Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Jak dobrać złączkę do taśmy LED? - Rodzaje złączek do LED

0
Jak dobrać złączkę do taśmy LED? - Rodzaje złączek do LED

 

Jak dobrać złączkę do taśmy LED? - Rodzaje złączek do LED

 

Odkąd pracuje w branży oświetlenia LED, pamiętam, że złączki do LED cieszyły się nieustanną popularnością. Mimo zmiany trendów, rozwoju technologii i ciągłej rotacji taśm ledowych - złączki LED zawsze są obok. Chociaż sam jestem zwolennikiem lutowania, to nie ukrywam, że często korzystam z prostoty takiego rozwiązania. Zwłaszcza przy serwisowaniu oświetlenia LED. Dlaczego tak się dzieje? Bowiem złączki do LED, to dobra alternatywa z uwagi na swoje zalety i przystępną cenę.

 

Co wyróżnia złączki do taśm LED i dlaczego zainteresowanie nieustannie jest na wysokim poziomie? Przede wszystkim mogą się one pochwalić szybkością i łatwością montażu bez konieczności posiadania warsztatu w postaci użycia lutownicy. Jeden klik od strony zasilacza do LED, drugi przy taśmie LED i możemy cieszyć się źródłem światła, jakim są paski LED. :)

 

Jak połączyć złączkę do LED z tasmą LED? - Schemat ELED

 

No dobra, a co z trwałością? Powiecie, że złącza LED nie są stabilne - i tak i nie :) już tłumaczę. Z szybkozłączkami do taśm LED miałem tak samo jak z pomarańczowymi listwami elektrycznymi do przewodów - raczej ich unikałem. Są one dla mnie uciążliwe, zwłaszcza jeśli mówimy o niewielkiej średnicy zacisku. Bez zarobienia przewodów przed montażem, jest duże prawdopodobieństwo, że stracę chęć na majsterkowanie, zanim się dobrze rozpędzę :) Ot, taka zmora jeszcze z praktyk z technikum, gdzie na systemach alarmowych wąskie gniazda śrubowe były normą. Ale dość już anegdot.

 

W złączach do taśm LED, zwłaszcza tych wsuwanych było podobnie, wypadały one często z gniazda. Nasze złączki LED z serii "MC" nie mają już tego problemu, a wszystko przez "zakleszczenie" ostrz na pinach taśmy LED, przez co nie przemieszcza się one przy montażu. Poza tym kontakt poprzez przebicie podłoża PCB taśmy LED prócz solidności połączenia zapewnia również bezpieczniejsze i większe przenoszenie obciążenia nawet do 6A. Warte podkreślenia jest również to że nowa seria złączek została zaprojektowana tak aby były jak najmniejsze - sama złączka zazwyczaj jest szersza  o +/- 1,5mm od taśmy LED. Dzięki minimalistycznemu wymiarowi swobodnie mieszczą się nawet w profilach aluminiowych. Zatem jeśli zależy nam na szybkim połączeniu taśmy LED w trudno dostępnych miejscach - złączka LED jest dobrą alternatywą. Podsumowując, jakie są zalety stosowania nowych złączek do taśm LED?

 

  1. Szybki montaż
  2. Łatwość instalacji
  3. Kompaktowy rozmiar
  4. Pewność i trwałość połączenia z taśmą LED
  5. Możliwość przenoszenia obciążenia nawet do 6A
  6. Przystępna cena

 

Jak dobrać złacze LED do taśmy LED? - Odczytywanie nazwy tytułu złaczki LED

 

Co warto wiedzieć przed zakupem takich złączek LED? Istotnymi kwestiami, jakie musimy sprawdzić przed wyborem złączek do taśm LED są:
  1. Typ taśmy LED (np. taśma LED jednokolorowa, taśma LED wielokolorowa, taśma LED CCT , itp.)
  2. Rodzaj diody LED (taśma LED SMD, taśma LED COB)
  3. Szerokość taśmy LED (8mm, 10mm, 12mm)
  4. Czasem także rozstaw padów lutowniczych aby był zgodny z rozstawem pinów na złączce

 

Te cztery główne cechy pozwolą Wam na odpowiedni dobór złączki do taśmy LED.

