Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30

Co to jest Tuya Smart? - Sterowanie oświetleniem LED oraz grupą urządzeń za pomocą jednej aplikacji

0
Co to jest Tuya Smart? - Sterowanie oświetleniem LED oraz grupą urządzeń za pomocą jednej aplikacji

 

Co to jest Tuya Smart? - Sterowanie oświetleniem LED oraz grupą urządzeń za pomocą jednej aplikacji

 

Zacznijmy może od początku, co kryje się pod nazwą Tuya Smart i kiedy się ten system pojawił na rynku. Tuya Smart wbrew pozorom to nie tylko sterowniki LED jak mogłoby się wydawać po mianie "inteligentnych urządzeń" do których mamy dostęp za pomocą aplikacji mobilnej. To rozbudowana międzynarodowa platforma, która swoje początki miała w Chinach w 2014 roku więc stosunkowo niedawno. Swoje działania skupia przede wszystkim na automatyce domowej, w którą wkład ma już od samego początku, pomagając w produkcji urządzeń wykonawczych czy modułów komunikacyjnych poprzez udostępnienie własnej aplikacji z dedykowaną chmurą, w której działa cały system sterowania.

 

Kilka słów o historii - czym jest Tuya Smart?

 

Kilka słów o historii - czym jest Tuya Smart?

 

Tak jak wspomniałem w początkowym akapicie, mimo iż wszystko zaczęło się w 2014 roku, kluczowym momentem dla Tuya Smart był rok 2018, w którym to otrzymali spore środki sfinansowane poprzez program popularnych wtedy Start-Upów (swoją drogą jedno z największych dofinansować w sektorze IoT) Pozwoliło to na otworzenie swojej platformy dla deweloperów, przez co rynek produktów wspierających komunikację z aplikacją Tuya Smart jest stale rozbudowywany i ogromny swoją drogą.

 

Branża oświetlenia LED niezmiernie na tym skorzystała i na pewno stanowi ona bardzo duży odłam produktów. Na rynku możemy spotkać podstawowe produkty zaczynając od żarówek LED czy zestawy taśm LED wspieranych przez tę technologię, po sterowniki LED, zasilacze czy włączniki do oświetlenia LED. My również popieramy ten system, dlatego wpisując w naszym sklepie internetowym wyszukiwarkę frazę Tuya - znajdą Państwo szereg sterowników do LED, które korzystają z tej technologii.

 

[lookbook id="4364"]

 

Co konkretnie możemy przypisać do aplikacji Tuya? - System sterowania Tuya Smart

 

Ogrom produktów, czyli konkretnie ile? A no mówimy tutaj o ilości rzędu 90 tysięcy produktów, które dzielą się na 500 różnych grup i żeby było ciekawiej - jest to informacja z 2019 roku, a więc zaraz po dynamicznym rozwoju platformy, jaką jest Tuya Smart. Na chwilę obecną sami twórcy przekazują informacje o półmilionowej liczbie. Imponujące prawda?

 

Gdzie najczęściej zobaczymy tego typu zastosowanie?

 

 1. Branża oświetlenia LED -
  Bardzo duży sektor zajmują produkty przeznaczone do źródeł światła LED czy ogólno pojętej elektryki.W zasadzie znaleźć możemy wszystko, co obecnie możemy dostać w tradycyjnej formie sterowania. Wielokolorowe Żarówki LED Tuya, czy nawet wpustowe oprawy typu downlight. Ciekawą alternatywą są zasilacze ze sterownikiem LED wspierane przez Tuye, które umożliwiają podłączenie w zasadzie wszystkiego, co niskonapięciowe i mieć do tego dostęp za pomocą aplikacji. Sterowanie temperaturą barwową i kolorem RGB taśmy LED RGB+CCT ? Żaden problem. Nie musimy ograniczać się do konkretnego modelu taśm LED. Bardzo dużo wielokolorowych lampek LED RGB czy to w formie lampek biurkowych LED czy nocnych, które często używane są przez popularnych streamerów, którzy cenią sobie aktywne programy dynamiczne dla wielokolorowego oświetlenia LED. Różna forma przekaźników, bezpieczników, wyłączników różnicowych czy włączników do światła .

 

 1. Wszelki monitoring i bezpieczeństwo domu -
  Co ciekawe, w tym sektorze Tuya Smart bardzo się odnalazła. Od różnego rodzaju czujników detekcyjnych takich jak czujniki zalania, czujniki dymu, gazu - kończąc na dyskretnych kamerach czy czujnikach ruchu. Znajdziemy tu nawet takie produkty jak elektroniczne zamki, które przekażą nam informacje o wejściu do danego pomieszczenia. Także żony i mężowie... strzeżcie się :) Inteligentny dom, to również bezpieczny dom.

 

 1. Urządzenia RTV/AGD -
  Tutaj w dużej mierze są produkty domowego użytku takie jak odkurzacze, pralki, nawilżacze powietrza, ekspresy do kawy czy różnego rodzaju stacje pogodowe. Tendencja stosowania tego systemu komunikacji jest spotykana coraz częściej w produktach naszego codziennego użytku.

 

 1. Pozostałe urządzenia wspierane przez Tuye -
  Niedawny przegląd rynku pod tym kątem, niezmiernie mnie rozbawił, bowiem znalazłem nawet pułapkę na szczury wspieraną przez technologie Tuya Smart. Na myśl że owa pułapka, informuje nas o zdobyczy, gdy sobie śpimy po nocnej pogoni za szczurem, naprawdę poprawia mi humor. Szkoda tylko szczura.

 

Mam dla Was propozycje - za najzabawniejsze znalezione urządzenie wspierane przez system Tuya Smart, które przedstawione zostanie w komentarzu, uwzględnię indywidualny rabat na produkty związane z tym systemem :)

 

Światło załączane o określonej porze dnia? - Ustal harmonogram dla sterowników LED w systemie Tuya Smart

 

Światło załączane o określonej porze dnia? - Ustal harmonogram dla sterowników LED w systemie Tuya Smart

 

Bajer? - czy raczej pożyteczna funkcja?

Osobiście uważam ze stworzenie harmonogramu dla produktów oświetlenia LED bazujących na sterownikach LED wspieranych przez aplikacje Tuya, jest czymś niezwykle korzystnym dlaczego? A no dlatego, że zyskujemy po pierwsze bezpieczeństwo, po drugie oszczędność no i oczywiście komfort użytkowania, a wszystko naprawdę po "kosztach" oraz bez zbędnych przeróbek instalacyjnych.

 

Oczywiście harmonogram możemy wykorzystać nie tylko do popularnych już "ledów", to posłużyło jako przykład, no bo co stoi na przeszkodzie, by zaprogramować wyjazd inteligentnego odkurzacza ze stacji w sobotę o godzinie 9 rano i obudzić się po zakrapianej imprezie w czystym mieszkaniu? :) Przychodzi mi również na myśl wykorzystanie "Tuyi" jako kontrola rodzicielska, nie chciałem natomiast uwzględniać tego w zaletach systemu. Zastosowanie przekaźnika w listwie elektrycznej LED pozwoli nam w szybki sposób wyłączyć telewizor, konsole czy komputer stacjonarny.

 

Jakie są zalety stosowania Tuya Smart? - Sprawdź sam

 

Jakie są zalety stosowania Tuya Smart? - Sprawdź sam

 

 1. Bezpieczeństwo -
  Które idealnie wpasuje się w grupę wyżej przedstawionych produktów. Myśląc o bezpieczeństwie mam tu na myśli przed wszystkim - dwustronną komunikacje, która w połączeniu z różnymi czujnikami, kamerami czy sondami, to strzał w dziesiątkę. Urządzenie takie gdy wykryje intruza, zalanie, dym czy inne niepożądane rzeczy w zależności od jego działania, niezwłocznie prześle nam tę informację do naszej kieszeni, w której znajduje się nasz smartfon.
 1. Komfort użytkowania -
  Co tu dużo pisać, jako argument niech posłuży moja niżej opisana sytuacja z lampką nocną LED. Światło w naszym pomieszczeniu nie tylko może być załączane bądź wyłączane w momencie ustawiania na łóżku przed snem budzika do pracy, ale również działać całkowicie autonomicznie, bez naszej ingerencji. Wykorzystajmy potencjał systemu i stwórzmy swój harmonogram dla naszego oświetlenia LED.
 1. Ogromna uniwersalność -
  Produkty Tuya Smart komunikują się ze sobą za pomocą bezprzewodowych protokołów transmisji danych. Wśród stosowanych urządzeń znajdują się protokoły takie jak Wi-Fi / ZigBee / Bluetooth / Mesh / NB-IoT / GPRS / LTE. Jak łatwo możecie się domyślić, poprzez taką elastyczność - możemy w łatwy sposób dopasować się do naszych domowych standardów, bez konieczności zakupów dodatkowych adapterów czy bramek. Sama aplikacja natomiast posiada sporą listę urządzeń, którą możemy przypisać do jednej aplikacji, oszczędzając tym samym pamięć naszego telefonu.
 1. Łatwość sterowania -
  Nawet dla kogoś, kto nie ma styczności na co dzień z produktami typu smart, sterowanie nie powinno stanowić większego problemu. Mam tu na myśli przejrzystość aplikacji bez zbędnych rozpraszaczy. Wchodzimy w nasze ówcześnie opisane urządzenie i już. Ciekawą funkcją jest również udostępnienie bazy naszych urządzeń innemu członkowi rodziny czy współlokatorowi.
 1. Otwartość systemu i zewnętrze wsparcie -
  Aplikacje można pobrać darmowo z popularnych serwisów zarówno dla systemu Android jak i iOS. Tuya App występuję również w polskiej wersji językowej, chociaż czasem może zdarzyć się wchodząc głębiej w produkt jakiegoś nieznanego producenta, może się pojawić język angielski. Główny interfejs natomiast jest Polski. Warto wspomnieć o oprogramowaniu open-source, wiele z aplikacji naszych urządzeń działa na takiej samej zasadzie. Są po prostu tylko stworzone i przebranżowione na inny brand. Natomiast częste aktualizacje oprogramowania skutecznie niwelują błędy techniczne.
 1. Oszczędności, oszczędności -
  O oszczędnościach pisałem już w ówczesnym artykule, posiłkowałem się tam poborem mocy wynikających z czuwania różnych urządzeń, których i tak nie używamy. Efekt był taki, że udało się nam się zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych na rachunkach prądu. Warto więc zastosować bezprzewodowe wyłączniki do oświetlenia LED (SS-B), do których można przypisać harmonogram zdarzeń. Ciekawą funkcją jest wgląd w pobór mocy podłączonego źródła światła LED.

 

Czy warto zainwestować w inteligentny dom oparty na systemie Tuya Smart?

Myślę że spora ekspansja, coraz przystępniejsza cena, ciągły i dynamiczny rozwój i szereg nowo pojawiających się urządzeń czy sterowników na rynku, prędzej czy później postawi przed nami takie pytanie. Bazując na powyżej przedstawionych zaletach, uważam - że tak... jak najbardziej warto. Skłoniłbym się jednak do dwóch wniosków. Po pierwsze raczej stosując to do oświetlenia LED czy różnego typu włączników do światła LED, a drugą kwestią jest luźne podejście do tego systemu komunikacji. Mam na myśli przed wszystkim to aby ten system był raczej dodatkiem do naszych instalacji LED aniżeli podstawową formą łączności.

 

Czy Tuya Smart wspiera system sterowania oparty na Zigbee?

Oczywiście, że tak - Wszystkie nasze sterowniki LED posiadające możliwość komunikacji wykorzystującej protokół zigbee bądź zigbee 3.0, posiadają możliwość zestawienia ich z aplikacją Tuya. Dlaczego wspominam o Zigbee? Ponieważ sterowniki LED zigbee idealnie wpasują się w sterowanie dużą grupą urządzeń. Względem Wifi, do bramki Zigbee można połączyć śmiało do 50 urządzeń a łączność mesh zapewnia niezawodne połączenie.

 

Jak przypisać urządzenie bądź sterownik LED do aplikacji Tuya? - Przykładowa konfiguracja

 

Jak przypisać urządzenie bądź sterownik LED do aplikacji Tuya? - Przykładowa konfiguracja

 

No dobra - przedstawiliśmy, na czym polega system tuya smart i jakie możliwości nam oferuje, spróbujmy zatem sprawdzić aplikacje Tuya w praktyce. Tak się składa, że sam zdecydowałem się na kilka sterowników LED w swoim mieszkaniu, w tym przekaźnik do listwy elektrycznej. Zapytacie pewnie co mnie do tego skłoniło, a no w moim przypadku jest to komfort, no dobra.. lenistwo :) bowiem nocna gimnastyka w postaci wyłączenia lampki biurkowej LED po czytaniu książki (pozdrawiam fanów wiedźmina), powoduje u mnie lekki dyskomfort kręgosłupa. Przypiszmy zatem nasz przekaźnik do lampki nocnej LED.

 

W pierwszej kolejności musimy pobrać aplikacje Tuya Smart (platforma App Store dla iOS / Google Play android) Należy wtedy założyć tam konto, przed założeniem warto otworzyć naszą skrzynkę pocztową, bowiem potrzebować będziemy kodu, który tam się znajdzie i wprowadzić go do aplikacji w celu aktywacji konta. Sama procedura przypisywania urządzenia będzie indywidualna dla każdego urządzenia. Musimy bowiem wybrać kategorie produktu, w której docelowo znajduje się produkt, który chcemy połączyć z aplikacją Tuya APP. Na każdym z produktów powinna znajdować się instrukcja użytkownika, która powinna sugerować taką kategorię oraz ukazywać, w jaki sposób zaprogramować sterownik. Zazwyczaj jest to po prostu naciśniecie przycisku znajdującego się na obudowie urządzenia i wprowadzenie go w tryb parowania. Jak mamy już założone konto i zaprogramowany np. włącznik do gniazdka elektrycznego, ukazuje nam się następujący widok:

 

 

Intefejs sterowania Tuya Smart APP

 

Pierwszy panel (lista urządzeń) - To spis wszystkich naszych produktów. Każdy z produktów posiada ikonę oraz indywidualną nazwę, którą możemy zmieniać. Krótkie dotknięcie danego urządzenia otwiera jego "Interfejs sterowania"

 

W zależności od produktu interfejs ten będzie się różnił i będzie mniej lub bardziej rozbudowany. W przypadku wyłącznika do gniazdka elektrycznego mamy klasyczną ikonę ON/OFF. Dla sterowników do taśm LED będzie to wyglądać zupełnie inaczej. Pasek poniżej najbardziej pożądanej funkcji, ukazuje dodatkowe funkcje przypisane danemu produktowi.

 

Trzeci panel ukazuje tzw. "timer" co oznacza harmonogram pracy urządzenia, pozwala to na ustalenie działania sterownika w zależności od dnia oraz godziny. Czwarty z kolei to "countdown" czyli czasowe wyłączenie czy wyłączenie z opóźnieniem. Ustalamy tam czas, po który ma automatycznie wyłączyć się podłączone źródło światła.

 

Komentarze do wpisu (0)

Infolinia:

Telefon: (32) 445 09 84

Email: sklep@eled.pl

więcej więcej
Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium