O oświetleniu cyfrowym LED i jego możliwościach pisaliśmy na początku tego roku. Wspominaliśmy tam przede wszystkim to czym jest oświetlenie cyfrowe LED i jakie ma ono możliwości. Przedstawiliśmy sobie tam również sposoby uzyskania płynnego przejścia oświetlenia LED nazywanego również efektem płynnej taśmy LED czy pływającą taśmą LED. Dziś skupimy się na konkretnym rozwiązaniu, by ten efekt uzyskać.
Po upływie prawie roku możemy zauważyć ciekawą zależność. Oświetlenie cyfrowe LED gruntuje swoją pozycję na rynku oświetlenia LED w dwóch gałęziach przemysłu. Jedni producenci skupiają się stricte na efekcie rozrywkowym takim jak np. oświetlenie gamingowe LED czy scena muzyczna gdzie oświetlenie cyfrowe LED nakierowane jest bardziej na zwrócenie na siebie uwagi poprzez dynamiczną zmianę kolorów RGB, a drudzy z kolei szukają praktycznego zastosowania takiego oświetlenia adresowalnego LED. Możemy to dostrzec przede wszystkim w naszych zaciszach domowych, a głównie w podświetlaniu podjazdu, elewacji domu czy oświetleniu schodowym LED, gdzie stworzony efekt pasa startowego LED jest niezwykle efektywny i efektowny równocześnie.
Użytkownicy zamiast rozbudowanych sterowników schodowych LED, które realizują fale LED wspieraną przez szereg parametrów do konfiguracji, idą w całkowicie innym kierunku — światło ma płynnie przechodzić przez całe schody (stąd również wzięła się nazwa pływająca taśma LED) Dlaczego? Bo to kojarzy się przede wszystkim z czymś nowym i prestiżowym, identycznie jak kilkanaście temu wspomniana wyżej fala LED realizowana na taśmach LED PWM. Dziś z kolei skupimy się konkretnie na jednym modelu sterownika cyfrowego LED, który staje się coraz bardziej popularny w strukturach oświetlenia schodowego LED. Postawmy więc pytanie:
Czym jest sterownik korytarzowo-cyfrowy LED ES-D do pływającego efektu taśmy LED?
Sterownik korytarzowo-schodowy LED ES-D to cyfrowy sterownik LED pozwalający na podłączenie cyfrowej taśmy LED w celu stworzenia pływającej taśmy LED. Pozwala on na obsługę maksymalnie 960 pikseli cyfrowych, których maksymalna obciążalność nie może przekraczać 15A. Co ważne sterownik ES-D posiada uniwersalny zakres napięcia wejściowego 5-24V i wiele współpracujących układów cyfrowych, przez co możemy podłączyć naprawdę dużą game taśm cyfrowych LED bez konieczności szukania wyspecjalizowanego układu cyfrowego na taśmie led. Do najpopularniejszych z nich możemy zaliczyć WS2801, WS2803, WS2811, WS2812, TM1804, TM1809, TM1914A, SK9822 i wiele innych.
Sterownik cyfrowy ES-D idealnie nadaje się na oświetlenie schodów LED ponieważ wyzwalany jest przy użyciu jednej z dwóch czujek PIR wpinanych równie w wejście przeznaczone dla górnej czujki LED (wejście UP) oraz dolnej czujki PIR (wejście DN). W zależnosci od tego, który czujnik ruchu PIR wykryje ruch - sterownik ES-D zareaguje odtwarzając płynny efekt taśmy cyfrowej LED. Sensory PIR zostały skonstruowane w przemyślany sposób ponieważ posiadają wąskie kąt detekcji około 30 stopni oraz duży zasięg detekcji do 3 metrów. Warto wspomnieć że sterownik ES-D pozwala również na obsługe wejść bezpotencjałowych, które mogą być przeznaczone dla przycisków dzwonkowych. Wejścia ta są również rozgraniczone na dolne i górne przez co światło LED będzie szło w górę bądź dół schodów. W tego typu sterownikach schodowo-korytarzowych LED nie może również zabraknąć sondy zmierzchowej i tak jest również w tym wypadku.
Warto również wspomnieć, że sterownik LED do pływającej taśmy LED ES-D posiada prostą konfigurację ustawień realizowaną z użyciem trzech przycisków na obudowie i niewielkiego wyświetlacza LCD. To, w jaki sposób konfigurować sterownik ES-D i jakie ma on funkcje do ustalenia, przedstawie Państwu w dalszej części artykułu.
Jak podłączyć cyfrową taśmę LED, by stworzyć efekt pływającej taśmy LED
Najlepiej skorzystać z jednego z trzech dostępnych schematów instalacji sterownika schodowego ES-D. Każdy z nich pozwala na nieco inne zastosowanie. Nas z kolei najbardziej interesuje trzeci sposób z wykorzystaniem jednego odcinka taśmy LED.
- 1. Wiele sterowników ES-D wyzwalanych z jednego przycisku dzwonkowego
Rozwiązanie to sprawdzi się jeśli chcemy wyzwolić kilka miejsc za pomocą jednego przycisku dzwonkowego. To rozwiązanie sprawdzi się w przypadku większych instalacji opartych o kilka dłuższych odcinków taśmy cyfrowej LED zamontowanych w różnych miejscach. Warto zmostkować wyjścia ze sobą, aby każdy z nich był zsynchronizowany i załączał się jednakowo bez widocznego opóźnienia.
- 2. Oświetlenie podstopni schodowych LED — Wiele krótkich odcinków taśmy LED
To odpowiedź na przemijający trend w oświetleniu schodowym LED, w którym pod każdą stopnicą znajdował się niewielki odcinek taśmy LED zamontowany w profilu aluminiowym LED. Sterownik ES-D pozwala również na wykonanie fali LED, lecz w bardziej dynamicznym stylu. Podłączenie jednak przebiega w inny sposób, nie równolegle jak dotychczas, a szeregowo. Warto tu wspomnieć, że istnieje ograniczenie pikseli. Maksymalna wartość wynosi 960 pikseli. Najlepiej skorzystać z tego wzoru - Wartość wzoru (Ilośc stopni razy ilość pixeli) nie może przekraczać 960.
- 3. Oświetlenie korytarzowe LED — Jeden dłuższy odcinek taśmy cyfrowej LED
To właśnie to założenie najbardziej nas interesuje, czyli schemat z jednym dłuższym odcinkiem cyfrowej taśmy LED. To takie ustawienie pozwoli nam na stworzenie płynnego efektu, który będzie startował od początku do końca i na odwrót - od konca do początku w określonej sekwencji czasu. Zazwyczaj taki odcinek jest prowadzony wzdłóż ściany, przy której są zainstalowane schody.
Jak skonfigurować sterownik LED ES-D aby stworzyć płynne przejście oświetlenia LED?
Jeśli mamy określone zastosowanie sterownika ES-D i wykorzystaliśmy jeden z powyższych schematów podłączenia, to czas teraz skonfigurować sterownik ES-D. Najważniejsze jest jednak to, że możemy tego dokonać w łatwy sposób, wykorzystując do tego wyświetlacz LCD oraz przyciski manualne znajdujące się na obudowie sterownika cyfrowego ES-D. Spróbujemy przejść przez ten proces tak, by stworzyć efekt pływającego oświetlenia LED z wykorzystaniem schematu podłączenia korzystającego z jednego dłuższego odcinka cyfrowej taśmy LED.
Wejście w tryb ustawień:
Należy przytrzymać dwa przyciski jednocześnie przez dwie sekundy "M + ◀". Gdy jesteśmy już w trybie ustawień, możemy przemieszczać się przez główne parametry oraz ich wartości. Każdorazowe klikniecie "M" zmieni parametr ustawienia, a przyciski "◀ oraz ▶" zmienią ich wartość. Jakie to wartości?
1. "Set the light type"
Czyli pierwszy z parametrów, który określa, w jaki sposób są rozmieszczone układy cyfrowe na taśmie LED. Oznaczony na wyświetlaczu jako "L-x" gdzie, L-1 określa taśmę LED SPI mono z układem cyfrowym na sekcji, L-2 - taśma LED SPI mono z układem cyfrowym na diodzie oraz L-3 - dla taśm SPI wielokolorowych.
2. "LED strip connection mode setting"
To opcja dotycząca ustalenia trybu, w jakim została zainstalowana taśma adresowalna LED. Jeśli wykorzystaliśmy kaskadowe połączenie (stopnie schodów — patrz schemat podłączenia nr. 2) to należy wybrać opcje "o-S". Z kolei wykorzystanie sterownika ES-D do podłączenia jednego dużego odcinka LED, a więc opcji dla płynnej taśmy LED, wtedy wybór powinien zostać ustalony na "o-L".
3. "Pixel length setting"
Odnosi się do całkowitej długości pixelów w instalacji LED (opcja ta ma kluczowe znaczenie przy wyborze opcji "o-L" patrz punkt 2.) Określa nam ilość układów cyfrowych znajdujących się w całym odcinku taśmy LED. Dla przykładu - jeśli mamy taśmę cyfrową LED, której układ cyfrowy jest na jednej sekcji o długości 5cm, to wartość 20 pikseli będzie odpowiadać jednemu metrowi długości taśm LED.
4. "Step number and step pixel length setting"
Jeśli z kolei wybraliśmy opcje kaskadowego podłączenia z wykorzystaniem wielu krótkich odcinków adresowalnej taśmy LED (opcja przeznaczona dla wyboru "o-S" patrz punkt 2.) To należy tu wybrać kolejno - Ilość stopni, które są oznaczone jako "Sxx" oraz ilość układów cyfrowych znajdujących się na każdym z nich "Lxx".
5. "Light on/off mode setting"
To parametr określający jak ma zachowywać się podłączona taśma LED przy załączeniu oraz wyłączeniu oświetlenia LED. Mamy do wyboru sześć konfiguracji, które opisze poniżej w formie tabeli zawierającej symbol ustawienia oraz krótki opis. Do efektu płynnej taśmy LED polecamy opcje nr. 1 oraz 2.
Symbol | Opis |
---|---|
onS + oFS | Sekwencyjne załączanie światła LED, sekwewncyjne wyłączenie światła LED |
onS + oFC | Sekwencyjne załączania światła LED, sekwencyjny powrót światła LED |
onS + oFb | Sekwencyjne załączanie światła LED, synchroniczne wyłączenie światła LED |
onC + oFS | Synchroniczne załączanie światła LED, sekwencyjne wyłączenie światła LED |
onC + oFC | Synchroniczne załączenie światła LED, sekwencyjny powrót światła LED |
onC + oFb | Synchroniczne załączenie światła LED, synchroniczne wyłączenie światła LED |
6. "Sensor delay off time setting"
To opcja, która pozwala nam na określenie czasu pracy oświetlenia przy naruszeniu jednego z dwóch zainstalowanych czujników LED. Do wyboru mamy 10 opcji: 5sec (d05), 10sec (d10), 30sec (d30), 1min (01d), 3min (03d), 5min (05d), 10min (10d), 30min (30d), 60min (60d), na stałe (00)
7. "Daylight detection setting"
To parametr określający zachowanie sensora zmierzchu. Do wyboru mamy 6 poziomów: 10Lux (Lu1), 30Lux (Lu2), 50Lux (Lu3),100Lux (Lu4), 150Lux (Lu5), 200Lux (Lu6), wyłącz działanie sensora (LoF).
8. "Self-reset push switch turn on or off light delay time setting"
To ostatni z głównych parametrów, który określa zachowanie wejścia przeznaczonego dla przycisków dzwonkowych. W pierwszej kolejności ustalamy zachowanie załączenia oświetlenia LED, kolejno to jak ma się zachowywać w przypadku wyłączenia. Ustalenie wartości 0 będzie skutkować natychmiastowym załączeniem bądź wyłączeniem oświetlenia LED.
Kolejno, jeśli ustaliliśmy parametr dotyczący zachowania wejścia dla przycisku dzwonkowego (patrz wyżej "punkt 8") to należy przytrzymać jednocześnie przyciski "M + ▶" przez dwie sekundy, by móc przejść do ustawień dla taśmy cyfrowej LED. Wyświetli się parametr "C-x" określający typ układu cyfrowego oraz to jak pracuje dana dioda. Obie tabele z wyborem umieszczam poniżej.
Tabela dla układów cyfrowych (Parametr "C-x")
Symbol | Współpracujace układy cyfrowe | Sygnał wyjściowy |
---|---|---|
C11 | TM1809, TM1804,TM1812,UCS1903,UCS1909, UCS1912, UCS2903,UCS2909,UCS2912, WS2811,WS2812, SM16703P | DATA |
C12 | TM1829 | DATA |
C13 | TM1914A | DATA |
C14 | GW6205 | DATA |
C15 | GS8206, GS8208 | DATA |
C21 | LPD6803,LPD1101,D705,UCS6909,UCS6912 | DATA,CLK |
C22 | LPD8803, LPD8806 | DATA,CLK |
C23 | WS2801, WS2803 | DATA,CLK |
C24 | P9813 | DATA,CLK |
C25 | SK9822 | DATA,CLK |
Tabela dla ustalenia kolejności diod LED (Parametr "0-x")
Symbol | Wartość |
---|---|
0-1 | RGB |
0-2 | RBG |
0-3 | GRB |
0-4 | GBR |
0-5 | BRG |
0-6 | BGR |
Gdy wyświetlacz wskaże parametr "L-x" oznacza to, że zapętlamy ustawienia. Należy w tym celu wyjść z konfiguracji sterownika ES-D. Można tego dokonać na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest przytrzymanie przycisku "M" przez dwie sekundy lub odczekanie 15 sekund bez wykonywania jakiegokolwiek działania.
Jeśli ustaliliśmy już podstawowe parametry sterownika ES-D, to ostatnią rzeczą jest ustalenie tego jak ma się zachowywać nasz efekt płynnej taśmy LED. Jeśli zastosowaliśmy wielokolorowy pasek LED RGB/RGB+W, to należy krótko nacisnąć przycisk "◀" pozwoli on nam wejść w tryb:
"Light color setting" - czyli ustalenie koloru dla naszej wielokolorwej taśmy LED:
Symbol | Oznaczenie |
---|---|
P0x | Możliwość zdefiniowania koloru RGB (opisane niżej) |
P1x | Czerwony |
P2x | Pomarańczowy |
P3x | Żółty |
P4x | Zielony |
P5x | Błękitny |
P6x | Niebieski |
P7x | Fioletowy |
P8x | Czerwony/Zielony/Niebieski |
P9x | Czerwony/Zielony/Niebieski/Zółty/Błękitny/Niebieski/Fioletowy |
Jeśli użyliśmy jednokolorowy pasek cyfrowy LED, możemy przejść bezpośrednio do ustalenia trybu, w jakim ma się odtwarzać płynny efekt LED. Aby tego dokonać, należy krótko nacisnąć przycisk "▶" pozwoli on na przejście w:
"Light change type setting" - czyli ustalenie efektu odtwarzania taśmy LED:
Symbol | Oznaczenie |
---|---|
Px1 | Płynne |
Px2 | Dynamiczne |
Px3 | Pulsacja |
Px4 | Ścieżka |
Px5 | Ścieżka z przerwą |
Ponadto gdy jesteśmy w trybie ustalania efektu wizualnego, możemy krótko nacisnąć przycisk "M". Pozwoli to na dodatkowe opcje takie jak ustalenie jasności taśmy LED oraz szybkości odtwarzania programu dynamicznego. Przy zastosowaniu taśm wielokolorowych dochodzi jeszcze zdefiniowanie barwy RGB, jeśli wybraliśmy parametr kolor R/G/B (Symbol "P0x") - patrz na tabele wyżej dotyczącą opisu "light color setting".
"Symbol "S-x" - odpowiada szybkości odtwarzania ustalonej sekwencji. Mamy do dyspozycji osiem wartości od 1 do 8, gdzie 8 to najszybsze odtworzenie.
"Symbol "bxx" - odpowiada jasności taśmy LED. Mamy do dyspozycji dziesięć wartości od 1 do 10. Gdzie 10 to maksymalna jasność 100%.
"Symbol "1FF" definiuje kolor kanału czerwonego "R" gdzie FF to wartość 1-99.
"Symbol "2FF" definiuje kolor kanału zielonego "G" gdzie FF to wartość 1-99
"Symbol "3FF" definiuje kolor kanału niebieskiego "B" gdzie FF to wartość 1-99
Dla przykładu:
Jeśli chcemy ustalić błękitną falę LED w trybie płynnego odtwarzania z umiarkowaną prędkością odtwarzania efektu oraz średnią jasnością, należy ustawić - P51, S-4, b05
Ustawienia fabryczne sterownika ES-D
Jeśli coś pójdzie nie tak — bez obaw, można zawsze przywrócić, zresetować sterownik ES-D. Aby przywrócić ustawienia fabryczne sterownika cyfrowego ES-D, należy wykonać taką sekwencję: przytrzymać jednocześnie "◀"+ "▶" przez dwie sekundy. Na wyświetlaczu LCD powinien pojawić się status "RES"
Dlaczego warto wybrać sterownik korytarzowo-cyfrowy ES-D do stworzenia dynamicznego oświetlenia LED?
Myślę ze dobrym podsumowaniem sterownika korytarzowo-schodowego LED, będzie odpowiedź na tytułowe pytanie — dlaczego warto wybrać taki sterownik cyfrowy do stworzenia efektu płynnej taśmy LED? Postaram się odpowiedzieć w kilku przymiotnikach, przypisując im szybką analizę.
- Jest przemyślanie skonstruowany
Został skonstruowany z myślą o praktycznym zastosowaniu, a mowa oczywiście o oświetleniu schodowym LED wykonanym na jednokolorowej cyfrowej taśmie LED. Charakterystyka ES-D pozwala na stworzenie płynnego światła LED, które będzie pełnić funkcję doświetlającą, ponieważ fala LED będzie podążać za nami, a ona sama wyzwolona zostanie poprzez przyciski dzwonkowe czy czujniki ruchu PIR. Idealnie zatem nada się na nowoczesne oświetlenie podjazdu, korytarza domu czy właśnie wspomniane schody LED. Oczywiście nie oznacza to, że nie możemy go zastosować do taśm cyfrowych LED RGB/RGB+W, ale o tym w kolejnym punkcie.
- Jest praktycznie przystosowany
Jak pewnie zauważyliście na powyższych schematach instalacji cyfrowego oświetlenia LED — wykorzystanie sterownika ES-D może służyć wielu instalacjom LED, które zostały oparte na adresowalnych taśmach LED, w tym również tym zbudowanym na wielokolorowym oświetleniu SPI LED. Wszystko za sprawą wielu współpracujących układów cyfrowych. Parametry wyjściowe sterownika schodowego ES-D pozwalają również na zastosowanie wielu modeli zasilaczy LED z uwagi na szeroki zakres napięcia wejściowego 5-24V co również skutkuje szeroką gamą cyfrowych pasków LED, które możemy wprowadzić na wyjście sterownika ES-D. Wyjście sterownika ES-D z kolei posiada możliwość wysterowania 960 pikseli oraz maksymalną moc 15A, co w zupełności wystarczy, by oświetlić długi korytarz czy schody z kilkunastoma stopniami.
- Jest prosty w obsłudze
Oświetlenie cyfrowe LED może sprawiać wrażenie skomplikowanego, ale nie w przypadku modelu ES-D. Wiele elementów - w tym wejścia urządzenia są instalowane na zasadzie plug and play. Zarówno sondę zmierzchową jak i czujniki oświetlenia LED wpinamy bezpośrednio w miejsca do tego przeznaczone, co skutkuje brakiem możliwości spalenia wejść. Na wyjściu z kolei są dobrze opisane oznaczenia, które wyglądają tak samo jak taśmach cyfrowych LED, przez co połączenie jest 1 do 1. Konfiguracja oświetlenia cyfrowego LED, co prawda analogowa, lecz wspierana przez wyświetlacz LCD, przez co nie powinniśmy się pogubić w ustawieniach sterownika LED ES-D. A gdy pójdzie coś nie tak, możemy łatwo przywrócić sterownik cyfrowy ES-D do ustawień fabrycznych.
- Jest przystępny cenowo
To również istotny element, bowiem na rynku oświetlenia LED możemy dostrzec dwie zależności. Albo są one horrendalnie drogie i skomplikowane, albo w przystępnych cenach, lecz nie spełniające docelowego założenia, bowiem bardziej nadają się na podświetlenie TV niż do zastosowania na oświetlenie domowych schodów. Sterownik cyfrowy ES-D przełamuje ten stereotyp. W zestawie są zawarte dwa czujniki ruchu, które są już drugą wersją producenta Skydance. Pierwotnie były to kopułki PIR, które były niewygodne z uwagi na wystającą obudowę oraz szeroki kąt detekcji, co dobrze nie współgrało z użyciem ich do oświetlenia schodowego LED. Teraz się to zmieniło. Ponadto w tej cenie znajdą się również przewody przedłużające podłączenie czujniki ruchu oraz sonda zmierzchowa.
Na koniec chciałbym również wspomnieć, że istnieje jeszcze model z oznaczeniem ES-D(WT), który zawiera wszystkie wyżej wymienione cechy, a ponadto pozwala na komunikację bezprzewodową z aplikacją Tuya Smart. Korzyścią takiego rozwiązania jest np. stworzenie harmonogramu pracy tak, by o konkretnej godzinie światło cyfrowe LED płynnie nam się załączało. gdy np. wchodzimy na posesje czy korytarz domu, bez naruszania czujnika ruchu czy wyzwalania światła z pomocą przycisku dzwonkowego.