 

Jak połączyć ze sobą taśmy LED w dłuższy odcinek?

Jak połączyć ze sobą taśmy LED w dłuższy odcinek? - Wykorzystaj złączkę do LED dwustronną

 

Jedną z podstawowych złączek do taśm LED jest złącze dwustronne. Są to jedne z podstawowych elementów, pozwalających połączyć ze sobą taśmy LED. Pozwalają one bowiem połączyć ze sobą dwa odcinki taśmy LED w jedną całość, a połączenie to możliwe jest dzięki specjalnym ostrzom, które po wsunięciu taśm LED, możemy łatwo zacisnąć, przez co taśma LED nie ulega przemieszczeniu. Ostrza po "wkłuciu" zapobiegają łatwemu rozłączeniu się taśmy LED oraz zapewniają prawidłowe przewodzenie prądu elektrycznego.

 

Co wyróżnia złączki dwustronne do LED? Przede wszystkim uniwersalność oraz przemyślana budowa. Na plus na pewno możemy zaliczyć budowę złączki do podłączenia LED, która składa się z transparentnego wykończenia. Wsunięte źródło światła, jakim jest taśma LED, nie traci swojej najważniejszej właściwości, a więc przepuszcza całkowicie światło. Ponadto są one na tyle małe, że mogą zostać użyte do profili aluminiowych LED.

 

Jak połączyć taśmę LED z zasilaniem? 

Jak połączyć taśmę LED z zasilaniem? - Skorzystaj ze złączki LED jednostronnej

 

Wiemy jaką złączkę użyć do połączenia ze sobą dwóch odcinków taśmy LED, a co jeśli chcemy połączyć taki odcinek z przewodami do LED? Tu z pomocą przychodzą złącza do LED jednostronne z przewodem. Działają one podobnie jak te wyżej (również z jednej strony wsuwamy taśmę LED) lecz z drugiej strony wychodzą fabryczne przewody, które możemy wprowadzić do gniazda śrubowego np. sterownika do LED czy też zasilacza LED.

 

Warto wspomnieć, że złączki do LED dedykowane są mimo wszystko do niewielkich obwodów składających się z taśm LED. Każda złączka LED bowiem posiada swoją maksymalną obciążalność prądową, która jest zawarta w parametrach technicznych, karcie katalogowej czy opisie produktu. 

 

Jak połączyć taśmę LED pod kątem ?

Jak zgiąć taśmę LED? - Wykorzystaj złącze LED dwustronne z przewodem.

 

Złącze dwustronne z przewodem, jest tak naprawdę połączeniem dwóch powyższych produktów. Z jednej strony mamy miejsce na wsunięcie taśmy LED z kolei z drugiej wychodzi nam elastyczny kilkunastu centymetrowy przewód zakończony drugą taką samą złączką LED, do której wsuwamy drugi odcinek taśmy LED. Takie połączenie stwarza nam większe możliwości podczas montażu.

 

Jako ciekawostkę, mogę powiedzieć, że często tego typu złączki dwustronne z przewodem są używane jako łącznik kątowy do LED. Często są one zaginane na przewodzie pod kątem prostym, tworząc tym samym możliwość ułożenia taśmy w innej płaszczyźnie. To dobry sposób jeśli dana taśma nie ma np. dedykowanych złącz kątowych LED.

 

Jakie złączki do taśm LED o wysokim stopniu hermetyczności?

Jak zabezpieczyć złączkę do LED przed wilgocią? - Zastosuj złącze hermetyczne do LED
Złączki hermetyczne do LED umożliwiają zachowanie wodoszczelności nawet na poziomie IP67. Pozwala to na zastosowanie ich w warunkach zwiększonej wilgotności jak np. łazienki czy też w warunkach zewnętrznych. Dedykowane są one głównie do taśm LED o klasach szczelności od IP65 i odpowiedniej budowie. Warto jednak pamiętać, że takie złącze należy dodatkowo uszczelnić w miejscu wprowadzenia taśmy LED w osłonę z tworzywa. Hermetyczne złącza do LED składają się z minimum dwóch części - elementu przezroczystego w który wsuwamy i uszczelniamy na taśmę LED oraz podstawy z przewodem.

 

Co ważne, hermetyczne taśmy LED wykonane w technologii NANO (zazwyczaj w klasie szczelności IP54) bez popularnie zwanego silikonu na powierzchni diod, nie wymagają stosowania tych modeli złącz a wręcz nie są z nimi kompatybilne. Oznacza to, że taśmy LED z NANO powłoką, wymagają zastosowania zwykłych złącz do taśm LED i zabezpieczenia ich dodatkowo np. koszulką termokurczliwą lub poprzez zastosowanie preparatu hydrofobowego. 

 

Jak łączyć taśmę LED pod kątem prostym?

Jak łączyć taśmę LED pod kątem prostym? - Z pomocą przychodzi złącze kątowe LED
Chcecie połączyć taśmę LED pod kątem prostym i nie lubicie lutować w trudno dostępnym miejscu? Z pomocą przychodzą elementy zwane złączami kątowymi LED. Jest to ostatni rodzaj złącz do łączenia taśm LED, który umożliwia zainstalowanie taśmy LED pod kątem prostym a wszystko z uwagi na charakterystyczne załamanie złącza LED.

 

Niestety ze złączkami kątowymi LED, nie jest już tak kolorowo jeśli chodzi o typ instalacji LED. Bowiem są one dedykowane raczej do obwodów opartych o jednokolorową taśmę LED. Jeśli jednak posiadamy jednokolorową instalację LED, możemy śmiało je stosować. Polecane są w szczególności do taśm LED COB, przez swoją transparentność, która pozwala na zachowanie ciągłości świecenia diod LED.

 

Jak przedłużyć przewód w złączce do taśmy LED? 

Jak przedłużyć zasilanie taśmy LED? - Wykorzystaj złącze LED do przewodu
A co jeśli fabryczny przewód w złączce LED jednostronnej bądź dwustronnej jest niewystarczający? Warto wtedy zastosować dedykowane złączki LED które to umożliwiają z jednej strony montaż taśmy natomiast z drugiej strony wprowadzenie przewodu o wymaganej przez długości. W taki oto sposób możemy sami stworzyć własną złączkę do taśmy o odpowiedniej długości przewodu, czy to jednostronną czy też dwustronną. Przed użyciem takiego konektora warto zwrócić uwagę, do jakiego przekroju przewodu został przeznaczony.

 

Podsumowując, obecne złączki do taśm LED, przystosowały się w pełni do ciągle zmieniającej się technologii oświetlenia LED. Co ważne, coraz większa część użytkowników ma świadomość używania profili aluminiowych do LED, a złączki LED swoją budową, pozwalają na estetyczne umieszczenie ich wewnątrz - tworząc tym samym jedną spójną całość. Jeśli mamy niewielką instalację LED, stworzoną nawet z taśm wielokolorowych RGBW bądź też wielokolorowych ze zmienną temperaturą RGB+CCT - stosujmy bez obaw złączki i cieszmy się światłem. Przy ich stosowaniu pamiętajmy jednak o jednej istotnej kwestii - "złączki to pewne udogodnienie" i należy je stosować wyłącznie w instalacjach o niewielkim obciążeniu prądowym. W przypadku dużych i złożonych instalacji oświetlenia zawsze najtrwalszym i przez nas rekomendowanym a także ulubionym - jest lutowanie, które zapewni odpowiednią trwałość i niezawodność instalacji. Jeśli natomiast poszukujecie pomocy w tym temacie bądź macie już zakupioną taśmę LED i zastanawiacie się nad doborem złączki LED, zapraszam do kontaktu. Dobierzemy dla Was odpowiedni asortyment.

 

Komentarze do wpisu (0)

Infolinia:

Telefon: (32) 445 09 84

Email: sklep@eled.pl

więcej więcej
Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium