
Co nowego w inteligetnym oświetleniu LED marki Blebox?
Początek roku zaczynamy uaktualnieniem informacji dotyczących automatyki domowej naszego rodzimego producenta inteligentnych sterowników do oświetlenia LED. Marka Blebox specjalizuje się głównie w innowacyjnych rozwiązaniach. Dlatego dziś skupimy się na nowościach systemu sterowania Blebox, by być na bieżąco z wszystkimi rozwiązaniami pozwalającymi zwiększyć wygodę i nasze bezpieczeństwo w domu. Przedstawione w artykule zostaną trzy nowe produkty, które pojawiły się w ubiegłym roku oraz dwie aktualizacje — jedna produktowa a druga związana bezpośrednio z oprogramowaniem. Gotowi?
Jak bezprzewodowo sterować bezpotencjałowymi stykami?
Najlepiej w oparciu o system smart home, a w tym celu warto wykorzystać nowy produkt marki Blebox switchboxD DIN. Czym jest wspomniany switchboxD DIN? To urządzenie elektryczne, które pozwala na bezprzewodowe sterowanie dwoma bezpotencjałowymi stykami. Możemy za równo wysterować obwód elektryczny o niskim napięciu 5-30VDC lub napięciu sieci 230VAC, na co może składać się szereg urządzeń elektrycznych czy źródeł światła LED. Warto wspomnieć, że wyjścia te mogą pracować jako przeciwsobne, a to daje również możliwość wykorzystania urządzania do wentylatora, rekuperacji czy zmiany biegów uzwojenia.
Jeśli zależy Wam na wykorzystaniu takiego bezprzewodowego przekaźnika do oświetlenia LED, to można go zastosować do załączania oraz wyłączania np. niskonapięciowych taśm LED mono lub lamp LED zasilanych napięciem 230V np. plafony czy lampy sufitowe LED. Wyzwolić taki obwód możemy na kilka sposobów — zdalnie za pomocą aplikacji mobilnej wBox, ręcznie za pomocą przycisku monostabilnego bądź bistabilnego oraz automatycznie przy stworzeniu akcji w oparciu o harmonogram, bądź zegar astronomiczny.
Bezprzewodowy włącznik switchboxD DIN, idealnie sprawdzi się również w wykorzystaniu wraz z inteligentnymi czujnikami smart home.
Dla przykładu:
- „tempSensor”: aby uzależnić sterowanie od temperatury (np. załączenie/wyłączenie klimatyzatora)
- „airSensor”: aby uzależnić sterowanie od jakości powietrza (np. zamykanie/otwieranie okien)
- „rainSensor”: aby uzależnić sterowanie od deszczu (np. wyłączenie zraszaczy w ogrodzie)
- „humiditySensor”: aby uzależnić sterowanie od wilgotności (np. załączenie/wyłączenie wentylatora)
- „floodSensor”: aby uzależnić sterowanie od wykrycia wody / zalania (np. odcięcie zaworu wody)
- „windSensorPRO”: aby uzależnić sterowanie od prędkości wiatru (np. zamykanie markiz bądź rolet)
A co z montażem? Miejsca w szafie sterowniczej jak wiadomo — zawsze jest za mało. Dlatego warto szukać rozwiązań, które zabierają nam jak najmniej przestrzeni. Bezdotykowy włącznik switchboxD DC DIN posiada dwa, a nie jedno wyjście jak dotychczas — zajmując przy tym jeden moduł instalacyjny DIN-1 o szerokości 17,5mm. Urządzenie switchboxD DIN jest zasilane bezpiecznym napięciem 12-24VDC. W tym celu warto zainstalować w rozdzielni elektrycznej zasilacz na szynę DIN.
- Bezpieczne napięcie pracy 12-24V DC
- Bezprzewodowe sterowanie dwoma obwodami elektrycznymi 5-30V lub 230VAC
- Przypisanie do 2 przycisków lub sygnałów sterujących 12-230V DC/AC
- Zegar astronomiczny oraz harmonogram do wykorzystania
- Montaż do rozdzielni instalacyjnej
Inteligentny czujnik pomiaru natężenia jasności? - luxSensor
W jaki sposób wykorzystać naturalne światło? Inteligentny dom to również rozwiązania korzystające z naturalnych zjawisk występujących w naturze. Takim naturalnym zjawiskiem może być cykl dnia i nocy, który w zależności od pory dnia — będzie emitował różną wartość luxów. Urządzenie do pomiaru natężenia jasności luxSensor jest w stanie przechwycić aktualną ich wartość i przetworzyć te dane na sygnał elektryczny.
Otrzymany sygnał luxSensor można wykorzystać do odtwarzania stworzonych akcji, które mogą obejmować przeróżne działania. Taki czujnik światła luxSensor, możemy w łatwy sposób wykorzystać jako np. czujnik zmierzchowy. Wystarczy podłączyć źródło światła i wykorzystać dla przykładu wyżej opisywany switchboxD DIN, który załączy oraz włączy nam oświetlenie LED w zależności od pory dnia. Co ciekawsze, przy wykorzystaniu np. ściemniacza do LED wlightboxS, ściemniacza do żarówek 230VAC lub wspomnianego niżej regulatora 0-10V dacboxD, możemy ustalić daną jasność światła w zależności od zachmurzenia czy pory dnia. Ciekawym zastosowaniem jest również zastosowanie luksomierza luxSensor wraz ze sterownikiem do rolet shutterBox, gdzie odpowiednio stworzona automatyzacja — pozwoli nam regulować poziom zacienienia pomieszczenia, dostosowując poziom otwarcia żaluzji.
Światłomierz luxSensor pozwala na szeroki pomiar natężenia jasności od 0 do 50000lx wraz z wysoką rozdzielczością na poziomie 0,1lx (w zakresie 0-10lx) co pozwala na precyzyjne określenie jasności, która może być szczegółowo analizowana z uwagi na zapis szczegółowych danych i możliwość ich eksportu. Został zbudowany tak, by móc go z powodzeniem wykorzystać na zewnątrz z uwagi na hermetyczną obudowę, a jego minimalistyczne rozmiary i czarny kolor pozwolą na skuteczne skomponowanie go w tło np. pergoli.
- Może pracować jako luksomierz, fotometr, czujnik światła czy zmierzchu
- Szeroki, szczegółowy zakres pomiarowy z interpretacją pomiaru
- Dane historyczne z interaktywnym wykresem i możliwością eksportu danych
- Wodoodporna obudowa z przeznaczeniem na zewnątrz
- Integracja z innymi urządzeniami Blebox
Czym wyróżnia się nowa seria sensorów i czujników Blebox?
Nasz polski producent automatyki domowej w ostatnim czasie mocno postawił na rozwój czujników pomiarowych. Wystarczy spojrzeć na powyższy akapit, w którym przedstawiony został czujnik pomiaru natężenia jasności luxSensor. Warto wspomnieć, że producent Blebox — nie pali za sobą mostów i dba o starsze serie produktów, dlatego są one dostępne jeszcze na rynku.
Głównym założeniem czujników w inteligentnym domu jest przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa oraz zwiększenie komfortu użytkowania. To pierwsze producent skutecznie spełnia poprzez rozwój nowych czujników przeznaczonych dla inteligentnego domu. Z kolei komfort uzyskujemy przez instalacje urządzeń na zasadzie plug and play. Dotychczas jednak czujniki marki Blebox zasilane były z gniazd USB o oznaczeniu B, a więc nieco starszej wersji. Obecnie na rynku wykorzystywane są urządzenia zasilające z wyjściem USB-C np. obecne ładowarki do telefonów, co skutecznie zwiększa ich funkcjonalność. A zasadniczą zmianą sensorów Blebox jest właśnie gniazdo zasilania, które posiada teraz oznaczenie USB-C.
Jak wykorzystać czujniki Blebox w oświetleniu LED?
Ciekawą opcją jest sygnalizowanie stanu powietrza panującego na zewnątrz przy pomocy taśmy wielokolorowej RGB+W. W dobie masowych powiadomień na telefon, to całkiem ciekawa alternatywa, która pozwala nam szybki wgląd w aktualną sytuację pogodową. Wykorzystywanie kolorów RGB sprawdzi się również z czujnikiem wilgotności huminitySensor czy czujnikiem temperatury tempSensor. Obecnie popularność zyskuje branża związana z terrarystyką, gdzie kluczowym elementem jest zapewnienie odpowiedniego poziomu wilgotności oraz temperatury. Jak się pewnie domyślacie, kolory będą symbolizować odpowiednie stany. Możemy również wykonać odwrotną akcję, w której to oświetlenie LED będzie zapalone na stałe — informując nas o prawidłowych parametrach panujących w terrarium.
- Zwiększają komfort i bezpieczeństwo domu
- Bezprzewodowa łączność przy użyciu sieci WiFi
- Instalacja na zasadzie "Plug&Play" z użyciem ładowarek 5V
- Umożliwiają auto zapis i łatwy odczyt danych pomiarowych
- Integracja z innymi urządzeniami smart home Blebox
Jak wykorzystać sterowanie napięciem 0-10V w automatyce domowej i oświetleniu LED?
Sterownik dacboxDC to ciekawe rozwiązanie dedykowane dla analogowych form sterowania wykorzystujących napięcie stałe o wartości od 0 do 10V, 1-10V lub 0-5V. Pozwala to przede wszystkim na sterowanie np. prędkością obrotów wentylatora, pozycją otwarcia zaworu i siłownika czy mocą pompy ciepła przy użyciu wejścia 0-10V. Sterownik 0-10V dacboxDC wyróżnia się na tle innych sterowników 0-10V możliwością integracji z pozostałymi urządzeniami Blebox — tworząc tym samym spersonalizowane akcje np. czujnikami marki Blebox, co umożliwia stworzenia indywidualnych automatyzacji przeznaczonych dla naszego domu.
Gdzie możemy wykorzystać sterownik 0-10V dacboxDC? Nieco wyżej opisywaliśmy bezprzewodowy przekaźnik switchboxD DC, który w zależności od stanu czujnika wilgoci huminitySensor może np. włączyć bądź wyłączyć działanie wentylatora w łazience. Przewagą dacboxDC w takich akcjach jest możliwość dostosowania obrotów wentylatora w zależności od odczytu wilgoci w pomieszczeniu. Dla przykładu przy zakresie wilgotności wynoszącym 40% - możemy ustalić, by wentylator pracował w zakresie 30%. Pozwala to jeszcze bardziej ograniczyć koszty związane zarówno z energią jak i żywotnością takich urządzeń.
A co z oświetlenie LED? Z uwagi, iż sterownik dacboxDC posiada nie jedno, ale dwa wyjścia 0-10V, to drugie z nich możemy wykorzystać właśnie do sterowania oświetleniem LED. Możemy to zrobić bezpośrednio — wykorzystując wejście 0-10V lampy LED np. panelu LED czy oprawy liniowej LED lub z wykorzystaniem sterownika LED 0-10V, który na wyjściu posiada sygnał PWM, pozwalający na zastosowanie dobrze znanego Wam już paska LED. Takie rozwiązanie pozwoli włączać/wyłączać oświetleniem LED jak również ściemniać/rozjaśniać i zmieniać temperaturę barwową w przypadku taśm CCT.
- Sterowanie analogowe w zakresie 0-10V
- Łatwo reguluj moc, obroty czy pozycje otwarcia
- Zasilany bezpiecznym napięciem 12-24VDC
- Możliwość użycia go jako ściemniacz do lamp led 0-10V
- Integracja z urządzeniami smart home Blebox
Jakie zmiany zaszły w aplikacji wBox?
Aktywni użytkownicy systemu Blebox, doskonale wiedzą, iż głównym interfejsem sterowników inteligentnego domu Blebox jest aplikacja wBox, która może pracować zarówno w sieci lokalnej jak i bezprzewodowej. Są oczywiście plusy i minusy takich rozwiązań. Jednym z plusów jest niewątpliwe aktywne wsparcie aplikacji wBox i branie pod uwagę sugestii użytkowników przez samych twórców, bowiem stale nad nią pracują wyspecjalizowane persony. Z drugiej strony jest to system zamknięty, który wymaga obsługi dodatkowej aplikacji, a w obecnej dobie — nie jest ich mało na naszym urządzeniu mobilnym.
Rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie odrębnego tabletu, wkomponowanego w ścianę wnętrza, który będzie wykorzystywany jako główny interfejs sterowania naszym domem. Aplikacja wBox przeznaczona jest zarówno na aplikacje mobilne jak i na system Windows, który zapewnia większą stabilność w działaniu. Od czasu ostatniego artykuły opartego o produkty marki Blebox, zaszły dwie większe zmiany w głównej aplikacji wBox. Zostały one oznaczone jako 7.19.0 oraz 7.20.0. Co się zmieniło w aplikacji wBox?
- Kopiowanie akcji na inne urządzenie, by móc kontrolować sterowane urządzenie w ten sam sposób, lecz z innego sterownika.
- Kopiowanie akcji na tym samym urządzeniu, by kontrolować inny sterownik na tych samych warunkach zdefiniowanych w akcji.
- W aplikacji dodane zostało automatyczne grupowanie akcji.
- Aplikacja wBox otrzymała wsparcie języka Słoweńskiego.
- Osobna zakładka powiadomień w ustawieniach sterownika.
- Łatwe i szybkie edytowanie i definiowanie powiadomień, które mają być wyświetlane
- Możliwość ustalenia akcji dla urządzenia thermoBox.
- Wprowadzenie kalibracji pomiaru zużycia energii elektrycznej dla sterownika switchBox oraz switchBoxD.
- Ustawienie widoku ekranu głównego dla każdego domu.
- Stworzenie spersonalizowanych ustawień ekranu dla każdego pomieszczenia.
Słowem podsumowania — cieszy fakt, iż nasi rodacy stale się rozwijają, wprowadzając na rynek automatyki domowej nie tylko nowe produkty, ale również dbają o rozwój swojego oprogramowania zapewniając tym samym lepszy komfort i bezpieczeństwo. Kompleksowa oferta, jaką dysponuje producent Blebox jest w stanie zapewnić pełną automatyzację w naszym domu — począwszy od sterowników do rolet, sterowników do bram, wyłączników bezprzewodowych, inteligentnych czujników pomiarowych, kończąc na sterownikach do oświetlenia LED.