Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Jak oświetlić klatkę schodową? – czyli kilka słów o oświetleniu schodowym

0
Jak oświetlić klatkę schodową – czyli kilka słów o oświetleniu schodowym

 

Oświetlenie klatki schodowej – aspekt do którego jeszcze kilka, kilkanaście lat temu, nie przywiązywano praktycznie „żadnej wagi”. Niektórzy zapewne pamiętają czasy, kiedy jeden bądź dwa proste kinkiety ścienne rozwiązywały temat oświetlenia przy schodach – nikt nawet nie myślał że może być inaczej. Dziś z pewnością można stwierdzić, iż trendy oświetleniowe, dotyczące nawet ciągów komunikacyjnych uległy zmianie o 180 stopni. Oświetlenie LED schodów to obecnie równie ważna kwestia jak oświetlenie salonu czy sypialni.

 

Oświetlenie LED schodów – nie tylko bezpieczeństwo

Bez wątpienia oświetlenie ciągów komunikacyjnych, klatek schodowych czy korytarzy to głównie aspekt bezpieczeństwa – niezależnie czy mamy na myśli domy czy obiekty użyteczności publicznej. Jasne; odpowiednio oświetlone ciągi komunikacyjne pozwalają na bezpieczne przemieszczanie się; nie narażając nas na zbędne błądzenie czy co gorsza kontuzje. Coraz częściej jednak to nie bezpieczeństwo a nowoczesny, elegancki design ma tutaj przewagę. Różnorodność form wykończeniowych ścian (tynki dekoracyjne, beton architektoniczny); oraz różnorodność materiałów na schody, ciągną za sobą ogrom pomysłów na aranżacje oświetleniowe schodów. Aranżacje które nie tylko oświetlą schody i zapewnią bezpieczeństwo, ale również zaakcentują pięknie wykończone wnętrze.

 

Jak uzyskać linie LED w oświetleniu schodowym? – moc taśmy ukryta w profilu

Aktualne trendy aranżacyjne z pewnością stawiają na jednolite linie świetlne LED. Nazywane przez niektórych inwestorów „świecące pasy" zlicowane ze strukturą ściany to magia taśmy LED ukrytej w profilach aluminiowych LED. Wpustowe profile do LED ze względu na budowę a co w konsekwencji idzie sposób montażu oraz efekt finalny możemy podzielić na dwa typy. Pierwszy typ to profile zlicowane ze strukturą ściany – np. modele profili HIDE10, LINEA-IN20 TRIMLESS; czy np. elastyczny profil do LED SLASH8 gdzie mamy możliwość montażu po łuku. Dzięki takiemu rozwiązaniu profil aluminiowy jest schowany w strukturze ściany – widoczny pozostaje wyłącznie klosz – czyli w przypadku włączonego oświetlenia widzimy wyłącznie emitowane światło. Rozwiązanie bardzo eleganckie i estetyczne niestety często „spędzające sen z powiek” firmom remontowo – budowalnym gdyż tutaj idealne wykończenie ściany jest niezmiernie ważne. Drugi rodzaj to profile wpustowe z widocznym elementem zakończeniowym tzw. "rantem" np. LINEA-IN20 ; SMART-IN10 czy DEEP10.

Świecące linie LED pozwalają na realizacje różnorodnych koncepcji: oświetlenie proste (symetryczne przy każdej stopnicy), oświetlenie gięte, czy też oświetlenie porozrzucane po ścianie pod różnymi kątami o różnych długościach. Przy tego typu oświetleniu ważny jest także odpowiedni wybór taśmy LED. Więc jaką taśmę LED wybrać na klatkę schodową? Szeroki asortyment pasków ledowych może przysporzyć nie lada kłopot w wyborze odpowiedniego modelu. Należy pamiętać, taśma led montowana w takim miejscu nie może być zbyt mocna, aby uniknąć efektu olśnienia. Najbardziej popularne taśmy LED do tego typu rozwiązań to bez wątpienia delikatnie świecące taśmy jednokolorowe. Źródło światła zamontowane w profilu o odpowiedniej wysokości bądź kształcie, zagwarantuje efekt jednolitej linii świetlnej. Coraz bardziej popularne stają się również tzw. taśmy LED COB. Dzięki odpowiedniej budowie tej taśmy LED, nie widzimy „gołym okiem” pojedynczych diod LED na taśmie; chodź co ciekawe wśród użytkowników oświetlenia led jest wiele zwolenników widocznych punktów na taśmie LED.

 

Świecące linie LED w ścianie

Aranżacja z wykorzystaniem profilu LED VARIO30-04 oraz taśmy LED COB 8W

 

 

Jak oświetlić stopnice schodowe? – postaw na klasyczne oczka schodowe LED

Schody to niezwykle ważny elementem wykończenia wnętrza. Zastanawiałeś się kiedyś jak oświetlić swoje schody aby były bardziej efektowne? Oprawy schodowe LED można nazwać pierwotną wersją nowoczesnego oświetlenia schodów. Montowane od lat zazwyczaj naściennie lub wpustowo przy stopnicach, co jeden bądź dwa – są niezmiennie sprzymierzeńcem osób samodzielnie urządzających mieszkanie czy dom jak również projektantów. Oprawy schodowe LED to szeroka gama produktów zróżnicowanych pod względem wzorów oraz funkcjonalności. Niewątpliwy atutem – opraw schodowych LEDIX jak również opraw schodowych SKOFF jest możliwość automatycznego załączanie oraz wyłączanie oświetlenia dzięki wbudowanym czujnikom ruchu. Bazując na dzisiejszych oprawach schodowych, w dobie obecnej generacji oświetlenia led, możemy stworzyć ogrom konfiguracji stworzonych indywidualnie pod naszą aranżację wnętrza, bowiem era wyboru bazująca na białym oraz czarnym kolorze występującym zazwyczaj w figurze kwadratu bądź koła przeszła do historii. Dziś dyspozycji mamy ogrom kształtów, które możemy dowoli skonfigurować z nietypowym wykończeniem takim jak: stal drapana, stare szczotkowane złoto czy popularny grafit; posiłkując się wyborem najpopularniejszych źródeł światła. Oprawy schodowe LED posiadają różną formę montażu (oprawy dopuszkowe oraz oprawy nawierzchniowe) oraz dodatkową funkcjonalność jak wbudowane ściemniacze bądź sterowniki (dotyczy to wybranych modeli).

 

Oczko schodowe LED MUNA - przykład aranżacji

Przykład aranżacji - oczko schodowe LED MUNA producenta ZAMEL

 

 

Jak podświetlić stopnice schodowe? – wykorzystaj taśmy LED

Oświetlenie schodów – to również idealne miejsce na wykorzystanie taśmy LED. Tutaj idealnie sprawdzą się dekoracyjne modele taśm LED, które nawet na krótkich odcinkach emitują odpowiednią ilość światła do efektownego oświetlenia. Ważne aby taśmy nie przyklejać bezpośrednio do powierzchni stopnicy. Tego typu instalacja będzie nieestetyczna, a żywotność taśmy LED zostanie znacznie skrócona. Dla oświetlenia stopnic praktykuje się stosowanie zarówno profili wpustowych jak również nawierzchniowych. W przypadku drewnianych schodów bez wątpienia królują wpustowe profile montowane w przygotowanym specjalnie frezie.

 

Przykład zastosowania profilu HI8 w oświetleniu schodowym

Przykład zastosowania profilu LED HI8 w oświetleniu schodowym

 

Warto w tym miejscu wspomnieć – klatka schodowa to nie tylko ściany i schody. Ze względów bezpieczeństwa, jak również estetycznych (łatwiejszego utrzymania czystości) – aby nie dotykać bezpośrednio ścian; oraz w przypadku schodów otwartych wciąż popularny jest montaż poręczy bądź barierek. Oświetlenie poręczy LED to kolejna propozycja na aranżację oświetleniową. Poręcz z drewna umożliwia nam wykorzystanie jednego ze sposobu podświetlenia stopnic – czyli montaż taśmy LED do specjalnego profilu aluminiowego. Tutaj idealnie sprawdzą się profile wpustowe; które montuje się w specjalnie przygotowanym przez stolarza na wymiar frezie. Takie rozwiązanie gwarantuje nam zlicowaną z barierką aplikację oświetleniową; gdzie tak naprawdę widoczne jest tylko światło.

 

Akcentujące oświetlenie LED poręczy przy schodach

Akcentujące oświetlenie poręczy przy schodach z wykorzystaniem profilu LED SMART-IN10 i taśmy LED

 

 

Jak automatycznie załączać oświetlenie schodów? – skorzystaj z gotowego rozwiązania

Rozwiązania smart towarzyszą nam już na co dzień; coraz częściej wykorzystujemy je również w oświetleniu domu. Więc dlaczego światło na Twoich schodach jeszcze nie zapala się samo? Idealnie tutaj sprawdzą się automaty schodowe dostępne w naszej ofercie. Oprócz schodowych opraw oświetleniowych z zbudowanym czujnikiem ruchu (LEDIX, SKOFF) możemy wykorzystać odrębne czujniki ruchu bądź w pełni profesjonalne sterowniki schodowe LED. Dużą zaletą schodowych czujników ruchu jest fakt iż są one również czujnikami zmierzchu - dzięki czemu oświetlenie nie będzie włączało się niepotrzebnie w dzień. Ciekawym rozwiązaniem automatycznego oświetlenia schodowego jest zastosowanie inteligentnych sterowników schodowych – w zależności od wybranego modelu (musimy tutaj zwrócić uwagę na liczbę stopnic) mamy możliwość szerokiej konfiguracji oświetlenia np. płynne lub skokowe włączanie /wyłączanie oświetlenia, efekt fali świetlnej, czy możliwość ściemnienia taśmy oraz wiele innych przydatnych funkcji.

 

Oprawa schdodowa z czujnikiem ruchu - Zamel

 

Idealnie oświetlona klatka schodowa to nie tylko podążanie za obecnymi trendami w oświetleniu. Niezależnie od obszaru jaki oświetlamy czy aranżujemy pamiętajmy aby było to w zgodzie z naszą wizją. Różnorodność rozwiązań pozwala na tworzenie ciekawych aranżacji wnętrz; jednakże często przysparza dodatkowego kłopotu aby wybrać jedno rozwiązanie do nas i do otaczającej nas przestrzeni. 

Wychodząc naprzeciw Waszym potrzebom oferujemy dedykowane usługi - usługę cięcia profili LED na wymiar oraz usługę lutowania taśm LED czy przygotowywania indywidualnych zestawów. Pomagamy w doborze odpowiednich komponentów do oświetlenia schodów.

Sprawdź nas - zapraszamy do kontaktu mailowo bądź telefonicznego.

Komentarze do wpisu (0)

Infolinia:

Telefon: (32) 445 09 84

Email: sklep@eled.pl

więcej więcej
Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium