Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

Oświetlenie szynowe – nowoczesna forma oświetlenia dla każdego. Jak dobrać, czym się kierować aby spełniło oczekiwany efekt?

0
Oświetlenie szynowe – nowoczesna forma oświetlenia dla każdego. Jak dobrać, czym się kierować aby spełniło oczekiwany efekt?

 

Co to jest oświetlenie szynowe i z czego się składa?

Oświetlenie szynowe w ostatnim czasie zyskało ogromną popularność oraz uznanie wśród klientów, projektantów oraz wykonawców a to za sprawą niezliczonej ilości zastosowań, łatwej instalacji jak również nowoczesnego wyglądu. Aby tego rodzaju system oświetlenia mógł spełniać podstawowe funkcje należy w pierwszej kolejności dobrać jego składniki. 

System szynowy składa się przede wszystkim z szyny inaczej nazywanej jako szynoprzewód, która to stanowi bazę tego typu instalacji. Dobór szynoprzewodu będzie zależał w głównej mierze na jakim końcowym efekcie nam zależy. Szynoprzewody, które stanowią podstawę oświetlenia można podzielić według kilku podstawowych cech takich jak: długość, kolorystyka, montaż czy zasilanie. Szyny najczęściej wykonane są z wysokiej jakości aluminium lub metalu, dzięki czemu każdy szynoprzewód można docinać na dowolną długość oraz łączyć ze sobą za pomocą dedykowanych łączników.

Oczywistym jest iż aby szyna spełniała swoją podstawową funkcję, jaką jest oświetlenie musimy dobrać do niej odpowiednie źródła światła. Tutaj wybór jest dość szeroki, przede wszystkim ze względu na ich przeznaczenie ale także ze względów estetycznych…. O czym należy pamiętać przy zakupie lampy oświetleniowej? Podstawowym wyznacznikiem jest jej zasilanie, w zależności od tego na jaki szynoprzewód się zdecydujemy – 1 fazowy , 3 fazowy lub magnetyczny taką też musimy dobrać do niego lampę. Co do rodzaju opraw oświetleniowych – szynowych, sposobu ich montażu oraz przeznaczeniu dowiedzą się Państwo w dalszej części artykułu.

Mamy już bazę czyli szynę, jest także oprawa, która pozwoli nam oświetlić pomieszczenie, co jeszcze będzie nam potrzebne do wykończenia całej instalacji?

Komponenty systemu szynowego

Jak już wiadomo szyny można docinać, można je także łączyć ze sobą nie tylko w linii prostej, ale także w różnego rodzaju konfiguracjach. W takim przypadku niezbędnym elementem będą łączniki - proste, kątowe lub inne, w zależności od tego w jakim obrysie będzie wykonana dana instalacja. Kiedy już dobierzemy powyższe elementy pozostaje nam tylko kwestia podłączenia oraz montażu. Tutaj z całą pewnością przydadzą się - wkręty, linki do podwieszenia czy uchwyty podtynkowe, obowiązkowym detalem będzie także końcówka zasilająca szynoprzewodu, dzięki której szyna zostaje podłączona do sieci eklektycznej lub zasilacza oraz zaślepki końcowe.

 

Szynoprzewody 1 fazowe, 3 fazowe czy magnetyczne? Wyjaśniamy podstawowe różnice.

Niejednokrotnie klienci decydując się na zakup oraz montaż systemu szynowego borykają się z problemem dobrania odpowiednej szyny - prosta w budowie 1 fazowa, o szerszym spektrum zastosowania 3 fazowa, a może szyna magnetyczna? Na co się zdecydować, czym kierować oraz jak podłączyć każdy z tych systemów aby działał prawidłowo – wyjaśniamy poniżej.  

Najważniejszym wyznacznikiem przy zakupie szynoprzewodów stanowi sposób jego zasilania. Pierwszym wariantem na jaki można się zdeklarować to oświetlenie szynowe na bazie szynoprzewodów 1 fazowych.. System ten charakteryzuje się tym, iż energia elektryczna przebiega tylko pomiędzy dwoma przewodami – fazą oraz przewodem neutralnym, co w konsekwencji oznacza, że wszystkie zamontowane źródła światła będą sterowane równolegle, zawsze włączane lub wyłączane razem. Szyny oświetleniowe jednofazowe są niezwykle proste w swej budowie co pozwala na montaż bez konieczności przerabiania istniejącej już instalacji oraz dodatkowej ingerencji w sufit lub ścianę. Oświetlenie tworzone na bazie szynoprzewodów 1-fazowych przeważnie wybierają klienci indywidulani, gdzie montaż obywa się w gospodarstwach domowych oraz mieszkaniach. Co ważne zasilanie tego typu systemu nie wymaga stosowania dodatkowych zasilaczy czy transformatorów.

Szynoprzewody 3 fazowe to kolejny wariant na jaki można się zdecydować podczas instalacji oświetlenia szynowego. Podstawową różnicą pomiędzy szynami jedno a trzy fazowymi jest ich zasilanie. Szyna trójfazowa posiada sposobność podłączenia źródeł światła do różnych faz co w efekcie końcowym umożliwia włączanie i wyłączanie osobno opraw zainstalowanych na jednej szynie.

Różnice zasilania szyn jedno oraz trój obwodowych

 

Wykonanie oświetlenia na bazie szyn trójfazowych daje możliwość balansowania światłem oraz dostosowanie oświetlenia do wymagań powierzchniowych. Oświetlenie szynowe 3 fazowe z powodzeniem znajdzie zastosowanie w przestrzeni publicznej – takich miejscach jak galerie, wystawy, restauracje czy biura, gdzie ważnym aspektem jest doświetlenie zdeklarowanych, niejednokrotnie jednostkowych i poszczególnych elementów wyposażenia czy dekoracji, w momencie kiedy pozostałe lampy mogą zostać wyłączone. Dodatkowo oprócz perspektywy wizualnej w tym systemie można dostrzec także pozytywne warunki ekonomiczne, dzięki sposobności zapalania tylko części opraw umieszczonych na szynie wpływamy na mniejszy pobór energii, a co za tym idzie na niższe rachunki za prąd. Co więcej szyna trójfazowa obsługuje trzykrotnie większą moc niż szyna jednofazowa – niezbędny czynnik w przypadku placówek handlowych z wieloma reflektorami na długich szynach.

Szyna 3-obwodowa jest bardziej obszerna, stabilna oraz funkcjonalna – większe gabaryty pozwalają na łatwiejsze ukrycie przewodów a stabilniejsza konstrukcja odpowiada za bezproblemowy montaż oraz jakość całej konstrukcji. Dodatkowym atutem tego typu systemu jest fakt iż wybór opraw szynowych czy reflektorów jest znacznie większy niż w przypadku lamp 1 fazowych.

A czym są szyny magnetyczne?

System szynowy magnetyczny to najnowszy i najbardziej finezyjny układ oświetlenia z wykorzystaniem szynoprzewodów jako serca całego układu. Sama budowa jak i zasada działania szyny magnetycznej jest niezwykle prosta – w większości przypadków szyna zostaje wyposażona w metalowy płaskownik, a oprawy w adapter z zabudowanym magnesem, przez co wystarczy włożyć lampę do szyny w miejscu które jest dla nas odpowiednie i na tym się kończy nasza rola jeżeli chodzi o sam montaż reflektorów.

Magnetyczny system oświetlenia umożliwia bezproblemowe tworzenie dowolnych konfiguracji świetlnych - poprzez zmianę pozycji, ustawienia lub typu danej lampy do szynoprzewodu jesteśmy w stanie stworzyć unikatową i nietuzinkową wizualizację. Pokaźną zaletą tego typu systemu jest perspektywa swobodnego przejścia z sufitu na ścianę. Coś, co nie miało miejsca w systemie jedno- oraz trzy- obwodowym, zostało wdrożone w tej koncepcji oświetlenia, w taki sposób aby materiał z którego został wykonany sufit i ściana nie miał większego znaczenia.

Szyny magnetyczne to także bezpieczeństwo użytkownika, dzięki zastosowaniu niskiego napięcia - 24V lub 48V szynoprzewody nie stwarzają żadnego zagrożenia podczas adaptacji lamp, zmian ich konfiguracji oraz ułożenia.

 

Źródła światła stosowane w oświetleniu szynowym – nowoczesność oraz minimalizm w jednym.

Track light, lampa liniowa, oprawa wisząca? Co wybrać aby stworzyć wyjątkowy efekt wizualny a zarazem tworzone oświetlenie spełniało aspekt praktyczny? Ważnym wyznacznikiem będzie zapewne przeznaczenie takiego oświetlenia, bez wątpienia inny model oraz rodzaj sprawdzi się w przypadku instalacji oświetlenia szynowego montowanego w zaciszu domowym, a zupełnie inny w przypadku tworzenia instalacji w galerii handlowej, biurze czy na deskach estradowych.

Jakie zasadnicze różnice? 

Lampy szynowe różnią się między sobą przede wszystkim wyglądem, funkcjami, sposobem montażu, kątem padania strumienia świetlnego oraz zastosowanym źródłem światła. Najpopularniejszymi oprawami dedykowanymi do montażu na szynoprzewodzie są track lighty inaczej także nazywane jako spoty. Lampy te wyróżnia w głównej mierze wąski kąt padania strumienia świetlnego a także możliwość dowolnej konfiguracji położenia w pionie czy poziomie takiego reflektora. Track lighty dostępne zarówno z wbudowanym źródłem światła, jak również z przeznaczeniem montażu żarówki LED z gniazdem GU10.

Dużą popularnością cieszą się również lampy wiszące oraz lampy liniowe. Tak samo jak w przypadku lamp domowych, każda z opraw szynowych znajdzie swoje zastosowanie. Oprawy szynowe liniowe cechują się znacznie szerszym kątem padania strumienia świetlnego, umieszczone są w szynie, która to zakrywa całą obudowę lampy - nie wychodząc poza obrys szynoprzewodu, w tym przypadku widoczny jest najczęściej tylko jego klosz oświetlając daną powierzchnię. Co do lamp wiszących oprócz aspektów praktycznych stanowią one wyjątkową ozdobę wielu wnętrz. Lampy szynowe wiszące dzięki regulacji linek wysokości mogę zawisnąć zarówno wyżej oświetlając szerszą powierzchnię, lub niżej podkreślając akcent konkretnego wyposażenia, np. stołu w domowej kuchni. .

 

O czym należy pamiętać dobierając lampy do systemu oświetlenia szynowego?

Dodatkowo charakterystycznym czynnikiem cechującym lampy do szynoprzewodu jest możliwość swobodnej i dowolnej konfiguracji oświetlenia szynowego. Reflektory szynowe można dowolnie przesuwać, wpinać oraz wypinać z szyny, zmieniać ich miejsce oraz pozycję oświetlenia, a poza tym oprawy te można dowolnie ze sobą łączyć , na jednym szynoprzewodzie możemy zarówno zamontować lampę wiszącą, track light oraz liniową, wszystko tak naprawdę zależy od wizji klienta oraz jego wyobraźni.

Najważniejszą i fundamentalną zasadą to dobór lamp o takim sposobie zasilania jaki mamy w szynoprzewodzie. Jeżeli zdecydowaliśmy się na montaż oświetlenia na bazie szyn 1 fazowych – dobieramy kompatybilne lampy z serii lamp szynowych 1 obwodowych i analogicznie taka sama zasadza jeżeli chodzi o system doboru opraw do szynoprzewodów 3 fazowych. Co do systemu magnetycznego – tutaj zwyczajowo mamy do czynienia z niskim napięciem ( 24V/48V) dlatego też oprawy magnetyczne muszą posiadać taką samą wartość niskiego napięcia.

 

Akcesoria do szynoprzewodów – co do czego – czyli jak połączyć ze sobą komponenty aby prawidło działały oraz nadawały końcowy kształt całej instalacji?

 

Tak naprawdę te niewielkie elementy, jakimi są przeróżne akcesoria do szyn są niezwykle istotnie a wręcz wymagalne w celu prawidłowego działania oraz wykończenia całej instalacji. Na szczególną uwagę zasługują tutaj łączniki – w różnych wersjach kątowych, gięte czy też proste. Dzięki zastosowaniu łączników jesteśmy w stanie wykonać projekt nie tylko i w linii prostej ale także w dowolnych kształtach a co za tym idzie nadać wyrazisty charakter wnętrzu. Na co zwrócić uwagę przy doborze łączników do szyn? – to ich styk uziemiający. Niektóre z szynoprzewodów – zwłaszcza szyny 3 fazowe posiadają uziemienie i tutaj aby całość instalacji działała poprawnie a uziemienie było poprowadzone przez całą długość konstrukcji należy dobrać łącznik w sposób taki aby jego styk ( najczęściej w formie blaszek) wychodził z odpowiedniej strony – względem uziemienia w szynoprzewodzie. Aby ułatwić konfigurację oświetlenia wraz z zastosowanymi łącznikami poniżej przedstawiamy schemat ich konfiguracji.

Schemat podłączenia szynoprzewodów

 

Dodatkowo w momencie wyboru konkretnego szynoprzewodu należy mieć na uwadze to iż niektóre szyny posiadają już w zestawie końcówki zasilające, a niektóre ich nie mają. Tak aby szyna mogła zostać podpięta do sieci elektrycznej należy ową końcówkę zasilającą umieścić w szynoprzewodzie a jej przewód podłączyć do sieci elektrycznej ( w przypadku szyn magnetycznych, koniec zasilający należy podpiąć do zasilacza 24V lub 48V). Uzupełniająco do szyn można zastosować zaślepki końcowe, zawsiesia do powieszenia szyn na linkach oraz zasilacze – w przypadku systemu magnetycznego. I to było by na tyle 😊 .

 

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł będzie zarówno inspiracją przy zakupie systemu szynowego jak i pomocą w doborze jego komponentów. System szynowy to tak naprawdę niezwykła możliwość nowoczesnej iluminacji zaspokajająca gusta i zamiłowania klientów.

Komentarze do wpisu (0)

Infolinia:

Telefon: (32) 445 09 84

Email: sklep@eled.pl

więcej więcej
Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium