
Jak zwiększyć bezpieczeństwo i komfort w domu? - wykorzystaj czujniki Blebox
Tak jak pisałem w ówczesnych artykułach poświęconych automatyce Bleboxa, w których poruszaliśmy formy sterowania naszym domem z wykorzystaniem inteligentnych rozwiązań oraz temat z najpopularniejszymi produktami tego producenta takie jak sterowniki do bram, sterowniki wielokolorowego oświetlenia LED, ściemniacze LED czy sterowniki do rolet, to ostatni z artykułów będzie skupiony na drobnych elementach, lecz jak że istotnych w ostatecznym odbiorze automatycznego systemu, a mowa o inteligentnych czujnikach marki Blebox.
Co prawda miałem poprowadzić ten artykuł bardziej off-top, lecz tylko krowa nie zmienia zdania... a i ja postanowiłem połączyć ze sobą dwie formy - kwestię merytoryczną i praktyczną oraz czysto hobbistyczna i zabawną, dlatego zrezygnowałem z pierwotnego tytułu, jakim był - "Jak stworzyć własną stację meteorologiczną". Myślę, że śmiało, możecie to wyciągnąć z poniższego artykułu. Dlaczego? Ponieważ postaram się Wam przedstawić wszystkie dostępne w tym roku czujniki polskiego producenta Blebox, a przy okazji opisując ich zalety w założeniu naszych pierwotnych trzech słów, które pojawiły się w pierwszym artykule, a więc bezpieczeństwa, oszczędności, komfortu ... i hobby oczywiście. Spróbujemy je połączyć z różnego typu sterownikami do LED. Będzie śmiesznie, będzie zabawnie, będzie poważnie. A więc jak wykonać prostą automatykę w naszym domu? Zapraszam.

W jaki sposób zabezpieczyć mieszkanie przed zalaniem? - Zastosuj czujnik zalania wodą floodSensor
[lookbook id="5043"]
Kto nie słyszał o sytuacji, w której sąsiad zalał sąsiada, bo ten z góry był na wakacjach? Sytuacja wręcz komiczna, ale niestety nie raz spotykana. Już nie wspomnę o takich sytuacjach jak awaria węza odpływowego pralki czy po prostu zapchanie odpływu wanny. Woda wycieka i lepiej byśmy mieli w piwnicy nadmiar zakupionych płytek, bo inaczej nie wywiniemy się z obiecanego partnerce remontu łazienki;)
Aby tego uniknąć, możemy zastosować proste urządzenie w formie czujnika zalania floodSensor, które może być zsynchronizowane z naszą aplikacją wBox, dostępną na system Android/iOS czy Windows. Wystarczy zamontować go na podłodze pod potencjalnym sprzętem, który ma styczność z wodą jak. lodówka, zmywarka czy bojler.
Co z wykorzystaniem hobbistycznym? Raczej ciężko będzie wykorzystać czujnik zalania do takich zastosowań, ale myślę, że możemy w łatwy sposób zastosować to jako inteligentny pływak do naszych projektów. Sprawdzi się również jako akcesorium do akwarium dla naszych rybek.
Zatem jeśli chodzi o bezpieczeństwo i dobro naszego mienia, czujnik zalania floodSensor, to naprawdę genialna pozycja i prosta w swoim odbiorze. Nie musimy wymieniać baterii oraz jej kalibrować, a proste powiadomienie na nasz telefon pozwoli ustrzec nasz dobytek przed niepożądaną wodą.
W jaki sposób zabezpieczyć mieszkanie przed włamaniem? - Zastosuj prosty kontaktron magnetyczny reedSwitch
[lookbook id="5044"]
Ciekawą nowością, która pojawiła się ofercie polskiego producenta Blebox, jest niewielki czujnik otwarcia, który jest niczym innym jak kontaktronem magnetycznym. To my decydujemy, co ma wyzwalać kontaktron w przypadku przerwania połączenia magnesów. Załóżmy że takie rozwarcie nastąpiło w naszym oknie. Co się stanie jeśli ktoś będzie chciał wejść przez okno? Zaświecą się dwa naświetlacze LED na statywie skierowane w potencjalnego złodziejaszka, jak w kinie Jamesa Bonda? Nie no... nie przesadzajmy. Wystarczy, że taki ruch prześle zdalnie informacje na nasz telefon, a my będziemy mieli możliwość dalszej interwencji i w razie potrzeby powiadomienia odpowiednich służb.
A tak całkiem poważnie, czujniki otwarcia sprawdzą się idealnie do wysyłania powiadomień np. do sterownika ogrzewania thermoBox czy włącznika switchBox, który wyłączy latem klimatyzacje, gdy tylko otworzy się okno. A przy zimowym wietrzeniu z kole,i chwilowo wyłączy nam grzanie podłóg, by nie tracić zbędnej energii i gromadzić zbędnego ciepła.

Kontaktron magnetyczny, może służyć jako elektroniczny zamek, a więc wszędzie tam, gdzie możliwe jest rozwarcie (brama, okna, furtki, drzwi etc.) Jeśli więc mamy coś do ukrycia przed żoną... np. możemy stworzyć prywatny sejf, który przy otwarciu wyśle nam powiadomienie na telefon. W ten sposób możemy zabezpieczyć np. swoją ulubioną tabliczkę czekolady :)
Jak zabezpieczyć rolety przed silnym wiatrem? - Zastosuj czujnik wiatru windSensorPRO
[lookbook id="5045"]
Jesień jesień, co przyniesie...wicher duży, co rolety nam uniesie... Pół żartem, pół serio. Rolety jak wiemy, to nie jest tania rzecz, warto więc przyjrzeć się temu, w jaki sposób je zabezpieczyć, zwłaszcza w klimacie, jaki ostatnio u nas panuje. Jeśli silny podmuch wiatru dostanie się od dołu do wnętrza rolety, stworzy coś w rodzaju podciśnienia, które spowoduje że wyskoczy ona wraz z całym mechanizmem, a my przecież nie zawsze jesteśmy w domu by zareagować, a nawet jeśli, to zamykanie każdego z osobna. Kiepska sprawa... Jak temu zaradzić? a no duet czujnik wiatru windSensorPRO oraz sterownik do rolet shutterBox mają na gotowe rozwiązanie.
Możemy przypisać akcje, która będzie zamykać roletę bądź markizę po przekroczeniu pewnej wartości prędkości wiatru, co pozwoli na skuteczne zabezpieczenia naszego mienia, bez jakiejkolwiek interwencji z naszej strony. Czujnik wiatru windSensorPRO wyśle powiadomienia do sterownika rolet ShutterBox, a ten automatycznie dokona zamknięcia, a jeśli przez określony czas prędkość wiatru będzie nisza, niż docelowa wartość, shutterBox ponownie otworzy nasze rolety.

Miało być również hobbistystycznie, a więc zawsze możemy sprawdzić nowy latawiec tzn. naszego dziecka rzecz jasna :) Wystarczy zerknąć czy odpowiednio wieje... chyba że mieszkamy w Kieleckim ;) Równie dobrze, możemy zbierać dane o wystąpieniu wiatru, co skutecznie może wpłynąć na decyzje stworzenia elektrowni wiatrowej.
Jeśli lubimy szalone pomysły, to możemy połączyć czujnik wiatru ze ściemniaczem do LED i użyć np. wlightBoxS do informowania nas o silnych podmuchach wiatru. Im mocniej będzie wiało - tym intensywniej będzie świecić taśma LED. Albo np. po przekroczeniu pewnej wartości, podłączona żarówka LED załączy się informując nas o sporym wietrze. Poniżej uwzględnię wam zdjęcie schemat utworzenia stacji meteorologicznej metodą "DIY" z wykorzystaniem sterowników Blebox.

Jak zadbać o powietrze w otoczeniu? - Zastosuj czujnik jakości powietrza airSensor
[lookbook id="5047"]
Jeśli lubicie oddychać pełną piersią, to mam dla Was ciekawy produkt. Zwłaszcza, teraz gdy jesień dosłownie spada nam pod nogi w postaci kolorowych liści. Czujnik jakości powietrza airSensor, pozwala na aktywny odczyt różnego rodzaju zapyleń czy zanieczyszczeń i świadomie otwierać bądź zamykać okna. Równie dobrze można skorzystać z czujnika powietrza airSensor latem, zwłaszcza gdy cierpimy na alergie, a wszystkie ważne parametry powietrza dostępne będą z poziomu naszego smartfonu.
Zastosowaniem airSensora może być również współpraca z oczyszczaczem powietrza, wyzwalanym z bezprzewodowego włącznika switchBox. To kiedy, od jakich wartości oraz typu zanieczyszczeń będzie pracował oczyszczacz, zależeć będzie w dużym stopniu od tego jak zaprogramujemy nasz czujnik powietrza airSensor.
airSensor to ciekawa propozycja, również dla sportowców, którzy aktywnie prowadzą treningi na zewnątrz. Możemy tak ustawić czujnik powietrza, by wysyłał powiadomienia do sterownika oświetlenia LED, załączając różne kolory w zależności od występujących na zewnątrz warunków. Wystarczy do tego sterownik RGB np. wlightBox oraz wielokolorowa taśma LED. Takie połączenie pozwala nam na stworzenie stacji meteo, by łatwo zorientować się jakie warunki panują na zewnątrz.
Jak sprawić by woda nie dostała się do wnętrza przez okno? - Zastosuj czujnik deszczu i opadów rainSensor
[lookbook id="5048"]
Kolejna rzecz, która zapewne nam się nie przytrafia, to zostawione pranie na zewnątrz, i to pewnie wtedy kiedy nas nie ma w domu, a nad domem pojawia się ogromna czarna chmura, zazwyczaj widoczna w lusterkach samochodu. Zanim sprawę potraktujecie pobłażliwie, muszę się pożalić, że już nie raz miałem nieoczekiwaną zmianę planów, bo musiałem jechać do domu ściągnąć pranie... w innym przypadku byłaby kłótnia :) To samo może tyczyć się np. zostawionego otwartego okna na poddaszu, A co jeśli można byłoby tego uniknąć? Tzn, kłótni nie deszczu, oczywiście :)
Wystarczy by czujnik deszczu rainSensor przesłał zdalnie sygnał do sterownika rolet by ten skutecznie zamknął markizę czy okno dachowe, a w razie zaprzestania opadów, ponownie dokonał otwarcia. Praktyczne rozwiązanie czujnika deszczu rainSensor pozwoli również na automatyzacje pracy w naszych ogródkach poprzez zaprzestanie pracy podlewania. Wystarczy prosty komunikat do bezprzewodowego włącznika jakim jest switchBOX, a pompa przestanie pracować.
Idąc w myśl stworzenia własnej stacji pogodowej, możemy łatwo przypisać czujnik deszczu do ściemniacza LED i zastosować np. jednokolorową taśmę LED. Pozwoli to na szybką weryfikację tego czy na zewnątrz aktualnie pada deszcz. Czujnik wyślę informacje do ściemniacza LED wlightBox i załączy światło. Zawsze możemy również ustalić powiadomienia na telefon, by móc w pore samemu wysterować dowolne urządzenie.
[lookbook id="5049"]
Czasy dorzucania węgla do pieca, możemy dawno wpisać w podręcznik historii. Dzisiejszy trend ekologiczny i technologia zmieniła całkowicie podejście do grzania naszych domów. Na poczet naszej pracy, zostały wprowadzone innowacyjne technologie, które pozwalają całkowicie zapomnieć o tym ciężkim dla naszego kręgosłupa procesie. Autonomiczne sterowniki wraz z sondami temperatur są w stanie same określać czy warto dogrzać pomieszczenie, czy je schłodzić.
Praktycznym rozwiązaniem czujników temperatury tempSensor jest integracja ze sterownikiem do rolet shutterBox, który może zamykać bądź otwierać rolety do określonego poziomu, w zależności od wskazań czujnika temperatury tempSensor. W zasadzie możemy załączać dowolne urządzenie takie jak wiatrak, wentylator czy klimatyzator czy różnego rodzaju grzałki np. do akwarium za pomocą bezprzewodowego włącznika switchBox i ustaleniu konkretnej akcji w zależności od odczytu temperatury.

Ciekawostką hobbistyczną może być użycie czujników temperatury tempSensor wraz ze sterownikiem oświetlenia LED RGB+CCT Pozwala to na stworzenie ciekawej akcji. W zależności od ustalonej przez nas temperatury - czujnik temperatury tempSensor, może przesłać żądanie do sterownika oświetlenia LED wLightBox i załączyć odpowiedni kolor na podłączonej taśmy LED RGB. Jeśli np. temperatura na zewnątrz będzie niższa niż 5 stopni - taśma LED będzie świecić niebieskim kolorem, informując nas że lepiej wyciągnąć cieplejszą kurtkę. Równie dobrze przy wyższych temperaturach możemy ustalić inny kolor albo stworzyć np. za pomocą taśmy LED CCT wachlarz temperatury barwowej od zimnej do ciepłej.
Oczywiście to jak się zachowa wielokolorowy sterownik LED oraz od jakich wartości temperatury będzie przekazywał informacje, zależeć będzie tylko i wyłącznie od naszej konfiguracji.
Jak zabezpieczyć łazienkę przed pleśnią? - Zastosuj czujnik wilgotności humiditySensor
[lookbook id="5050"]
Umówmy się, jeśli mówimy o grzybach, mamy raczej na myśli leśne wyprawy w poszukiwaniu smacznych okazów. Chociaż nigdy na grzybach nie byłem, to sos z kani uwielbiam. Co mają grzyby do łazienki? A no łazienka niestety ma to do siebie, że gromadzi wilgoć i musimy zadbać o wentylacje tego pomieszczenia. Do tego zazwyczaj używamy klasycznego osprzętu elektrycznego, który wyzwala działanie wentylatora poprzez ręczne załączanie włącznika na ścianie. Niestety jest to kolejna rzecz, o której musimy pamiętać, a zapewne różnie z tym bywa. Rozwiązaniem w tym wypadku może być połączenie czujnika wilgotności humiditySensor wraz z bezprzewodowym włącznikiem switchBoxDC. Po odczycie ustalonej przez nas wartości wilgoci w pomieszczeniu, wyślę on automatycznie powiadomienie do sterownika switchBoxDC, a ten załączy wentylator, pozbywając się tym samym nadmiaru pary.
Praktycznym rozwiązaniem jest użycie czujnika wilgotności humiditySensor do szklarni w celu uprawy warzyw, możemy skutecznie ogrzewać bądź wentylować to pomieszczenie.
Hobbistycznie myślę, że ciekawie sprawdzi się w zastosowaniu do różnego rodzaju terrarium czy palmarium. Pozwoli to na dynamiczny odczyt wilgotności i w razie konieczności wyzwolenia np. zraszacza wody, który może być załączany poprzez bezprzewodowy włącznik switchBoxDC. Swoje zastosowanie może znaleźć również w saunie wraz ze sterownikiem saunaBox, ponieważ posiada również możliwość odczytu temperatury.
Czy warto stosować automatykę w domu? Podsumowanie
Być może powiecie ze powyższe rozwiązania są leniwe... ja bym to raczej ujął inaczej, a mianowicie słowem "kreatywne". Jeśli ktoś lubi indywidualizm jak ja, myślę, że warto pomyśleć nad stworzeniem takiej stacji meteorologicznej. Zwłaszcza jeśli chcemy użyć wyżej wymienione czujniki Blebox do bardziej praktycznych celów. To tylko dodatkowy kawałek taśmy LED czy zbędna żarówka LED, a końcowy efekt może być naprawdę ciekawy. Wychodząc z domu, możemy łatwo spojrzeć na taki "panel meteo" i warunki, jakie panują na zewnątrz, a gwarantuje Wam, że goście którzy będą od Was wychodzić, zwrócą na to uwagę :)
Czy warto stosować automatykę w domu? Podsumowując i kończąc jednocześnie serie artykułów związanych z marką Blebox, chciałbym przedstawić nie tyle moją opinię, co formę graficzną, ukazującą w pełni potencjał takiego systemu. To pozwoli wam na pełny wgląd i rozbudzenie wyobraźni, jakie mogą znaleźć się w takiej instalacji. To, w jaki sposób mają te urządzenia będą ze sobą współpracowały, zależeć już będzie od naszej konfiguracji. Osobiście uważam, że stosowanie czujników Blebox ma ogromny potencjał. Kończąc, warto odhaczyć trzy słowa, które rozpoczęły początkowy akapit pierwszego artykułu, a więc... Wygoda, bezpieczeństwo i oszczędności... mamy to.