Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

Jak sterować automatyką domową? - Wykorzystaj możliwosci produktów marki Blebox

0
Jak sterować automatyką domową? - Wykorzystaj mozliwosci produktów marki Blebox

 

Jak sterować automatyką domową? - Wykorzystaj możliwości produktów marki Blebox

 

Jak sterować automatyką domową? - Wykorzystaj możliwości produktów marki Blebox

 

W pierwszym artykule z serii o inteligentnym domu, poruszyliśmy ogólny temat związany ze smarthome oraz wskazaliśmy, w jaki sposób możemy wysterować najpopularniejsze elementy wpisujące się w zamysł inteligentnego domu - sterowanie bramą wjazdową, sterowanie roletą okienną, sterowanie oświetleniem LED czy dowolnym urządzeniem elektrycznym. Teraz skupimy się na elementach dostępu dla inteligentnego domu zbudowanego na produktach polskiej marki Blebox, a będziemy mieli o czym pisać bowiem, możemy tego dokonać na kilka różnych sposobów, a niektóre z nich są naprawdę ciekawe.

 

Co to znaczy, że dom jest inteligentny? Można powiedzieć, że jest to zespół urządzeń i systemów automatyki domowej, któremu możemy wydawać poszczególne komendy czy polecenia, a on zwrotnie wykona żądaną akcje czy poinformuje nas o podjętym działaniu. W jaki sposób możemy tego dokonać? Zapraszam Was na poniższe zestawienie. Głównym centrum operacyjnym w przypadku Bleboxa, jest ich aplikacja wBox, która została przeznaczona na różne systemy operacyjne w tym Android/iOS czy Windows. Takie rozwiązanie sprawia, że możemy sterować np. oprawami domowymi LED każdym urządzeniem, które znajduje się w naszym domu bądź kieszeni.

 

Jak sterować inteligentnym domem bez dodatkowych urządzeń? - Komunikacja bezpośrednia

 

Jak sterować inteligentnym domem bez dodatkowych urządzeń? - Komunikacja bezpośrednia

 

Komunikacja bezpośrednia z urządzeniem bądź sterownikiem Blebox, polega na połączeniu z jego wewnętrzną siecią, omijając tym samym konfiguracje z siecią domową. Pozwala to szybko połączyć się z urządzeniem i uzyskać łatwy dostęp np. do źródła światła LED. Wystarczy zasilić urządzenie i wyszukać jego sieć na naszym urządzeniu mobilnym. Wiem, że to się trochę mija z celem, ponieważ domeną inteligentnego domu jest spójność oraz pełna automatyzacja, lecz może się zdarzyć że niektóre sytuacje są na tyle dynamiczne, że idealnie wpasowują się w ten typ dostępu.

 

Rozwiązanie to może sprawdzić się na campingach, domkach letniskowych czy miejscach, w których nie jesteśmy na stałe. Po co mamy tworzyć dodatkowo instalację i stosować włączniki do światła LED, jeśli chcemy na chwile załączyć ściemnialną żarówkę LED,? Schowajmy dimmerboxa w obudowie i połączmy się z jego siecią bezpośrednio używając do tego aplikacji wBox na naszych urządzeniach... no właśnie jakimi urządzeniami możemy sterować np. wspomnianym oświetleniem LED? O tym nieco niżej..

 

To rozwiązanie jest również skuteczne w momencie gdy chcemy sprawdzić działanie samego urządzenia. Pozwoli Ci stworzyć połączenie serwisowe i sprawdzić, czy wszystko zostało podłączone zgodnie ze sztuką. Gdy wszystko działa jak należy, możesz skonfigurować sterownik do sieci Wifi i opuścić jego sieć albo pozostać przy takim dostępie.

 

Jak sterować domem za pomocą aplikacji mobilnej? - Komunikacja bezprzewodowa uWiFi/Wifi

Jak sterować domem za pomocą aplikacji mobilnej? - Komunikacja bezprzewodowa uWiFi/Wifi

 

Wspomnieliśmy już na początku o aplikacji wBox, która pozwala uzyskać dostęp do całej instalacji. Aby mieć możliwość jej zainstalowania, potrzebujemy urządzenia pracującego na systemie operacyjnym Android bądź iOS. Takim urządzeniem może być oczywiście nasz smartfon bądź tablet. Jest ona intuicyjna i prosta. A wszystko zostało zamknięte dla nas użytkowników w kilku zakładkach takich jak, ekran główny wraz z ulubionymi pozycjami, sekcje, grupy czy ustawienia.

 

Dobrym pomysłem dla tableta jest zaimplementowanie go do ramki i zamontowanie na ścianie. Może być on oczywiście zabezpieczony hasłem, bądź profilami użytkowników, które mogą być dedykowane dla gości i właścicieli. Z poziomu aplikacji możemy również ustalić funkcje sterowania dla poszczególnych grup użytkowników.

 

Czy da się sterować domem z komputera osobistego czy laptopa? - Komunikacja bezprzewodowa uWiFi/Wifi

Czy da się sterować domem z komputera osobistego czy laptopa? - Komunikacja bezprzewodowa uWiFi/Wifi

 

Zasada działania jest ta sama co w przypadku smartfona czy tabletu. Jest to genialne rozwiązanie dla kogoś, kto wykonuje swoją pracę na laptopie i spędza dzienne dużo czasu przy biurku. Aplikacja może pracować sobie w tle, a my możemy mieć w każdej chwili dostęp do okna w aplikacji. Może ona również tak jak w przypadku mobilnej aplikacji powiadomić Cię o jakimś zdarzeniu.

 

Myślę, że to rozwiązanie może się również sprawdzić, w przypadku gdy mamy do podłączenia wiele urządzeń Bleboxa. Laptop pozwoli nam sprawniej konfigurować i nadawać akcje dla poszczególnych urządzeń, przez co instalacja z laptopem u boku przebiega znacznie sprawniej i przejrzyściej.

 

Czy klasyczne włączniki można użyć do inteligentnego domu? - Komunikacja przewodowa

Czy klasyczne włączniki można użyć do inteligentnego domu? - Komunikacja przewodowa

 

A co jeśli mamy tradycyjne podejście do sterowania bądź seniorów w otoczeniu? Bez obaw, sterowniki Blebox, takie jak sterownik roletowy ShutterBox, bezprzewodowy włącznik switchBox czy sterownik do żarówek ściemnialnych LED dimmerBox, posiadają dodatkowe konfigurowalne logiczne wejścia, które pozwalają na obsługę wielu przycisków. Niskonapięciowe sterowniki do oświetlenia LED takie jak pixelBox do taśm cyfrowych led, wlightBoxS dla ściemniaczy LED czy wlightBox dla wielokolorowych taśm LED ze zmienną temperaturą barwową CCT, również posiadają takie rozwiązanie, z tym ze, zamiast zwierać przycisk do przewodu neutralnego, łączymy z GND zasilacza do LED. Natomiast należy uważać, by były to łączniki bez podświetlenia, ponieważ producent nie rekomenduje ich stosowania.

 

Myślicie sobie pewnie, no dobra lampę LED włączę i wyłączę, ale jak wygląda zatem sterowanie np. taką taśmą LED CCT? za pomocą takiego łącznika elektrycznego. Jak zmienić jej temperaturę barwową, jeśli mamy tylko opcje włącz/wyłącz. Musimy w tym celu wejść w aplikacje wBox i odnaleźć nasze urządzenie. Następnie w jego opcjach ustawić typ włącznika - chwilowy (monostabilny tzw. dzwonkowy) bądź przełącznik w formie klasycznego włącznika, bądź bistabilnego. Możemy również z tego poziomu ustalić zachowanie danego włącznika.

 

Tak jak wspomniałem wyżej, większość z urządzeń posiada to wejście i jest ono oznaczone po prostu jako "IN". Jeśli mamy już stworzoną instalacje przewodową i chcemy zamienić obecny sterownik do rolet okiennych czy bramy garażowej To nic nie stoi na przeszkodzie, by taki włącznik po prostu podłączyć do sterownika marki Blebox i cieszyć się dodatkowymi możliwościami.

 

Jak sterować inteligentnym domem? Wykorzystaj wsparcie pilotów i przycisków - Komunikacja wspierająca

Jak sterować inteligentnym domem? Wykorzystaj wsparcie pilotów i przycisków - Komunikacja wspierająca

 

Domeną inteligentnego domu powinno być rozszerzanie, a nie zabieranie, tak więc jak się pewnie domyślacie komunikacja wspierająca sterowniki Blebox, będzie opierać się na pilotach, lecz nie tylko. Do instalacji możemy dołożyć bezprzewodowe przyciski, które wyzwalają działanie innych urządzeń inteligentnego domu. Ciekawym rozwiązaniem mogą okazać się tzw. wyzwalacze akcji sterowników. Możesz stworzyć bezprzewodowy przycisk, obsługujący niemal wszystkie produkty oraz sprawiający, że posiadał indywidualne funkcje przypisane przez Ciebie.

 

Dla przykładu możemy wykorzystać przewodowego actionBoxWired do zaimplementowania go dla czujnika ruchu 230V. Jest on na tyle mały, że bez problemu zmieści się w obudowie czujnika ruchu 230V, a w momencie gdy czujka ruchu nas wykryje, wyzwoli actionboxa, który prześle bezprzewodowo sygnał do innego urządzenia np. switchBoxa i załączy podłączony naświetlacz LED czy lampę uliczną na naszej posesji.

 

Wykorzystanie wyzwalaczy akcji Blebox - actionboxS

 

Wracając do wspomnianych pilotów, piloty do inteligentnego domu również są "smart" wszystko oczywiście oparte o dwustronną komunikację, przez co zwrotnie otrzymujemy wibracje na pilocie w celu potwierdzenia odebrania sygnału, a co ważne możemy ustalić dowolną funkcję dla przycisku pilota. Chcemy na krótko załączyć zewnętrze kinkiety na elewacji domu, by oświetlić sobie drogę i nie kombinować w opcjach czy aplikacji wbox? Żaden problem - wykorzystaj do tego pilot uRemote i przypisz do niego odpowiednią funkcję by bezprzewodowy włącznik do światła switchBox włączał i wyłączał np. oświetlenie LED.

 

W takiej komunikacji należy wspomnieć o szyfrowaniu, które jest nad wyraz bezpieczne. Wykorzystany został pęk kluczy 512-bitowych, z wykorzystaniem krzywych eliptycznych i negocjacją klucza przy każdej transmisji.

 

Jak sprawdzić by nasz inteligeny dom był sterowany głosem? - Komunikacja głosowa

Jak sprawdzić by nasz inteligeny dom był sterowany głosem? - Komunikacja głosowa

 

Kto czytał ostatni artykuł, ten wie, że poruszaliśmy tam temat słynnego Ali Baby i jego skarbca, a więc słynne już zdanie "Sezamie, otwórz się". Niestety muszę Was zmartwić, ponieważ nie znalazłem odpowiedzi dotyczącej systemu otwierania tego skarbca :) ale mogę Wam zaproponować sprawdzone rozwiązanie, jakim jest system głosowy Amazon Alexa oraz Google Home.

 

Za pomocą komend głosowych, możemy uzyskać dostęp niemal do wszystkiego - sterowanie wielokolorową taśmą LED? Żaden kłopot, głosowe komendy mogą być konkretnie kierowane, przez co mamy dostęp do zaawansowanych funkcji, a nie tylko klasyczne załączanie i wyłączanie taśmy LED. Możemy jasno określić, jaki kolor ma się załączyć na taśmie LED RGB. W zasadzie wszystko to, co oferuje nam konkretny model urządzenia, możemy wysterować za pomocą naszego głosu.

 

Jeśli chodzi o oświetlenie LED, to pobawiłem się trochę samym systemem Amazon Alexa. Za każdym razem gdy wychodzą technologiczne smart nowinki, nie mogę powstrzymać się od szukania ich pozytywnych zastosowań. Nadmienie, jednak że wole klasyczne rozwiązania takie jak miotła w moim mieszkaniu, gdy partnerka ma zaawansowany odkurzacz, który ma więcej funkcji niż wyposażenie klasycznego wozu :)

 

System ten ma potencjał z uwagi na coraz większy zasób produktów, które współpracują z tym systemem - system audio czy zaawansowane urządzenia RTV-AGD, które przez ten system mogą być spójne z naszym inteligentnym domem. Niestety na chwile obecną komunikacją głosowa odbywa się bez polskiego języka. Link do konfiguracji systemów głosowych znajdą Państwo poniżej:


Amazon Alexa: https://blebox.eu/wp-content/uploads/Amazon_Alexa_Manual_PL.pdf
Google Home: https://blebox.eu/wp-content/uploads/Google_Assistant_Manual_PL.pdf

 

W jaki sposób zautomatyzować nasz dom? - Harmonogram pracy oraz zegar astronomiczny

W jaki sposób zautomatyzować nasz dom? - Harmonogram pracy praz zegar astronomiczny

 

Lubicie mieć wszystko zaplanowane? a codzienne czynności typu załącz/wyłącz/nastaw/ powielane kilkadziesiąt razy sprawia, że wolicie siedzieć po ciemku? Oczywiście przesadzam i żartuje, lecz to nie zmienia faktu, że posiadamy coraz więcej miejsc w domu, w którym konieczna jest nasza ingerencja, by coś mogło zadziałać. Samo źródło światła w naszych domach składa się czasem z wielu rodzai, a to oświetlenie szynowe, oprawy sufitowe LED a w trudnych zakamarkach zazwyczaj znaleźć możemy taśmę LED do zaaranżowana danej powierzchni. A mowa tu o jednym pomieszczeniu.

 

Na przekrój temu wychodzą harmonogramy dostępne w aplikacji wBox, które pozwalają nam szybko ustalić co, gdzie, kiedy i jak ma być sterowane. Co ważne harmonogram pracuje lokalnie, niezależnie od połączenia z chmurą czy naszą siecią WiFi bądź internetem, a więc nie ma obawy, że coś nam nie zadziała.

 

Z uwagi na fakt, że zegar astronomiczny jest to funkcją w harmonogramie, a nie odrębna metoda sterowania to, możemy ustalić np. by lampy ogrodowe, załączały się o zachodzie słońca i wyłączały po godzinie 24. Możemy więc śmiało skonfigurować to z naszym zewnętrznym oświetleniem LED i mieć jedną sprawę na głowie mniej oraz więcej oszczędności w portfelu.

 

Ma to duży wydzwięk jeśli chodzi o nasze bezpieczeństwo. Jeszcze z lat dzieciństwa utarł mi się obraz przychodzącej sąsiadki, która zapala na chwile lampkę nocną, by pokazać zewnętrznemu otoczeniu, że jednak ktoś w domu był, podczas gdy my znajdowaliśmy się w innym miejscu. Pozwólmy zatem na stworzenie takiej inteligentnej sąsiadki i bądźmy spokojni podczas naszego kilkudniowego wyjazdu.

 

W jaki sposób sprawdzić by nasz dom czuwał za nas? - wykorzystaj sensory oraz czujniki inteligentnego domu

W jaki sposób sprawdzić by nasz dom czuwał za nas? - wykorzystaj sensory oraz czujniki inteligentnego domu

 

A co jeśli chcemy całkowicie postawić na naszą wygodę i sprawić by sterowanie odbywało się automatycznie bez naszej ciągłej ingerencji? Możemy wykorzystać w tym celu wykorzystać czujniki Blebox, które są idealnym i praktycznym rozwiązaniem. W zasadzie możemy taki czujnik zamontować bezinwazyjnie, podłączając do niego zasilacz wtyczkowy LED i ustalić w aplikacji - co i kiedy ma wyzwalać.

 

W pomieszczeniu jest za zimno? Czujniki inteligentnego domu, pozwalają na dynamiczny pomiar, przez co zmiana temperatury interpretowana jest niemal natychmiast i przekazywana do urządzenia wykowaczego, jakim jest np. sterownik ogrzewania thermoBox. To jak będzie reagował czujnik (w tym wypadku czujnik temperatury tempSensor) ustalamy poprzez proste funkcje logiczne dostępne z poziomu aplikacji wBox.

 

Czujniki Blebox również wymieniają dane między sobą, co sprawia, że mamy pełny wgląd w historie i to, co się aktualnie dzieje. Dla przykładu czujnik deszczu Blebox rainSensor w przypadku wykrycia deszczu może nie tylko zamknąć okno roletowe czy markizę, pod którym jest nasze pranie, lecz również powiadomić nas pojawieniu się deszczu.

 

Poniżej przedstawie Wam zdjęcie, które może być inspiracją do wykorzystania czujników inteligentnego domu. Jak widzicie są tam przedstawione cztery propozycje w tym - rainSensor wykrywający deszcz i zamykający okno dachowe przy użyciu sterownika roletowego czy blokujący działanie zraszacza oraz czujnik wilgotności i wiatru humiditySensor, które automatycznie załącza wentylator bądź zamyka rolety zewnętrzne.

 

Inspiracja dla wykorzystaia czujników inteligetnego domu producenta marki Blebox

 

Wartym wspomnienia jest również otwarte API i integracje tworzone przez społeczność. Jeśli jesteście zainteresowani pełną dokumentacją API, to możecie znaleźć ją pod tym adresem:
https://technical.blebox.eu/

 

Myślę, że teraz macie nieco większy pogląd na inteligentny dom realizowany przy pomocy produktów Blebox . Napiszcie proszę w komentarzu, jaki sposób sterowania podoba Wam się najbardziej? Kolejny i ostatni artykuł z tej serii poświecimy bardziej luźnemu tematowi, który skupi się na wykorzystaniu smart sensorów do stworzenia naszej własnej osobistej stacji meteorologicznej. Przy okazji zaprezentuje Wam działanie aplikacji zrzeszającej powyższe systemu sterowania wBox i funkcje, jakie oferuje.

Komentarze do wpisu (0)

Infolinia:

Telefon: (32) 445 09 84

Email: sklep@eled.pl

więcej więcej
Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium