Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Jak uzyskać bezprzewodowe sterowanie oświetleniem LED wykorzystując sieć WiFi? - Sterowanie smartfonem

0
Jak uzyskać bezprzewodowe sterowanie oświetleniem LED wykorzystując sieć WiFi? - Sterowanie smartfonem

 

Jak uzyskać sterowanie bezprzewodowe oświetleniem LED wykorzystując sieć WiFi?

Zacznijmy od szybkiej i krótkiej odpowiedzi na tytułowe pytanie. Jak uzyskać dostęp do sterowania oświetleniem LED wykorzystując do tego sieć WiFi? Bardzo prosto i na kilka możliwych sposobów, a przede wszystkim względnie tanio i bez przeróbek instalacyjnych.

 

Dzisiejsze sterowniki do oświetlenia LED i nie tylko, kładą spory nacisk na zyskanie statusu "smart". Co to jest za statut? Moglibyśmy przeznaczyć cały artykuł a w chodząc w szczegóły nawet serie artykułów, objaśniających ten trend lecz w skrócie - wygodnie, szybko i ekologicznie, tak można określić inteligentne urządzenia.

 

Jeszcze nie tak dawno, zdalne sterowanie było pomysłem rodem z amerykańskich filmów, teraz czasy całkowicie uległy zmianie i większość producentów sprzętów elektronicznych dąży do bycia smart. Dobrze przemyślana instalacja domu, pozwoli nam sterować oświetleniem za pomocą zawsze dostępnego smartfona w kieszeni, a wszystko za pomocą jednego dotyku, a przy dobrej koncepcji - z użyciem naszych harmonogramów, które same określają kiedy i gdzie nasze światło led ma się załączyć, wyłączyć czy zmienić jasność a nawet temperaturę barwową. Wróćmy zatem do naszych sterowników

 

Mam już radiowe sterowniki LED. Jak zatem sterować oświetleniem LED poprzez sieć Wifi? - bramka WiFi.

 

Sytuacja bardzo często spotykana. Korzystamy już ze sterowania oświetleniem LED z użyciem zdalnego dostępu - czy to z pomocą pilotów radiowych bądź jednego wspólnego panelu naściennego i chcemy rozszerzyć sterowanie o dodatkowy bezprzewodowy dostęp. Tutaj z pomocą wychodzą tytułowe bramki WiFi.

 

Czy stosując bramkę WiFi, stracę możliwość sterownia radiowego?

 

Nie, są systemy niezależne od siebie. Bramka WiFi w tym aspekcie jest swego rodzaju dodatkiem do instalacji oświetlenia LED. Można ją zatem użyć w każdym momencie. Ponadto są bezinwazyjne - nie musimy kuć ścian czy przerabiać samej sieci. Te urządzenia zazwyczaj są wykonane w formie dekoracyjnej lampki czy modułu wyglądającego jak wkomponowana dekoracja wnętrza, także mogą być umiejscowione np. na szafce nocnej. W większości przypadków są one również zasilane poprzez wtyk DC w formie plug and play.

 

Na co więc trzeba zwrócić uwagę podczas zakupu bramek WiFi?

 

  1. Przede wszystkim na producenta: - Kluczową rzeczą jest zapewnienie tego samego producenta. Większe marki dostępne na rynku zajmujące się oświetleniem LED posiadają takie bramki WiFi. Ważne jest żeby już na etapie planowania instalacji LED założyć sterowniki do led lepszej jakości. Nie zamykamy sobie wtedy drogi do dalszej jej rozbudowy, a i sama jakość odwdzięczy nam się prawidłowym funkcjonowaniem po latach użytkowania. Niestety minusem jest fakt że sterowniki led muszą być tego samego producenta co bramka i śmiem twierdzić że tyczy się to wszystkich producentów.
  2. Drugim aspektem są parametry techniczne: - Należy zwrócić uwagę na to jak taka bramka jest zasilana i jaki zasięg radiowy posiada. Warto wspomnieć że jest to swojego rodzaju konwerter radiowy, więc parametr ten odgrywa znaczną role. W końcu sygnał wysyłany do niego poprzez sieć WiFi jest przetwarzany na drogę radiową i przekazywany do sterowników.
  3. Ostatnią rzeczą jest sam dostęp do sterowania: - Warto sprawdzić z jaką aplikacją współpracuje dana bramka oraz jak wygląda sam interfejs sterowania. Powinien być on łatwy w obsłudze a zarazem rozbudowany. Kluczową informacją jest również system operacyjny samej aplikacji, bowiem nie każda aplikacja współpracuje np. z iOS'em. Same aplikacje możemy podzielić na dwie grupy - zamknięte oraz otwarte. W dalszej części artykułu, przyjrzymy się temu nieco bliżej.

 

[lookbook id="3959"]

 

Jestem na etapie doboru sterowników LED i tworzenia instalacji LED. Jak dobrać sterowniki WiFi do oświetlenia LED? - Sterowniki z wbudowaną siecią WiFi.

 

Jeśli dopiero zastanawiamy się nad modernizacją oświetlenia LED bądź w planach mamy gruntowny remont pomieszczenia, warto przyjrzeć się sterownikom oświetlenia LED posiadającym wbudowaną sieć WiFi.

 

Tu inwencja twórcza jest dużo większa, bo większość producentów skupia się również na pośrednim dostępie, czyniąc produkt bardziej atrakcyjnym a dla nas użytkowników - użytecznym. Warto się tutaj zatrzymać i przyjrzeć dwóm formą komunikacji. Pierwszym z nich jest system Zigbee który charakteryzuje się wysokim zasięgiem komunikacyjnym do nawet 100 metrów, co może być istotne, zwłaszcza jeśli te urządzenia będą zabudowane. A drugi z nich to ostatnio popularny system głosowy Amazon Alexa bądź Google Home. Większość takich urządzeń współpracuje również z Tuya Smart.

 

System głosowego dostępu - Echo dot 4

 

Jeśli dobrze to rozplanujemy, to możemy taką instalacje stworzyć nie używając do tego nie wiadomo jakiej ilości urządzeń wspomagających. Poniżej uwzględnię dla Was taki przykład, wróćmy natomiast do tytułowych sterowników LED z wbudowaną siecią WiFi. Zakupujemy produkt, podłączamy go, ściągamy aplikacje z instrukcji użytkownika, przypisujemy urządzenie i gotowe. Sterownika LED nie widać, a dostęp do niego mamy w kieszeni i to dosłownie. W przypadku większej ilości produktów tylko ponawiamy procedurę przypisywania urządzeń do tej samej aplikacji. Rozwiązanie to sprawdzi się nie tylko w nowych instalacjach, bowiem jeśli mamy samo zdalne sterowanie renomowanego producenta, to możemy dopisać takie urządzenia do obecnego pilota radiowego, wzbogacając tylko naszą formę łączności ze źródłem światła. Jeśli chcemy postawić na to rozwiązanie, warto rozważyć alternatywny dostęp do takiej instalacji LED, nawet za pomocą zwykłego włącznika dzwonkowego albo wyżej wspominanego pilota radiowego. Jako ciekawostkę dodam że produkty te występują również w technologii bluetooth wykorzystujące najnowsze standardy komunikacji. Warto tutaj pójść za ciosem i skorzystać z pełni możliwości.

 

[lookbook id="3960"]

 

Jeśli wkomponujemy bramkę Zigbee w taki system, uzyskamy ogromne możliwości:
  1. Możliwość zdalnego połączenia
  2. Wzbogacenie zasięgu drogi radiowej poprzez sieć ZigBee
  3. Integrująca wiele urządzeń aplikacja TuyaSmart
  4. Dodatkowy dostęp do sterowania systemem głosowym

 

Czy warto? To już pytanie dla Was :)

 

Jak sterować oświetleniem LED ze smartfona? - Aplikacja mobilna.

Tutaj możemy się na chwile zatrzymać - Podzielny sobie to na dwie grupy: zamknięta oraz otwartą.

 

Aplikacje mobilne - zamknięte
  1. Te pierwsze, chociaż często spotykane, coraz częściej odchodzą do lamusa. Z jednej strony producent spełnia założenie dostępu do bezprzewodowej sieci lecz zamyka drogę do innych urządzeń. Przy wielu systemach sterowania niestety tworzy nam się stos aplikacji na urządzeniu mobilnym, co zamiast sprawiać wygodę sterowania - robi się bardziej uciążliwe. Plusem takiego rozwiązania jest skierowanie uwagi stricte na nasz system sterowników LED. Pozwala to na bezawaryjne sterowanie ponieważ jest ona wspierana i aktualizowana pod dane urządzenia. Mamy zatem mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia błędu komunikacji przy uzyskaniu dostępu do naszego światła LED z uwagi na większe wsparcie producenta.

 

Aplikacje mobilne - otwarte
  1. Z kolei aplikacje otwarte dają nam dużo większe pole manewru. Pozwalają bowiem zsynchronizować wiele inteligentnych urządzeń takich jak np. inteligentne odkurzacze, smart telewizory itp. z naszym światłem. Tu warto wgłębić się w system sterowania - warto dostosować go naszych standardów, bo przecież nie chcemy mieć ogólno dostępnej aplikacji wykorzystywanej np. w Ameryce południowej. Ogólne aplikacje jednak mogą nie dogadywać się z poszczególnymi urządzeniami, powodując błędy komunikacji, ale z drugiej strony dają większe możliwości i co ważne sporą wygodę.

 

[lookbook id="3961"]

 

Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest hybryda tych dwóch systemów a tu z kolei wrócę znów do rozważenia wysokiej jakości sterowników. Przy renomowanych markach, spotkać już można dwie aplikacje oraz wygodny otwarty system. np. Tuya Smart, pozwalający dostosować bezprzewodową instalacje WiFi pod nasze potrzeby.

 

Komentarze do wpisu (0)

Infolinia:

Telefon: (32) 445 09 84

Email: sklep@eled.pl

więcej więcej
Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium