Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

Jak dobrać sterownik miBoxer do taśmy LED? - Nowe serie odbiorników miBoxer 2025

0
Jak dobrać sterownik miBoxer do taśmy LED? - Nowe serie odbiorników miBoxer 2025

 

Dlaczego warto wybierać sterowniki led miBoxer?

 

Dlaczego warto wybrac sterowniki LED miBoxer?

 

Zacznijmy może od tytułowego pytania — a skłania ku temu historia, za którą jak wiadomo — podąża doświadczenie. Marka miBoxer, którą starsi użytkownicy kolorów RGB mogą kojarzyć jako MiLight, to producent komponentów służących do szeroko pojętych urządzeń dedykowanych do sterowania oświetleniem LED. Na jego asortyment składają się nie tylko ściemniacze LED czy sterowniki LED dedykowane do taśm LED, ale także odrębne źródła światła takie jak wielokolorowe lampy basenowe LED, lampy ogrodowe RGB+CCT czy wielokolorowe żarówki LED do oczek sufitowych. Jak rozwijała się ta marka miBoxer na przestrzeni lat?

 

Jak zmieniała się marka MiBoxer na przestrzeni lat?
  1. 2009 - Początek powstania marki
  2. 2012 - Wprowadzenie bezprzewodowego systemu sterowania 2,4Ghz
  3. 2013 - Ekspansja marki Mi-Light na rynki zachodnie
  4. 2014 - Opracowanie aplikacji Mi-Light 3.0 obsługującą smartfony
  5. 2016 - Wprowadzenie do oferty wielokolorowych opraw ogrodowych oraz żarówek LED
  6. 2017 - Wejście w system sterowania DALI DT6
  7. 2018 - Wprowadzenie do oferty lamp basenowych led oraz lamp najazdowych LED
  8. 2019 - Współpraca z bezprzewodowym oprogramowaniem Tuya Smart
  9. 2020 - Rozwój produktów opartych o system komunikacji DMX512
  10. 2021 - Rebranding wraz z powstaniem nowej aplikacji Mi-Boxer Smart oraz wsparcie komunikacji Zigbee 3.0
  11. 2024 - Nowy design pilotów radiowych do LED oraz paneli naściennych LED
  12. Aktualnie - Rozbudowa asortymentu m.in o nowe sterowniki do taśm LED o których dziś wspominamy

 

I tak o to dochodzimy do obecnego roku, gdzie sterowników miBoxer w ofercie są dziesiątki, a to powoduje, że coraz częściej możemy się zgubić w gąszczu informacji. Starsi użytkownicy sterowników miBoxer pamiętają, że jeszcze kilka lat temu, wystarczyło zastosować jedyny model dostępny w ofercie i mieć pewność ze wszystko będzie w porządku, a że posiadam anegdotkę, która pasowałaby do sytuacji, to pozwolę sobie ją tu przytoczyć — tym bardziej że miała ona miejsce całkiem niedawno.

 

Ostatnio przy zapytaniu o barwę światła taśmy LED, otrzymałem zwrotnię taką informację. "Panie barwa biała, to barwa biała..." i możemy to śmiało sparafrazować - "Sterownik do taśmy LED, to sterownik do taśmy LED" :) No tak... pod warunkiem że cofniemy się o 10 lat, gdzie sterownikiem do taśm LED określany był jeden model (swoją drogą do tej pory mam te sterowniki LED u siebie, co jest potwierdzeniem słusznego wyboru) Dziś niestety musimy zdać się na wiedzę specjalisty lub wgłębić się nieco w temat, by móc dobrze dobrać sterownik do oświetlenia LED, a jak wiadomo czas to jednostka bezcenna. Dlatego spieszymy z artykułem i zadajemy pytanie:

 

Jak dobrać sterownik miBoxer do taśmy LED?

 

Jak dobrać sterownik LED miBoxer do taśmy LED?

 

Zanim opiszemy sobie obecne serie odbiorników miBoxer do taśm LED, które są dostępne w sprzedaży, warto przypomnieć sobie o tym jak skutecznie dobierać takie urządzenia do naszych instalacji LED złożonych z różnych pasków LED.

 

Najważniejsze informacje, jakimi musimy dysponować:
  1. Rodzaj zastosowanej taśmy LED (Mono /CCT /RGB /RGBW /RGBWW /SPI)
  2. Moc, napięcie i długość pozwalająca określić nam obciążalność taśmy LED (moc x długość / napięcie = wynik)
  3. Jak chcemy uzyskać dostęp do sterownika LED (2,4Ghz /WiFi /Zigbee /Bluetooth /Matter)
  4. Cechy szczególne jak gabaryt (gabaryt /stopień IP /rodzaj podłączenia)

 

Jeśli mamy te informacje skompletowane, to możemy zająć się wyborem naszego sterownika miBoxer. Co oznaczają nowe symbole na sterownikach LED miBoxer? Kod produktu możemy interpretować w następujący sposób:

 

Co oznaczają symbole na sterownikach LED miBoxer 2025?

 

Pierwszy człon (patrz. 1) — Określa moc oraz gabaryt kontrolera miBoxer. Im większa moc kontrolera do paska LED - tym większych gabarytów się spodziewajmy. Pamiętajcie, że przy zastosowaniu taśm LED 24V, możemy podłączyć dwa razy więcej taśmy LED. Jeśli zależy Wam na jak najmniejszych gabarytach i stosunkowo dużej mocy, warto stosować paski LED o wyższym napięciu zasilania.

 

  1. S - 12A
  2. P - 20A
  3. H - 30A

 

Drugi człon (patrz. 2) — Określa sposób komunikacji sterownika LED miBoxer z taśmą LED. Większość z produktów miBoxer posiada dodatkowo wejście push switch na przycisk bezpotencjałowy. Warto to jednak weryfikować na samym produkcie. Z kolei Sterowniki LED Zigbee bądź WiFi są wspierane przez aplikacje Tuya Smart.

 

  1. Z - Zigbee
  2. R - Radio
  3. W - WiFi

 

Trzeci człon (patrz. 3) — Określa ilość dostępnych kanałów dla taśmy LED. Pamiętajcie, że moc sterownika LED podana jest dla wszystkich kanałów. Jeśli więc zależy Wam na wykorzystaniu maksymalnej mocy dla taśm jednokolorowych LED bądź taśm LED CCT, warto te wyjścia mostkować.

 

  1. 2 - Dwa kanały z możliwością użycia ich do instalacji LED MONO /CCT
  2. 3 - Trzy kanały z możliwością użycia ich do instalacji RGB /RGBW /RGBCCT
  3. 5 - Pięć kanałów z możliwością użycia ich do instalacji LED MONO /CCT /RGB /RGBW /RGBCCT

 

Dla przykładu:
Sterownik SR2 będzie urządzeniem przeznaczonym do pasków LED mono lub CCT, który nie może przekroczyć sumarycznej mocy 12A, a do którego możemy uzyskać dostęp poprzez drogę radiową 2,4GHz. Opiszmy więc w szczegółach, czym dana seria się cechuje.

 

Mały sterownik do taśm LED?

Seria S - Sterowniki MiBoxer

 

Tu z pomocą przychodzi seria sterowników led z oznaczeniem "S". Seria ta to kompaktowe urządzenia pozwalające podłączyć taśmę LED o maksymalnej obciążalności 12A. Możemy je porównać i zastąpić znanymi już odbiornikami MiLight FUT035S / FUT035S+ lub FUT037S / FUT037S+. Jego uniwersalność sprawdzi się za równo w średnich instalacjach LED opartych o jednokolorowe taśmy LED lub takich ze zmienną temperaturą barwową CCT gdzie możemy zmienić barwę światłą pomiędzy białą ciepłą, neutralną a zimną. Dla taśm wielokolorowych LED sprawdzi się w przypadku stosowania małych długości LED, no, chyba że zastosujemy taśmy LED 24V, to wtedy sumaryczna moc zwiększa się do 288W, a to stwarza już pewne możliwości.

 

Warto wspomnieć o wtyku DC, który pozwala na alternatywne zasilanie sterownika LED poprzez wykorzystanie zasilacza wtyczkowego LED. Wystarczy go wpiąć do listwy elektrycznej i sterownika z serii "S" by móc łatwo stworzyć obwód z taśmy LED. Polecany jest szczególnie do małych mocy taśm LED oraz niewielkich odcinków pasków LED.

 

Cechy sterowników miBoxer z serii "S"
  1. Kompaktowe rozmiary idealne do małych przestrzeni
  2. Dodatkowy wtyk DC ułatwiający zasilanie
  3. Przystępny cenowo

 

Niestety wersje dedykowane dla instalacji wielokolorowych ze zmienną temperaturą barwową RGB+CCT (np. SR5) nie posiadają wejścia na podłączenie przycisku dzwonkowego, a to skłania nas do zastanowienia się nad kolejną serią, jaką jest:

 

Niewielki sterownik do LED z dużą mocą?

Seria P - Sterowniki MiBoxer

 

Czyli jak uzyskać kompromis pomiędzy mocą sterownika do LED a jego wymiarami? Najlepiej z wykorzystaniem serii "P". Kontrolery LED miBoxer z tej serii zastąpiły odbiorniki FUT035P / FUT035P+ oraz FUT037P / FUT037P+, a więc posiadają na wyjściu obciążalność rzędu 20A. Jest to moc pozwalająca na obsługę około 30 metrów taśmy LED w zależności od jej mocy, a więc wystarczająco by obsłużyć duże pomieszczenie w naszym gospodarstwie domowym.

 

Sterowniki miBoxer z serii "P" posiadają również wejście na przycisk dzwonkowy, pozwalający włączyć lub wyłączyć oświetlenie LED oraz wysterować dowolny kolor RGB wraz ze zmianą temperatury barwowej CCT (np. przy wykorzystaniu taśm LED RGB+CCT) co dodatkowo zwiększa funkcjonalność instalacji LED.

 

Seria ta wyróżnia się również szerokim zakresem napięcia rzędu od 12 do 48V, a to umożliwia już podłączenie coraz bardziej popularnych taśm LED 48V. Jej optymalna moc pozwala na stworzenie naprawdę dużych instalacji LED opartych o paski LED, w również tych opartych o wielokolorowe taśmy LED ze zmienną temperaturą barwową RGB+CCT. Posiada dwa otwory w obudowie pozwalające na stałe i stabilne przytwierdzenie jej np. w skrzynce instalacyjnej czy meblach za pomocą dwóch niewielkich wkrętów.

 

Cechy sterowników miBoxer z serii "P"
  1. Optymalna moc na wyjściu 20A
  2. Szeroki zakres napięcia wejściowego oraz wyjściowego 12-48V
  3. Dodatkowe wejście na przycisk dzwonkowy

 

Czy da się podłączyć większą ilość taśmy LED do jednego sterownika LED?

Seria H - Sterowniki miBoxer

 

Tak, wystarczy zastosować sterownik LED, który będzie posiadał dużą moc na wyjściu. Takim rozwiązaniem są sterowniki Mi-Boxer z serii "H" które posiadają obciążalność rzędu 30A. Tak moc na wyjściu pozwala na podłączenie aż 720W mocy przy napięciu 24V bez użycia wzmacniacza do LED. Jeśli z kolei dysponujecie już taśmą LED 12V, to z powodzeniem możecie użyć go do takiego paska LED, bowiem sumaryczna moc wyniesie 360W.

 

Względem poprzednich serii ma również zabezpieczone gniazda wejściowe oraz wyjściowe zaciskową szybką, co pozwala na zabezpieczenie sterownika przed powstaniem zwarcia. Wejście Push DIM w połączeniu z dużą mocą wyjściową pozwala stworzyć duże instalacje LED bazujące tylko na przewodowym przycisku dzwonkowym.

 

Cechy sterowników miBoxer z serii "H"
  1. Bardzo duża moc wyjściowa rzędu 30A
  2. Możliwość stworzenia dużych instalacji LED na jednym urządzeniu
  3. Szybka zabezpieczająca zaciski wejściowe oraz wyjściowe

 

Jaki sterownik miBoxer warto użyć do taśm LED?

Jaki sterownik miBoxer warto użyć do taśm LED? - Pozostałe odbiorniki do taśm LED miBoxer

 

Co z pozostałymi sterownikami do taśm LED miBoxer, które nie wpisują się w kanon powyższych zestawień? Z uwagi na ich indywidualne cechy, są jak czasowniki nieregularne, które nie wpisują się w żadne reguły. Trzeba o nich po prostu wiedzieć. Jakie to urządzenia?

 

Na pewno warto wspomnieć o sterownikach LED E2-RF/E3-RF, które maksymalnie ułatwiają podłączenie taśmy LED oraz zasilacza LED. Posiadają mocne zaciski na wejściu oraz wyjściu, które skutecznie blokują nam wprowadzony tam przewód. Rozwiązanie to pozwala na szybkie zainstalowanie taśmy LED bez użycia narzędzi, a ktoś, kto ma dużą dłoń oraz ciasne miejsce montażu — z pewnością doceni tę serię. Mogą być również przeznaczone do sterowania bezprzewodowego z użyciem sieci WiFi lub Zigbee.

 

Jeśli ktoś planuje zastosować taśmę LED na zewnątrz np. w altanie czy ogrodzie, to z pomocą przychodzą modele hermetycznych sterowników do taśm LED o oznaczeniu SR5-P oraz WL5-PL. Mają one zabezpieczone skręcane złącza oraz gruby przewód ziemny wraz ze szczelnie zabezpieczoną obudową, przez co idealnie nadają się do warunków, jakie panują na zewnątrz.

 

Warto wspomnieć o sterowniku LED MR2, który możemy wykorzystać do szerszych profili aluminiowych LED (np. profil aluminiowy LED linea-in20) To bardzo dobre rozwiązanie jeśli nie mamy wykonanej puszki na sterownik LED lub chcemy dołożyć oprawę LED do zamkniętej już instalacji LED. W ofercie pojawiły się również modele o niskim poborze prądu. W trybie czuwania odbiornik SLR2 pobiera prąd rzędu 6mA lub 3mA w zależności od zastosowanego napięcia 12VDC lub 24VDC. Podsumowując:

 

  1. Sterowniki LED E2/E3 dysponują zaciskami na obudowie
  2. Sterowniki LED SR5-P/WL5-PL mają wodoszczelną budowe
  3. Ściemniacz LED MR2 posiada wąską obudowe z zastosowaniem do profili LED
  4. Ściemniacz LED MLR2 to prosty montaż z uzyciem wtyku/gniazda DC
  5. Modele SLR pobierają niski prąd w trybie czuwania

 

Podsumowując zawsze gdy wspominałem o serii Mi-Light miałem w głowie dobrą jakość za przystępną cene lecz kosztem ogólnego designu i raczej prostoty wyboru. Wiadomo że o gustach i wieku kobiet się nie dyskutuje, dlatego cieszy mnie fakt iż producent miBoxer wyszedł z inicjatywą stworzenia alternatywy w postaci stworzenia nieco bardziej "dojrzalszej" serii produktów, a zestawiając je z naprawdę sporym wyborem różnych serii kontrolerów do sterowania tasmami LED, to tworzy się naprawdę ciekawa opcja na wykorzystanie tych produktów do kontroli oświetleniem led w naszym domu bądź mieszkaniu. Mam nadzieje że powyższe zestawienie pozwoli Wam na większą swobodę w doborze sprecyzowanego urządzenia dopasowanego do Waszych potrzeb. Pamietajcie również że jeśli macie pytania bądź wątplkiwości to możecie się z nami skontaktować. Postaramy się pomóc w każdym aspekcie oświetlenia LED.

 

Komentarze do wpisu (0)

Infolinia:

Telefon: (32) 445 09 84

Email: sklep@eled.pl

więcej więcej
Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium