Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Dlaczego taśma LED nie działa? - najczęściej występujące usterki i ich rozwiązania

3
Dlaczego taśma LED nie działa? - poradnik najczęściej występujących usterek taśm LED i ich rozwiązań.

 

W tym artykule skupimy się w głównej mierze na popularnych już taśmach LED, stosowanych w przeróżnych konfiguracjach przez nas - użytkowników. Ogromna różnorodność taśm LED wraz z szeregiem dostępnych profili aluminiowych LED na rynku oświetlenia LED, stwarza bardzo duże możliwości - a im więcej możliwości tym rzecz jasna łatwiej o niepożądaną usterkę. Nie mal w każdym domu czy mieszkaniu możemy spotkać ciągłe linie świetlne, a tego typu oświetlenie LED zaczyna być wykorzystywane w niemal każdym stylu wykończenia wnętrz.

 

Niektóre z nich, choć mogło by się wydawać poważne - są zazwyczaj błahe i szybkie w rozwiązaniu. Znaleźć tutaj możemy zarówno te wykonane podczas montażu jak i te, na które nie mamy bezpośredniego wpływu. W zależności od konkretnego przypadku - poradzicie sobie z nimi sami bez pomocy techników czy wyspecjalizowanych narzędzi. Sprawdźcie nasze porady w poniższym artykule, które pomogą Wam rozwiązać, problem, z którym aktualnie się borykacie.

 

Kilkuletnie doświadczenie zarówno w obsłudze klienta jak i serwisowaniu oświetlenia LED, pozwala na stworzenie szybkiego poradnika potencjalnych przyczyn i ich skutecznych rozwiązań, tak by pozbyć się powstałej usterki i naprawić taśmę LED bez zbędnych kosztów. Zacznijmy zatem...

 

Taśma LED nie zapala się? sprawdź potencjalne przyczyny i rozwiązania.

 

Taśma LED nie zapala się? sprawdź potencjalne przyczyny i rozwiązania.

 

Wszelkie szlify i prace budowlano-instalacyjne zostały zakończone. Załączamy włącznik światła, aby zobaczyć efekt pracy, pstryk i ciemność jak była, tak jest. Pierwsze brzydkie słowa za nami, ale problem dalej został. Jak go rozwiązać?

 

Bardzo często wina pada na wadliwą taśmę LED a niestety w większości przypadków jest to błędne przypuszczenie. Oczywiście zdarzyć się może i taki scenariusz, lecz z doświadczenia wiem że zastosowanie dobrej jakości taśmy LED nie sprawi takich kłopotów. W czym zatem tkwi problem? - w źródle zasilania. Urządzenia te częściej ulegają usterkom czy wadą fabrycznym, przez co podłączone źródło światła, po prostu nie świeci. A wiele przypadków pokazuje że oszczędności - jeśli są, idą właśnie w zasilacze stałonapięciowe. Spróbujcie więc w pierwszej kolejności podmienić urządzenie a jeśli macie znajomego elektryka, sprawdźcie z nim napięcie.

 

Opcje z pomyleniem wejścia z wyjściem możemy wykluczyć, bowiem taka sytuacja skutkowała by zadziałaniem zabezpieczenia różnicowego wraz z efektem dźwiękowym na samym zasilaczu do LED. Ponadto nasz zmysł węchu, również dał by nam o sobie przypomnieć :) No chyba że mówimy o polaryzacji wyjścia plus z minusem i zasilaczu, który nie posiada zabezpieczenia zwarciowego.

  1. Rozwiązanie: Sprawdź miernikiem napięcie na wyjściu zasilacza LED. Jeśli wskazuje zero bądź niepełną wartość - wymień zasilacz.

 

Przy zastosowaniu ściemniaczy do LED bądź sterowników LED w zależności od typu instalacji LED, jaką stworzyliśmy, może zdarzyć się, że wszystkie urządzenia są sprawne (zasilacz podaje napięcie) a jednak podłączona taśma LED nie działa, dlaczego? Prawdopodobnie urządzenie sterujące posiada pamięć ostatniego stanu, więc przed użyciem trzeba go zaprogramować z pilotem radiowym. Wiele takich sterowników po prostu startuje z takim trybem bądź po prostu magazyn sprawdzał towar przed wysłaniem.

  1. Rozwiązanie: Zaprogramuj podłączony odbiornik LED z urządzeniem nadawczym (pilot radiowy LED/panel naścienny LED/aplikacja)

 

Taśma LED raz świeci, raz nie - co w instalacji LED nie styka?

 

Taśma LED raz świeci, raz nie - co w instalacji LED nie styka?

 

Zdarzyć się jednak może ze zmierzone napięcie jest podawane prawidłowo. A jednak mimo tego problem dalej istnieje. Zweryfikujmy tym razem samo połączenie od A do Z. Zwrócił bym uwagę ku samemu prowadzeniu przewodów, jeśli potencjał dodatni czy masa nie styka się prawidłowo ze złączem śrubowym bądź przeznaczonym gniazdem, może występować efekt iskrzenia oraz jarzenia się oświetlenia.

 

Jeśli dodatkowo przy poruszaniu przewodami czy samą taśmą LED słychać jakieś charakterystyczne dźwięki oraz błyski taśmy LED, to bardzo możliwe że połączenie na którymś etapie wymaga weryfikacji i poprawienia. Może się również okazać, że przewód nie trafił prawidłowo do gniazda, więc podłączone oświetlenie LED może nie świecić wcale.

 

Rozwiązanie: Spróbuj poprawić styki na zasilaczu do led, oraz włóż przewody głębiej i stabilniej do złącza śrubowego. Pozbądź się również nadmiaru otuliny. Zwróć uwagę również na styki miedziane na samej taśmie LED w miejscu wychodzącego przewodu. Jeśli masz złączki do LED, je również popraw.

  1. Rozwiązanie: Spróbuj poprawić styki na zasilaczu, oraz włóż przewody głębiej i stabilniej do złącza śrubowego. Pozbądź się również nadmiaru otuliny. Zwróć uwagę również na styki miedziane na samej taśmie LED w miejscu wychodzącego przewodu. Jeśli masz złączki do LED, je również popraw.

 

Dlaczego taśma LED pulsuje po podłączeniu? - sprawdź zasilacz napięciowy

 

Dlaczego taśma LED pulsuje po podłączeniu? - sprawdź zasilacz napięciowy

 

Jak by to powiedziała moja mama, co to za dyskoteka w pokoju, chociaż to się tyczyło mojej starej "unitry" :) a mowa oczywiście o regularnym załączaniu oraz wyłączaniu taśmy LED. Głównym winowajcą znowu okazuje się zasilacz stałonapięciowy. Wyróżnić możemy dwa rodzaje takiego efektu - płynne oraz skokowe.

Płynne pulsowanie - wskazywać mogą na uszkodzone elementy wyjścia zasilacza, które sugerują niestety stałą usterkę. Jedyną opcją w tym przypadku jest zareklamowanie urządzenia (jeśli posiada on ważną gwarancję) bądź zakup nowego urządzenia.

 
Skokowy stroboskop - próbkowanie zasilacza, które informuje nas o działaniu zabezpieczenia zasilacza led. Efekt ten wywołany jest ciągłym załączaniem oraz wyłączeniem urządzenia zasilającego, sprawdza on czy dana usterka została rozwiązana. W zależności od zabezpieczenia może to być przegrzanie urządzenia, zwarcie w instalacji czy zbyt duże obciążenie czy napięcie.

 

  1. Rozwiązanie 1: Jeśli pulsowanie jest płynne, a zmierzone napięcie na wyjściu zasilacza przechodzi od 0 do pełnej wartości napięcia, to prawdopodobnie jest to uszkodzony zasilacz, a konkretniej jego elementy elektroniczne na wyjściu. Należy wymienić zasilacz napięciowy.

 

  1. Rozwiązanie 2: Skokowe zmiany powodujące efekt stroboskopu sugerują działanie, jednego z zabezpieczeń zasilacza LED. Warto przyjrzeć się czy a) nie został on obciążony większą mocą, b) nie zgromadził on wysokiej temperatury, c) w połączeniu nie ma zwarcia. Warto wspomnieć, że większa temperatura zasilacza przekłada się na jego sprawność, bowiem jeśli go zamkniemy bez wentylacji, jego sprawność może spaść nawet o 30-40%. W praktyce oznacza to że zasilacz 100W, obsłuży wtedy 60-70W.

 

Dlaczego jedna sekcja taśmy LED nie świeci? - czyli dlaczego zakup taśm na metry bieżące ma sens

 

Dlaczego jedna sekcja taśmy LED nie świeci? - czyli dlaczego zakup taśm na metry bieżące ma sens

 

Zdarzyć się może, że sprawdziliśmy taśmę LED przed montażem i wszystko okazało się być sprawne, wiec naturalnie zabraliśmy się za jej montaż. Po zamontowaniu i podłączeniu okazuje się, że jedna z sekcji nie świeci. Czasem również ta usterka może wyjść po krótkim czasie użytkowania. Dlaczego tak się stało? i jak to rozwiązać?

 

Winowajcą jest uszkodzony rezystor bądź dioda LED na nieświecącej sekcji LED. Uszkodzenie to może być mechaniczne np. przy montażu nadepnęliśmy taśmę LED przez przypadek czy spadła nam ona z jakiejś większej wysokości lub fabryczne poprzez zastosowanie małej ilości cyny na poszczególne elementy, a nie zostało to wychwycone przy teście z uwagi na nawiniętą na rolkę całą taśmę LED. Bez obaw, jeśli dostęp jest łatwy - można to naprawić nawet bez ściągania paska LED.

 

Na poniższym zdjęciu znajdą Państwo jeden z przykładów takiej mechanicznej usterki, mogącej wystąpić podczas montażu - dotyczy ona uszkodzenia luminoforu na diodach LED w taśmie COB, przez co niektóre sekcje nie świecą.

 

Przykład niepoprawnego montażu taśm LED - uszkodzenie luminoforu

 

 

  1. Rozwiązanie: Spróbuj docisnąć elementy elektroniczne znajdujące się na wadliwej sekcji. Jeśli to nie pomaga, możesz przyjrzeć się z bliska tym elementom, czasem zdarza się, że jedna z nóżek elementu nie styka z padem (podłożem). Jeśli masz lutownice z bardzo niewielkim grotem, możesz spróbować poprawić połączenia. Uważaj tylko by nie dotykać innych części, bo uszkodzisz sekcje permanentnie. Jeśli uszkodzenie jest innej natury (zerwane ścieżki), to jedynym sposobem jest przelutowanie całej sekcji. Należy ją uciąć w przeznaczonym do tego miejscu (brązowe miedziane pole oznaczone często symbolem cięcia) i wlutować nową sekcję, najlepiej by taśma LED była z tej samej serii produkcyjnej. Warto mieć zatem taki awaryjny pasek LED w zapasie.

 

Taśma LED świeci w jednym miejscu inaczej niż pozostała - konsekwencje montażu

 

Taśma LED świeci w jednym miejscu inaczej niż pozostała - konsekwencje montażu

 

Wrócimy do pierwszej analogii - remont skończony, zapalamy taśmę LED - wszystko świeci, możemy zająć się dalszym wykończeniem pomieszczenia. Wieczorem siadamy na nasz ulubiony fotel przy załączonym świetle led i co? widzimy niewielką łunę na ścianie spowodowaną przez jedną diodę LED bądź kilka losowo umieszczonych diod led, która ewidentnie mają inną barwę światła, zwaną inaczej temperaturą barwową led. Co pierwsze przychodzi na myśl? - wadliwa dioda na danej sekcji taśmy LED.

 

Otóż nie do końca tak jest, bardzo ważnym aspektem jest zachowanie czystości luminoforu znajdującego się na diodach LED. Niewielkie zachlapanie tynkiem czy gładzią spowoduje, że odbiór temperatury barwowej może być całkiem inny.

 

Drugim aspektem wpływającym na zmianę barwy światła może być zły montaż paska LED. Gdy w profilu aluminiowym do taśm LED, znajduje się niewielkie zgrubienie (np. nadmiar kleju bądź po prostu jakiś paproch) to naklejając na nie taśmę LED, zmieni ona całkowicie swoją barwę światła w tym miejscu.

 

Kolejnym przykładem uwzględnionym na poniższym zdjęciu jest błąd wynikający z prac budowlanych, mianowicie niedbałe podejście do wykańczania wnętrz, może skutkować złym odbiorem sytuacji. Na zdjęciu uwzględniony został nadmiar tynku nachodzącego na diody LED. Efekt widzicie sami, pierwsza diagnoza? No właśnie...

 

Przykład niepoprawnego montażu - nadmiar tynku na diodach LED

 

  1. Rozwiązanie: Ściągnij klosz do profilu aluminiowego i sprawdź czy dioda, która emituje inną barwę światła nie jest ubrudzona. Można również sprawdzić sam klosz. Jeśli widzisz jakieś wybrzuszenie w miejscu, w którym naklejona jest taśma LED, odklej ją i usuń zgrubienie, po czym ponownie przyklej taśmę LED.

 

Dlaczego część taśmy LED nie świeci? - mechaniczny błąd

 

Dlaczego część taśmy LED nie świeci? - mechaniczny błąd

 

Kolejną usterką, która może nas zaskoczyć po zakończonej instalacji, jest fakt, że taśma LED od pewnego miejsca całkowicie nie świeci. Dlaczego się tak dzieje? Prawdopodobnie w miejscu, gdzie owa taśma LED przestała nam działać, znajduje się mechaniczne połączenie, które zostało nieprawidłowo stworzone. Tyczy się to głównie źle założonych złączek do taśm LED bądź nieprawidłowego polutowania złącz miedzianych.

 

Dlaczego się tak dzieje? Napięcie na dalszą część paska LED nie jest poprawnie przekazywane z uwagi na przerwanie połączenia. W przypadku wielokolorowych pasków LED, może również stać się tak, że dany kolor nie będzie świecił od pewnego momentu, to znak że połączenie jest niepoprawnie wykonane.

 

  1. Rozwiązanie: Przyjrzyj się miejscu, w którym taśma LED nie świeci, być może styk lutowniczy jest niepoprawnie wykonany bądź zastosowane złącze do taśmy LED, zsunęło się ze styków albo zostało niepoprawnie zamontowane. Sprawdź zatem samo połączenie w tym miejscu.

 

Taśma LED na końcu słabiej świeci, co robić? - spadek napięcia na taśmie LED

 

Taśma LED na końcu słabiej świeci, co robić? - spadek napięcia na taśmie LED

 

Zacznijmy może od po podstaw - podstawową zasadą w oświetleniu LED jest równoległe podłączenie. Jeśli już to mamy zachowane, warto wiedzieć czemu taśmy LED są nawinięte na fabryczne rolki pięciometrowe. Bowiem podłączenie większej ilości jednostronnie, spowoduje mniejsza napięcie na końcu, co w konsekwencji będzie skutkować "słabszym" świeceniem na końcu taśmy ledowej. Efekt ten uzależniony jest w dużej mierze od kilku czynników mianowicie:

 

Im dłuższy odcinek taśmy LED, tym mniejszy będzie na końcu jej strumień świetlny, im mocniejszy pasek LED (większy strumień świetlny) oraz mniejsze napięcie zasilające, tym ten efekt będzie się potęgował w naszym wizualnym odczuciu.

 

Im większa wartość strumienia świetlnego LED, tym efekt będzie bardziej widoczny, dlatego jeśli mamy naprawdę mocne taśmy LED, powinniśmy ją dodatkowo zasilić co maksymalnie pięć metrów. Przy słabszych taśmach LED efekt ten gołym okiem nie będzie aż tak widoczny...

 

  1. Rozwiązanie: Jeśli masz możliwość, wepnij się dodatkowym przewodem wychodzącym z wyjścia zasilacza na koniec taśmy LED. Przy większych odcinkach warto wpiąć się również w środek obwodu LED. Jeśli nie masz możliwości, bo taśma LED jest poprowadzona po obwodzie, to rozetnij taśmę LED w środku i doprowadź przewody od początku oraz końca taśmy LED, robiąc fizyczną przerwę miedzy nimi.

 

Dlaczego taśma LED świeci na czerwono? - winowajcą może okazać się sterownik LED

 

Dlaczego taśma LED świeci na czerwono? - winowajcą może okazać się sterownik LED

 

Zakładam, że wasza instalacja LED składa się z wielokolorowej taśmy LED przeznaczonej na napięcie 24V, zgadłem? :) To dlatego, że ten problem występuje zazwyczaj w tego typu instalacjach ledowych. A powody tego stanu rzeczy są dwa: Za niskie napięcie na wyjściu urządzenia bądź niezaprogramowany sterownik do LED.

 

Często się zdarza, że podczas zakupów przeoczymy ten parametr, skupiając się wyłącznie na mocy wyjściowej. Wiele przypadków takich pomyłek leży po stronie realizacji zamówienia. Bowiem zamawiamy zasilacz LED na 24V a otrzymujemy 12V. Wiec warto zwrócić na to szczególną uwagę.

 

  1. Rozwiązanie: Sprawdź napięcie wyjściowe zasilacza, prawdopodobnie jest ono mniejsze niż taśmy LED.

 

Załączony czerwony kolor może również występować w przypadku gdy napięcie wyjściowe jest prawidłowe. Dzieje się tak, gdy odbiornik LED jest niezaprogramowany ze sterownikiem LED. Jeśli zweryfikowałeś powyższy pomysł. Spróbuj zaprogramować pilot led bądź panel naścienny z zakupionym odbiornikiem. Procedura programowania sterownika LED powinna znajdować się na dołączonej instrukcji użytkownika. Zawsze możecie również zadzwonić do działu serwisowego sklepu, w którym zakupiliście towar.

 

  1. Rozwiązanie: Przypisz sterownik LED do podłączonego odbiornika LED.

 

Taśma LED bardzo się nagrzewa - czy warto odprowadzać temperaturę z taśm LED?

 

Taśma LED bardzo się nagrzewa - czy warto odprowadzać temperaturę z taśm LED?

 

Sytuacją odwrotną do powyższej usterki jest fakt że taśma LED zasilana jest zasilaczem o wyższym napięciu wyjściowym. Jeśli my wybieraliśmy taśmę ledową, a montuje ją ekipa remontowa, zdarzyć się może, że nie zwrócą oni uwagę na jasność taśmy LED. W zasadzie z doskoku czy pośpiechu również i my możemy popełnić taką gafę.

 

Jeśli w porę nie zauważymy charakterystycznych symptomów takich jak charakterystyczny zapach spowodowany nagrzewaniem się podkładu i taśmy dwustronnie klejącej i tego, że taśma LED generuje dużo większy strumień świetlny - to kwestia czasu jak diody LED się wypalą (jak nie minut)

 

Zostając również przy temperaturze diod LED, warto wspomnieć, że im większa temperatura tym mniejsza żywotność, dlatego tak ważne jest stosowanie profilu aluminiowych do LED oraz zabezpieczeń w postaci kloszy.

 

Ostatnim zdjęciem jest przykład zawierający błąd instalacyjny z niedbałym wykończeniem budowlany. O co konkretnie chodzi? Zwrócie uwagę na nadmiar farby, która nachodzi na diody LED zmieniając lekko odcień barwy światła. Drugą sprawą jest brak skutecznego odprowadzenia temperatury z samych diod, co w przyszłości przełoży się na skrócenie żywotności takiej taśmy LED.

 

Taśma LED bardzo się nagrzewa - czy warto odprowadzać temperaturę z taśm LED?

 

  1. Rozwiązanie: Porównaj napięcie znamionowe na wyjściu zasilacza z zakupioną taśmą LED oraz zastosuj listwę aluminiową z kloszem. Stosuj również profile aluminiowe LED by skutecznie odprowadzać gromadzącą się temperaturę z taśm LED

 

Podsumowując: Taśma LED nie świeci? Możesz rozwiązać to sam

 

Jak widzicie, większość z tych usterek jest do wyeliminowania na etapie samego montażu. Poprzez dzisiejszy pośpiech oraz niedbałość, nie zwracamy uwagi na szczegóły, które mogą wpłynąć na ostateczny efekt podłączonej taśmy LED, przez co narażamy się samym na niepotrzebny stres bądź koszta w przypadku przyjazdu elektryka czy serwisu. Odpowiednie podejście do tego tematu, pozwoli nam zaoszczędzić nieco czasu, pieniędzy oraz co najważniejsze zdrowia.

 

Nadmienię również, aby potraktować ten poradnik z przymrużeniem oka, traktując go jako potencjalne możliwe przyczyny. Niektóre z usterek mogą być spowodowane całkowicie innymi czynnikami jak np. problem w naszej instalacji elektrycznej i wymagać sprawdzenia ich przez wykwalifikowanych specjalistów. Dajcie znać w komentarzu, z czym Wy się spotkaliście i jak sobie z danym problemem poradziliście.

 

Komentarze do wpisu (3)

27 listopada 2023

Kupiłam dwie taśmy led z pilotem WRoHS, tak ok 3 m. Z pilotem by ustawić kolor i natężenie świata. Miałam w witrynie ładne stonowane światło, mam teraz mam dyskotekę. Pilot nie działa. Czy mam znowu wymienić ledy.?

27 listopada 2023

Mam taki problem że tylko kolor czerwony nie świeci? Co tu może być przyczyną?

28 listopada 2023

Witam serdecznie, zapraszamy do kontaktu e-mailowego serwis@eled.pl, postaramy się wówczas rozwiązać Państwa problem.

Infolinia:

Telefon: (32) 445 09 84

Email: sklep@eled.pl

więcej więcej
Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium