Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Jaką taśme LED COB wybrać? - Zobacz rodzaje taśm LED COB

0
Jaką taśme LED COB wybrać? - Zobacz rodzaje taśm LED COB

 

Jaką taśmę LED COB wybrać? - Zobacz aktualne trendy taśm LED COB

 

Taśmy LED COB czym są, zapewne wielu z Was już to wie. Z kolei dla tych, którzy się z tym terminem spotykają po raz pierwszy, już spieszę - są to, jednolite paski LED świecące ciągłym światłem bez efektu świetlnych punktów. Ale czy zastanawialiście się głębiej nad rodzajami takich pasków LED COB? Wydawać by się mogło, że taśma LED FOB bo tak jest również czasem nazywana, to po prostu ciągły pasek do led z ewentualną różnicą w barwie światła czy mocy świecenia i mielibyście racje... jeśli cofnęlibyśmy się o kilka lat wstecz :)

 

Obecnie sprawa nam się nieco komplikuje, ale to w tym pozytywnym znaczeniu, ponieważ mamy coraz większy wybór umożliwiający dostosowanie taśm ledowych COB do naszych wymagań. Dlaczego? Ponieważ możemy zrezygnować z takich kompromisów jak - cięciu sekcji w wyznaczonym miejscu, braku miejsca na stosowanie taśmy do LED, wyboru koloru RGB czy temperatury barwowej CCT czy dodatkowemu uszczelnianiu taśm COB w mokrych i wilgotnych miejscach.

 

W większości przypadków zestawienia tego typu bazują w głównej mierze na porównaniu różnej temperatury barwy światła czy strumienia świetlnego uzyskiwanego z różnej mocy i to wszystko. Nie ukrywam, że są to bazowe parametry oświetlenia LED i przy okazji bardzo kluczowe, więc postaram się również uwzględnić je w poniższym zestawieniu ciągłych taśm LED COB, lecz pozwólcie że skupimy się na ich charakterystycznych cechach, które pozwolą nam na nietypowe zastosowanie i być może będą dla nas strzałem w dziesiątkę.

 

Dlaczego warto stworzyć takie zestawienie? Nie chce Was zanudzać swoimi anegdotkami, lecz obecnie kupno jakiegokolwiek sprzętu elektronicznego w moim wykonaniu i nie tylko, to co najmniej kilka dni researchu. Nawet w trakcie pisania tego artykułu, odbyłem rozmowę ze starszym Panem, który twierdził, że za PRL było lepiej. Po spytaniu dlaczego? Uzyskałem informacje, że wybór polegał maksymalnie na dwóch, trzech rozwiązaniach i zapewne miało to swoje zalety jak i wady. Przekonanie to wynika z nadmiaru otaczających nas informacji potrzebnych do skompletowania czegokolwiek, tym bardziej więc tyczy się to oświetlenia LED. W tym artykule postaram się zawrzeć najciekawsze propozycje związane ze wspomnianymi już taśmami LED COB.

 

Jak uzyskać wysoki współczynnik oddawania barw CRI? Zastosuj taśmę LED COB Premium

 

Jak uzyskać wysoki współczynnik oddawania barw CRI? Zastosuj taśmę LED COB Premium

 

Zostawmy może strumień świetlny taśm LED COB oraz ich moc na dalszy plan, a skupmy na współczynniku oddawania barw. Co to takiego jest? Dla starszych czytelników powinno wystarczyć pytanie czy kojarzą stare lampy sodowe, które emitowały charakterystyczne pomarańczowe światło. No właśnie, myślę, że już się domyślacie a dla młodszych odbiorców z kolei już tłumacze. Gdy zaparkowaliśmy w nocy samochód o intensywnym lakierze, uwierzcie mi, że z oddali mieniłby się szaro burymi kolorami. Wszystko dlatego, że barwy oświetlonych przedmiotów nie są dobrze oddawane, przez co nie wyglądają naturalnie. Obecne oświetlenie uliczne led ma już swoje wytyczne dotyczące parametru CRI i nie doświadczymy już tego efektu.

 

Jeśli chodzi o gospodarstwa domowe, to nie zwracaliśmy za bardzo na to uwagi, ponieważ żarówki halogenowe posiadały stuprocentowy współczynnik, a więc nie problemu nie było. Zmiana w tym temacie przyszła gdy nadeszła era oświetlenia LED. Pamiętam pierwsze spotkanie z taką żarówką LED i stwierdzeniem, że to światło jest nieco "tępe i mało wyraziste" teraz już wiem, że była to kwestia parametru CRI.

 

Wysoki współczynnik oddawania barw CRI - Taśmy LED COB Premium

 

A jak to wygląda teraz? Pseudo producenci często naginają zasady, zapewniając nas o wysokiej skuteczności tego parametru. Zwróćmy uwagę na cenę takiego produktu. Nie oszukujmy się, jeśli jest ona niska, nie spodziewajmy się zadowalających efektów, bo mocno się rozczarujemy. Generowana moc to nie wszystko, na co powinniśmy zwracać uwagę.

 

Jak temu zapobiec? Dobrym rozwiązaniem jest użycie taśm z serii premium COB, które posiadają wysoki współczynnik oddawania barw o parametrze CRI90+. Co ważne seria tych taśm FOB posiada duży zakres modelowy, a więc możemy skutecznie dobrać strumień świetlny, barwę światła czy typ diody taśmy LED do naszej aranżacji.

 

Cechy taśmy COB Premium
 1. Wysoki współczynnik oddawania barw CRI90+
 2. Szeroki zakres wyboru strumienia świetlnego
 3. Mniejsze spadki napięć z uwagi na napięcie 24 V

 

Podsumowując, jak sprawić by oddawanie barw było intensywniejsze? Zastosuj serie taśmy LED COB Premium. Oznaczenie to, zawsze spotyka się z wysokim współczynnikiem oddawania barw oraz wysoką jakością pozostałych parametrów.

 

Wodoszczelna taśma LED COB? - Taśma LED COB IP67 hermetyczna

 

Wodoszczelna taśma LED COB? - Taśma LED COB IP67 hermetyczna

 

Czy można zastosować wodoszczelną taśmę LED tam, gdzie jest woda czy duże zawilgocenie? Czy warto rezygnować z hermetycznych profili aluminiowych. oraz dodatkowego uszczelnienia? Nie ukrywam, że jest to mocno kontrowersyjne, ale sprawdźmy to.

 

Z doświadczenia mogę stwierdzić ze instalatorzy LED dzielą się na dwie skrajne grupy, Ta, która montuje LEDy w łazienkach bądź elewacji bez żadnego zabezpieczenia przed wilgocią lub ta, która na każdym kroku stosuje zabezpieczenie czy to silikonem czy dodatkowymi powłokami hydrofobowymi. Myślę, że mogę mieć kompromisowe rozwiązanie dla obu grup :)

 

Wodoodporna taśma LED COB IP67

 

Co ważne nie jest to tradycyjny silikon, a powłoka w formie elastycznej koszulki termokurczliwej, która zabezpiecza przed przedostaniem się wilgoci oraz wody na poziomie IP67. Zachowujemy przy tym hermetyczność taśmy LED, nie wytracając jednocześnie żywotności i walorów estetycznych, ponieważ z czasem nie będzie ona żółknąć oraz wypalać diod.

 

A jeśli nam zależy na maksymalnej ochronie, a nie chcemy stosować hermetycznych profili LED? Wykorzystajmy do tego celu nieco prostszy profil alu LED, jakim jest SMART16. Nie musimy go bowiem dodatkowo uszczelniać, a jego większe wymiary pozwolą na skuteczne zaimplementowanie w nim hermetycznej taśmy COB. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by zastosować do tego paska COB profile led podpłytkowe.

 

[lookbook id="4951"]

 

Cechy hermetycznej taśmy COB IP67:
 1. Wysoki stopień wodoszczelności IP67
 2. Brak zastosowanego silikonu
 3. Elastyczna struktura

 

Gdzie najlepiej stosować hermetyczne taśmy LED COB? Tam, gdzie potrzebujesz skutecznej ochrony od wilgoci. A więc oświetlenie altany, patio, podbitki czy elewacje domu, a także łazienka i podświetlenie kabiny prysznicowej czy płytek.

 

Najmniejsza taśma LED COB? - Taśma LED COB Slim 5mm

 

Najmniejsza taśma LED COB? - Taśma LED COB Slim 5mm

 

No gdzie Ty to zmieścisz? Ile razy to słyszeliście? :) Trzeba przyznać, że inspiracje oświetleniem LED są coraz bardziej kreatywniejsze, a nie ukrywajmy życie w europie "kurczy się" i raczej preferujemy mniejsze mieszkania, zwłaszcza jeśli chodzi o inwestycje. Aby wyróżnić takie mieszkanie na tle konkurencji, architekci bądź my sami musimy się nieźle nagłowić. A to sprowadza się do mądrego zarządzenia dostępną przestrzenią.

 

Na pomoc przychodzą paski slim LED COB 5mm, które łączą ze sobą praktyczność oraz estetykę w spójną całość. Wszystko dlatego, że te, potocznie zwane "slim ledy" mają specyficzną budowę, którą charakteryzuje całkowite pokrycie podkładu przez luminofor na całej jej szerokości. Co zatem z padami lutowniczymi?

 

Wykorzystaj taśmę LED COB Slim 5mm do małych miejsc

 

Tu ciekawą opcją jest zastosowanie padów lutowniczych, na odwrocie taśmy LED slim (pod taśmą dwustronnie klejącą) Zapewnia to wygodą instalacje, ponieważ nie musimy używać grota lutownicy o średnicy igły. Poza tym pad lutowniczy jest na tyle duży, że przekroczymy temperatury granicznej i nie uszkodzimy taśmy.

 

Taśmy COB Slim 5mm, charakteryzują się niskimi mocami oraz niewielkim strumieniem świetlnym, co skutecznie sprawdzi się w dekoracyjnych podświetleniach różnego rodzaju obiektów czy wnęk.

 

Cechy taśmy LED COB Slim:
 1. Wąska szerokość 5mm
 2. Wygodne lutowanie
 3. Nie gromadzi dużej temperatury z uwagi na niską moc

 

Ciekawym uzupełnieniem taśm LED 5mm, może być mało doceniony profil aluminiowy HI8. Posiada on potencjał z uwagi na niewielkie rozmiary i krawędziowy montaż np. do mebli, blatów czy schodów. Pozwala on na stworzenie cienkiego paska LED, który idealnie zagra z wąską tasmą LED COB slim.

 

[lookbook id="4953"]

 

Jeśli natomiast decydujemy się nie stosować profili alu, to pamiętajmy w niewielkim stopniu odprowadzić temperaturę z paska FOB LED. Nawet zastosowanie niewielkiego podkładu, skutecznie zwiększy żywotność takich ledów COB.

 

Jak ciąć taśmy LED COB? - Tnij je w dowolnym miejscu z taśmą LED freecut bez sekcji cięcia

 

Jak ciąć taśmy LED COB? - Tnij je w dowolnym miejscu z taśmą LED freecut

 

A co jeśli bym Wam powiedział, że taśmę COB można ciąć w dowolnym miejscu? Oczywiście z zachowaniem ciągłości światła LED :) Od teraz to żaden kłopot. Taśma LED COB dowolnie ciętą, bądź fachowo nazywana freecut cob, została skonstruowana w taki sposób by można ją było ciąć jak tylko chcemy. Zapomnij o parametrze cięcia sekcji LED.

 

Z doświadczenia wiem, że podczas tworzenia opraw do LED czy lamp ledowych na bazie profili aluminiowych LED, spotykałem się z kompromisem wynikającym z sekcji cięcia. A to kilka milimetrów za dużo, a to jednak za mało i trzeba było środkować taśmę LED zostawiając po kilka centymetrów przestrzeni bez źródła światła. Przy zastosowaniu taśmy LED freecut, problem ten zostaje "wycięty".

 

Taśma LED bez sekcji cięcia? Wykorzystaj do tego taśme LED COB FREECUT

 

Co ważne taśma COB freecut została pokryta w całości miedzianym podkładem, co pozwala na przylutowanie przewodu w dowolnym miejscu. Potrzebujesz wykonać otwór na przewód w ciekawie zaaranżowanej oprawie LED składającej się z taśmy cob? Możesz swobodnie przyłożyć rozgrzaną lutownice do dowolnego miejsca na miedzianym podkładzie i wykonać tam otwór. Ciekawym połączeniem do stworzenia takiej lampy LED może okazać się gięty profil aluminiowy LED ARC12.

 

[lookbook id="4952"]

 

Cechy taśmy LED COB freecut:
 1. Cięcie w dowolnym miejscu
 2. Swobodne lutowanie przewodów
 3. Wysoka jakość wykonania

 

Efekt płynącej taśmy LED? - Wykorzystaj cyfrowe taśmy LED COB

 

Efekt płynącej taśmy LED? - Wykorzystaj cyfrowe taśmy LED COB

 

Kolorowych jarmarków...Blaszanych zegarków...Pierzastych kogucików... I świecących ledzików. Czyli pomówmy o cyfrowych taśmach LED COB z wbudowanymi układamy scalonymi. Oczywiście z całym poszanowaniem dla twórczości wyżej wspomnianego Pana Laskowskiego. Mam wrażenie, że adresowalne taśmy LED w dalszym ciągu nie otrzymały swojej chwili na rynku oświetlenia LED a szkoda, bo potencjał drzemiący w tym cyfrowym oświetleniu LED jest ogromny.

 

To dynamiczne oświetlenie LED wykorzystywane jest w profesjonalnym gamingu czy branży komputerowej do podświetlenia różnego typu komponentów jak obudowy, karty graficzne, myszki, podkładki itp. Bardzo często możemy spotkać lampki biurkowe LED, które cechują się tego typu światłem LED. Bardzo często metodą "DIY" czyli w skrócie zrób to sam, tworzone są również lampy podłogowe led, które wraz z cyfrową taśmą LED COB tworzą niespotykany ambientowy klimat.

 

Stwórz niepowtarzalny klimat wraz z cyfrowymi taśamami LED COB

 

Dlaczego tak się dzieje, że możemy wysterować dowolna sekcje paska LED bądź jej diodę? Wszystko za sprawą scalaków, które są zaimplementowane w układ i realizują prace z wykorzystaniem otrzymanego sygnału cyfrowego. Jak się pewnie domyślacie w tym przypadku sterowniki PWM muszą być czymś zastąpione i tak... wszystko zależeć będzie od sterownika cyfrowego SPI. Co ważne dostęp do takich taśm cyfrowych COB zazwyczaj jest realizowany za pomocą naszych aplikacji mobilnych.

 

Dostępne są również monochromatyczne, a więc jednokolorowe taśmy cyfrowe LED. Ostatnio bardzo często spotykanym typem oświetlenia jest efekt płynącej taśmy LED na popularnej chińskiej aplikacji. Spotkać ten efekt możemy na korytarzach, podjazdach czy wejściach do domu. Polega on na załączeniu go w momencie przekroczenia danej powierzchni, co jest realizowane poprzez zastosowanie czujnika ruchu i dalej sterownik cyfrowy, który odtwarza skonfigurowany przez nas program.

 

Cechy taśmy LED COB digital:
 1. Swobodne sterowanie każdej z sekcji
 2. Efekt płynącej taśmy LED
 3. Kompatybilny układ scalony IC FL1903B

 

Jesteście zainteresowani możliwościami taśm cyfrowych LED? Dajcie znać w komentarzu, postaramy się przygotować najciekawsze sceny i programy wraz z opisaną konfiguracją.

 

Jaką taśmę LED COB wybrać? - Nie wybieraj, zastosuj praktyczną taśmę COB RGB+CCT

 

Jaką taśmę LED COB wybrać? - Nie wybieraj, zastosuj praktyczną taśmę COB RGB+CCT

 

Jak mieć funkcjonalność wynikająca z możliwości regulacji temperatury barwowej taśmy LED, estetykę z ciągłości diody LED COB oraz pełną paletę kolorów RGB? To proste, zastosuj pasek LED COB RGBCCT. Co jest fantastyczne w tej generacji COB? Zastosowanie płytkiego profilu aluminiowego, nie stwarza już efektu kropek w ledach a wszystko dzięki uzyskaniu jednolitej linii świetlnej COB. Możemy więc w pełni odblokować nasz potencjał i ponieść się wyobraźni.

 

Cechuje się wysokim strumieniem świetlnym, pozwalającym cieszyć się swobodnym użytkowaniem jako główne oraz dekoracyjne światło LED. Odbiór paska COB RGB+CCT, również będzie przyjemny, ponieważ współczynnik oddawania barw wynosi +90CRI. A wszystko upakowane tak by nie pobierało dużych pokładów mocy.

 

Pełna paleta sterowania - Taśmy LED RGBCCT

 

Sterowanie takimi ledami pozostaje takie samo jak w przypadku klasycznych taśm LED SMD. Realizowane jest poprzez sterowniki RGB+CCT występujące w różnej postaci - jako piloty radiowe led rgb+cct, panele naścienne led rgb+cct czy sterowniki led tuya RGBCCT. Możemy również dostosować taśmy COB RGBWW do takich systemów jak Zigbee 3.0 czy DMX512, to żaden kłopot.

 

Cechy taśmy LED COB RGB+CCT:
 1. Wysterowanie koloru RGB
 2. Regulacja temperatury CCT (2700-6500K)
 3. Sterowanie za pomocą sygnału PWM

 

Podsumowując, musieliśmy czekać dobrych kilka lat na pojawienie się taśm COB z możliwością zmiany koloru oraz temperatury barwowej od momentu pojawienia jednokolorowych ciągłych pasków LED, ale udało i nie musimy już stawiać na kompromisy. Sterujmy tak, jak chcemy i cieszmy się pięknym klimatem, jaki może zaoferować pasek LED RGBCCT.

 

Komentarze do wpisu (0)

Infolinia:

Telefon: (32) 445 09 84

Email: sklep@eled.pl

więcej więcej
Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium