszenia: niskie poziomy płynności dają efekt energicznego rozjaśniania/ściemniania, natomiast wysokie poziomy płynności dają efekt łagodnego rozjaśniania/ściemniania. Do wyboru jest 7 poziomów płynności.
 3. Jasność - jasność świecenia zapalonych lamp LED (od 10 do 100%)
 4. Czas zapalania - czas pomiędzy rozpoczęciem zapalania pierwszej i ostatniej zapalanej lampy LED.
 5. Czas świecenia - czas trwania fazy świecenia lamp LED w nieprzedłużanej sekwencji (od 0 do 240s)
 6. Czas gaszenia - czas pomiędzy rozpoczęciem gaszenia pierwszej i ostatniej gaszonej lampy LED(od 0 do 24s)
 7. Kierunek gaszenia - kolejność gaszenia lamp LED (gaszenie w przeciwnym kierunku niż zapalanie / gaszenie w tym samym kierunku co zapalanie)
 8. Typ kroku - ustalenie tempa zapalenia i gaszenia kolejnych lamp LED (zwalnia / stały / przyspiesza)
 9. Typ ostrzeżeń - sposób sygnalizacji ostrzeżeń o zbliżającym się końcu sekwencji świecenia (przygaszenie wszystkich
 10. lamp / bardzo szybkie migotanie / szybkie migotanie / średnio szybkie migotanie / wolne migotanie)

 

Aby fala świetlna - świetnie wyglądała, warto skupić się również na samym źródle światła jakie zostanie zastosowane do tego typu rozwiązania. Odpowiedni dobór taśmy LED do naszej instalacji schodowej oraz zastosowanie schodowych profili aluminiowych dopełni efekt wizualny. Wiec zatem, jaki komponenty wybrać?

 

Jaki sterownik schodowy wybrać by stworzyć efekt fali świetlnej LED?

Jaki sterownik schodowy wybrać by stworzyć efekt fali świetlnej LED?

 

Aby móc w pełni cieszyć się tym efektem musimy pierwszej kolejności musimy określić kilka podstawowych rzeczy, które musi spełniać docelowy sterownik do schodów led. O czym mowa?

 

 1. Ilość stopni: Każdy stopień musi posiadać wypuszczone przewody oraz być osobno podłączony, a więc musimy mieć sterownik który będzie posiadać odpowiednią ilość wyjść. Jeśli natomiast wyjść będzie więcej niż mamy stopni. Nic się nie dzieje, po prostu zostawiamy je nie podłączone. Sterowniki schodowe posiadające jedno wspólne wyjście - nie pozwolą na stworzenie takiego efektu.
 2. Parametry konfiguracyjne: Sterownik musi posiadać kilka ważnych parametrów do konfiguracji (jasność/płynność/czas zapalania) które są opisane wyżej. Pozostałe parametry, również wpłyną na efekt wizualny i dopełnią naszą instalacje lecz nie są konieczne.
 3. Intuicyjna obsługa sterownika: Warto sprawdzić w jaki sposób owe parametry są konfigurowane. Jeśli będzie to intuicyjna obsługa np. poprzez aplikacje na smartfon, możemy do woli zmieniać nasze bieżące ustawienia.
 4. Wysoka jakość produktu: Rzecz mogła by się wydawać - oczywista, lecz schody same w sobie to już spory wydatek. Nie dajmy się zwieść cenie i postawmy sprawdzonego producenta, tak by uniknąć problemów wynikających z wykrywaniem ruchu czy samą pracą sterownika.

 

W naszej ofercie znajdą Państwo serie sterowników schodowych, które spełniają powyższe warunki, ponadto są oparte o pełne wsparcie techniczne z uwagi na naszą rodzimą polską produkcje.

 

Jakie dodatkowe funkcje mogą zaoferować sterowniki schodowe LED?

 

Warto wspomnieć że sterowniki schodowe posiadają również wejścia umożliwiające podłączenie klasycznych łączników schodowych, przez co w każdym momencie możemy załączyć całą instalacje za pomocą klawisza.Ponadto mają wejście blokujące, które może posłużyć do zastosowania automatów zmierzchowych. Pozwoli to na pełne zautomatyzowanie naszych schodów ponieważ w momencie nastąpienia zmierzchu, oświetlenie LED automatycznie się załączy. Natomiast wersja sterownika schodowego LED "omega", pozwala na dwustronną komunikacje pomiędzy aplikacją mobilną przypisaną do smartfona bądź domowego tabletu, który może pełnić funkcje dostępu do różnych funkcji w domu a naszym sterownikiem schodowym. Takie rozwiązanie zapewni aktywny wgląd w stan techniczny urządzenia oraz pozwoli w dowolnym momencie zmienić parametry, które wpłyną na funkcjonowanie naszej instalacji schodowej led.

 

Jak dobrać oświetlenie led do schodów by stworzyć fale LED?

Jak dobrać oświetlenie led do schodów by stworzyć fale LED?
Jakie taśmy LED mogę polecić? Jeśli profil aluminiowy będzie zabudowany w trepie a światło będzie padać w dół, to w zupełności wystarczy tu model 4,8W /300SMD który ma niewielki strumień świetlny. Od niedawna dużym powodzeniem cieszą się również taśmy LED cob, które posiadają ciągłą linie świetlną. Ten model idealnie nada się do profilu aluminiowego, który nadchodzi na krawędź stopnia np. profil aluminiowy UP-BOLD12, a większa moc skutecznie rozprowadzi światło po wzmocnionym i grubszym kloszu tworząc świetny efekt wizualny.

 

Na co zwrócić również uwagę podczas doboru taśmy LED do schodów?

 

Niewielkie długości dla każdej ze stopnic LED mogą kusić "do sztukowaniem" taśmy LED bądź innego źródła światła LED. Nie idźmy tą drogą - zakupujmy taśmę LED w całości oraz zwróćmy uwagę by była z jednej partii produkcyjnej.
Unikniemy w ten sposób rozczarowania w postaci innej barwy światła na konkretnej stopnicy. Idąc tym tropem, warto zakupić dodatkowo metr taśmy LED, by w razie przepalenia bądź awarii sekcji szybko i przede wszystkim skutecznie rozwiązać usterkę.

 

W kwestii technicznej dobrze zwrócić również uwagę na moc taśmy LED. Mimo iż sterownik posiada wbudowany ściemniacz led, to warto wziąć pod uwagę fakt iż wyjścia te nie posiadają dużej obciążalności. Możemy zatem uszkodzić sterownik schodowy i narazić się na niepotrzebne koszty.

 

Alternatywnie falę świetlną LED możemy dokonać również korzystając z opraw schodowych do LED. Warto tutaj zaznaczyć żeby oprawy te dedykowane były na napięcie 12V oraz były przeznaczane do ściemniania.

 

Jaki profil aluminiowy zastosować aby uzyskać ładną i skuteczną linie świetlną LED?

Jaki profil aluminiowy zastosować do oświetlenia schodowego LED

 

Aby cukierek został przez nas skonsumowany, tworzy się dla niego przyciągające wzrok ładne opakowanie. Tą analogie mogli byśmy porównać jeszcze z wieloma otaczającymi nas w życiu rzeczami, ale do czego zmierzam? Przede wszystkim do estetyki... nie chcemy bowiem aby na schodach, odbijały nam się punkty świetlne w postaci punktów LED. Odpowiedni profil aluminiowy do led nie tylko będzie ładnie wyglądał lecz także odprowadzi skutecznie temperaturę z taśm LED przez co instalacje schodowa posłuży nam lata.

 

 1. Profil aluminiowy SLIM8 - Chyba najbardziej popularny profil led jeśli chodzi o tego typu zastosowanie. Od lat model tej jest proponowany przez nas jak i sam wybierany przez klientów. W kwestii schodowego oświetlenia LED, ciężko będzie znaleźć dla niego wadę. Jest prosty w montażu, można go zarówno wpuścić w stopień jak i zamontować na wierzchu, dysponuje niewielkimi gabarytami a przede wszystkim jest również tani.
 2. Profil aluminiowy UP-MINI10 - Profil schodowy w którym światło pada bezpośrednio na dół przez co nie powoduje efektu olśnienia. W zasadzie jest to bardzo podobny profil do wyżej wymienionego Slim8, z tą różnicą ze posiada dodatkowe skrzydło, które przytwierdzane jest do stopnia schodu, nachodząc tym samym na jego krawędź. Posiada również antypoślizgowe żebrowanie przez co jest bezpieczne w użytkowaniu.
 3. Profil aluminiowy UP-TILE10 - Profil aluminiowy który idealnie nada się do stopni schodowych wykonanych z płytek. Posiada specjalne skrzydło, które pozwala na umieszczenie tam wspomnianej płytki, a sam profil nachodzi na krawędź. Jest również prosty w montażu ponieważ nie potrzebuje dodatkowym elementów. Światło jest skierowane w dół.
 4. Profil aluminiowy UP-BOLD12 - Profil schodowy w którym źródło światła jest widoczne, a więc powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na zastosowane źródło światła LED (polecam zastosować taśmy na diodach COB). Budowa profilu pozwala na dekoracyjne akcentowanie krawędzi stopnia, a wzmocniony klosz typu "K" zapewni odpowiednią odporność mechaniczną. Polecany szczególnie do kin czy stadionów bądź miejsc użyteczności publicznej, w którym jest zwiększone natężenie ruchu.

 

[lookbook id="4254"]

 

Wspomniałem również o linii świetlnej przechodzącej na ścianie wzdłuż naszych schodów. Tutaj tak naprawdę nada się każdy model profilu aluminiowego, który jest przeznaczony do szpachlowania/wbudowania. Istotny wybór w tym przypadku to przede wszystkim szerokość takiego profilu alu, bowiem to ta powierzchnia będzie pełnić kluczową role w postaci linii LED. Sterowniki wyższej jakości posiadają wyjście dedykowane dla odrębnego źródła światła np. podświetlenie poręczy które idealnie nada się do tego zastosowania. Zazwyczaj oznaczane jest jako lampa master, której parametry możemy odrębnie skonfigurować. Możemy zatem oświetlić każdy stopień osobna, a alternatywna linia LED może nam posłużyć jako podświetlenie nocne.

 

Jak zatem wykonać fale świetlną w naszym oświetleniu schodowym LED?

 

Racjonalne podejście do tego tematu i odpowiedni wybór komponentów, pozwolą Państwu na stworzenie solidnej instalacji LED. Różnica pomiędzy standardowymi seriami sterowników LED, które posiadają podstawowe parametry a serią profesjonalną to kwota około 200zł. Myślę że w ostatecznym rozrachunku i kwocie jaka jest potrzebna do stworzenia schodów, warto zadbać o tak ciekawy efekt jakim jest fala LED. A czy warto? to już muszą sobie Państwo sami odpowiedzieć.

Komentarze do wpisu (0)

Infolinia:

Telefon: (32) 445 09 84

Email: sklep@eled.pl

więcej więcej
Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium